OFICIAL | Prima ţară care a anunţat că nu va participa la Jocurile Olimpice de la Tokyo! Motivul invocat

Iulian Focșăneanu Publicat: 6 aprilie 2021, 7:54

Comentarii
OFICIAL | Prima ţară care a anunţat că nu va participa la Jocurile Olimpice de la Tokyo! Motivul invocat

Jocurile Olimpice de la Tokyo ar fi trebuit să se dispute anul trecut

Este prima ţară care a precizat că nu va lua parte la competiţia supremă. Nord-coreenii au invocat motivul riscului ridicat al infectării cu coronavirus.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Coreea de Nord nu participă la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Pe site-ul Ministerului Sportului din Coreea de Nord se anunţă că decizia a fost luată de Comitetul Olimpic în cadrul unei întâlniri din 25 martie. Este soluţia găsită pentru a proteja sportivii în timpul crizei mondiale de sănătate cauzată de Covid-19.

Potrivit Sky Sports, Comitetul Olimpic al Japoniei a precizat că nu a primit, în acest moment, nicio notificare de la Coreea de Nord. Katsunobu Kato, secretarul șef al cabinetului nipon, a declarat că Guvernul a promis ample măsuri anti-Covid.

Coreea de Nord a avut 22 de sportivi la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018. Întreaga delegaţie care a făcut deplasarea în Coreea de Sud a fost compusă din 230 de membri.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va califica Gică Hagi România la EURO 2028?
Loading ... Loading ...
Citește și:
14:35

Guardiola, miracolul pe care îl așteaptă Italia: “Nu te costă să visezi”. Material dedicat în Gazzetta dello Sport

14:26

Filipe Coelho, criticat aspru de Şumudică: “Schimbări catastrofale!” Iritat şi de gestul de la final: “Să-ți respecţi grupul”

13:49

Veşti proaste la Dinamo. Cât de grav s-au accidentat Mărginean şi Opruţ, anunţul lui Andrei Nicolescu

13:41

Adrian Ilie s-a decis! Anunțul făcut de “Cobra” despre venirea mult dorită de Gigi Becali la FCSB

13:18

FotoNebunie în Portugalia! Echipa de liga a doua care scrie istorie și e la un pas de Europa League

13:16

Revenire pe calendarul Formulei 1! Marele Premiu al Turciei se întoarce în 2027

1 300.000 de euro pentru un nou contract. Cum l-a convins Gigi Becali pe Chiricheş să semneze: “Eu am spus la nervi” 2 Ciprian Deac şi-a dat acordul şi semnează. Ce se întâmplă cu veteranul de la CFR Cluj 3 „Acord total!” Conducerea lui Inter îi face toate poftele! Lovitură de proporții pentru Chivu 4 “Ne poate duce în Europa”. Gheorghe Mustaţă şi-a ales favoritul pentru banca FCSB-ului: “Asta e propunerea mea” 5 Dinamo, gata să forţeze pentru primul transfer al verii. Ţinta stabilită de Zeljko Kopic 6 “Va fi cel mai mare jucător al României!” Mircea Lucescu i-a simţit valorea, despre cine este vorba
Citește și