PSG revine "la locul crimei". Campionii Franţei încă nu au uitat dezastrul cu Barcelona. Messi şi Neymar pot fi adversari!

De Iulian Focșăneanu. Publicat pe 14.12.2020 la 14:47 Actualizat pe 14.12.2020 la 14:55

Barcelona - PSG este cel mai aşteptat meci din "optimile" UEFA Champions League. Granzii din Spania şi Franţa sunt din nou adversari într-o confruntare care va fi capul de afiş al acestei faze din competiţia stelelor. Campionii din Ligue 1 încă nu au uitat dezamăgirea uriaşă suferită în ultima vizită pe Camp Nou.

Messi şi Neymar

Messi şi Neymar au răpus-o în 2017 pe PSG

Profimediaimages

• PSG se întoarce după patru ani pe Camp Nou
  • Neymar a făcut show în tricoul Barcelonei

Pe 8 martie 2017 s-a consemnat una dintre cele mai mari răsturnări de scor din istoria fotbalului. PSG a câştigat cu 4-0 meciul tur, de pe Parc de Princes, dar a fost "demolată" în Catalonia. Neymar a făcut unul dintre cele mai bune meciuri din carieră şi, la nici jumătate de an distanţă, a schimbat taberele.

Barcelona - PSG, şocul din optimile de finală ale UEFA Champions League

Barcelona şi PSG au fost şi atunci adversare în "optimi". Nimic nu anunţa rezultatul din prima manşă, când Angel di Maria (18, 55), Draxler (40) şi Edinson Cavani (71) au marcat într-o victorie uriaşă, cu 4-0. Starurile lui Unai Emery păreau să-şi fi asigurat calificarea în turul următor, dar pentru ei a venit "coşmarul" de pe Camp Nou.

Luis Suarez a deschis scorul chiar în debutul meciului retur şi minunea părea posibilă. La pauză a fost 2-0, după autogolul lui Kurzawa. După pauză s-a făcut remarcat şi Messi, care a punctat din penalty şi catalanii mai aveau nevoie de un singur gol pentru a trimite disputa în prelungiri.

Edinson Cavani a redus din diferenţă şi Barcelona mai avea nevoie de trei reuşite pentru a se califica. Scorul a rămas neschimbat până în minutul 88, când s-a descătuşat Neymar. Brazilianul a reuşit "dubla" în decurs de trei minute! Mai mult, i-a pasat decisiv lui Sergi Roberto, care a făcut 6-1 şi a declanşat fiesta în Spania.

Neymar a suferit o accidentare îngrozitoare

Rămâne de văzut dacă Neymar va putea reveni pe Camp Nou. Starul lui PSG tocmai s-a "rupt" în derby-ul cu Olympique Marseille, scor 0-1. A suferit o accidentare horror şi a ieşit pe targă. Încă nu se ştie dacă are nevoie de operaţie.

Meciul tur dintre Barcelona şi PSG se va disputa pe 16 februarie 2021. Echipa calificată în sferturile de finală se va decide la Paris, pe 9 martie!