Regula din fotbal care se schimbă din cauza pandemiei. Ce nu au voie jucătorii

Antena Sport Publicat: 28 aprilie 2020, 19:00

Comentarii
Regula din fotbal care se schimbă din cauza pandemiei. Ce nu au voie jucătorii

Regula din fotbal care se schimbă din cauza pandemiei. Ce nu au voie jucătorii

Arbitrul are sarcina să îi acorde cartonașul galben jucătorului ce a comis acest gest. Măsura este luată pentru a reduce propagarea virusului, dar și pentru a respecta igiena. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Un reprezentant al FIFA vrea ca scuipatul să fie interzis

Michel D'Hooghe, șeful departamentului medical al FIFA, este de părere că jucătorilor ar trebui să li se interzică scuipatul în timpul meciurilor.

”Când vom relua fotbalul, cred că trebuie să evităm cât mai mult lucrul acesta. Poate că arbitrii vor putea arăta cartonașul galben. Este nesănătos și reprezintă un mijloc de răspândire al virusului. Trebuie să fim prudenți înainte de a începe”, a spus D'Hooghe pentru Le Soir, citat de Ziare.com.

Medicii ar fi de acord cu schimbarea regulii pentru că saliva rămâne câteva ore bune pe gazon, iar riscul infectării jucătorilor rămâne însemnat.

IFAB schimbă regula hențului în fotbal

IFAB a dorit schimbarea regulii hențului în fotbal ca să nu mai existe controverse în meciurile importante din campionat.

Reclamă
Reclamă

De asemenea, IFAB a anunțat asociațiile naționale de această modificare și vor să o implementeze de când revin meciurile după pandemie. Dacă nu vor fi de acord, atunci se poate aplica din sezonul 2020/2021.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

S-au stabilit semifinalistele din Champions League. Care va fi finala?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
18:23

Victor Piţurcă, despre Gică Hagi: “Zeu în fotbalul românesc!” Ce crede că se va întâmpla cu el selecţioner

18:11

Imagini incredibile în Italia. Gasperini a izbucnit în plâns la conferința de presă: „Nu sunt un om rău”

18:10

Edi Iordănescu a dat verdictul în lupta la titlu din Liga 1: „Vedem cât de bine reușesc să gestioneze presiunea”

18:00

LIVE VIDEOAl-Ahli – Johor DT 0-1. Machida – Al-Ittihad (21:00) se joacă azi în Liga Campionilor Asiei, pe AntenaPLAY

17:39

Adevărul despre demiterea lui Cristiano Bergodi. Dezvăluirea lui Cristi Săpunaru: “Să iasă și să spună”

17:35

„O relicvă” Echipa de cartier ajunsă în semifinale: fără bilete online, gazon deplorabil și stadion vechi

1 Surpriză de proporţii pregătită de Florentino Perez! Antrenorul care a câştigat trofee cu Lionel Messi, dorit de Real Madrid 2 Nici nu a venit bine că riscă să plece. Ce se întâmplă cu Puşcaş? Andrei Nicolescu: “Va trebui să luăm o decizie” 3 Se pregăteşte o nouă forţă pentru Liga 1! “Nu pot accepta asta!” 4 Nicăieri ca la ei: jumătate de campionat se bate la titlu! Favorita și echipa care a investit 23 de milioane €, la retrogradare 5 Verdictul specialistului după cea mai controversată fază din meciul “nebun” Bayern Munchen – Real Madrid 4-3! 6 Ce i-a putut spune Arda Guler arbitrului Slavko Vincic după finalul nebun de la Munchen. A fost eliminat direct
Citește și