Spania își continuă seria fără înfrângere! Germania trece la limită de Ucraina. Meciurile serii în UEFA Nations League

De Dorin Gal. Publicat pe 10.10.2020 la 23:56 Actualizat pe 11.10.2020 la 00:02

România joacă mâine împotriva Norvegiei în Europa League, dar nici meciurile din această seară nu s-au lăsat mai prejos. Marile favorite, Spania și Germania, au câștigat la limită în fața Elveției și Ucrainei.

Jucătorii Spaniei

Jucătorii Spaniei după victoria cu Elveția

profimediaimages

• Spania - Elveția 1-0
  • Ucraina - Germania 1-2

Spania și-a continuat seria fără înfrângere în grupă cu victoria 1-0 în fața Elveției. Ibericii au făcut foarte bine pressing-ul și au reușit să deschidă scorul încă din minutul 14 prin Oyarzabal.

Repriza a doua a adus un joc de posesie ”marcă-înregistrată” a spaniolilor care au ținut de minge și au încheiat meciul asigurându-și victoria fără foarte mari emoții.

Germania, emoții pe final împotriva Ucrainei

Trupa lui Joachim Low a început bine meciul cu Ucraina și a reușit să își asigure un avantaj de două goluri până în minutul 50 prin reușitele lui Ginter și Goretzka.

Totuși, elevii lui Andriy Shevchenko au reușit să reducă din diferență prin Malinovsky, după un penalty acordat de arbitru.

Kai Havertz a intrat și el pe final la Germania. Nemții au nevoie de o victorie cu Elveția pentru a sta liniștiti. De cealaltă parte, este prima oară când ucrainenii pierd trei meciuri la rând cu Shevchenko pe banca tehnică.

Alte rezultate ale serii în Nations League

Spania și Germania nu au fost singurele echipe care au jucat în această seară.

În Liga C, Luxemburg a trecut cu 2-0 de Cipru, în timp ce Muntenegru a avut același scor cu Azerbaijan.

În Liga D, Insulele Feroe au remizat cu Letonia scor 1-1, iar Liechtenstein pierdut în fața Gibraltarului cu 0-1. Andorra și Malta au făcut o remiză albă.

În articolul
Spania își continuă seria fără înfrângere! Germania trece de Ucraina. Meciurile serii în UEFA Nations League