Închide meniul

VIDEO | "Dreptate pentru Maradona". Protest de amploare pe străzile din Argentina. "Diego a fost omorât!". Decizia luată de Ministerul Justiţiei

Iulian Focșăneanu Publicat: 11 martie 2021, 9:15

VIDEO | "Dreptate pentru Maradona". Protest de amploare pe străzile din Argentina. "Diego a fost omorât!". Decizia luată de Ministerul Justiţiei

Argentinienii au luat cu asalt străzile din Buenos Aires

Fanii le cer anchetatorilor să facă dreptate şi sunt sigur că idolul lor ar fi trebuit să fie încă în viaţă. "Nu a murit, l-au ucis", au strigat organizatorii demonstraţiei. "Dreptate pentru Diego. Să înceapă procesul şi să fie pedepsiţi vinovaţii", au cerut aceştia, potrivit US News.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mii de argentinieni cer să i se facă dreptate lui Diego Maradona

Marşul a avut ca punct de plecare celebrul Obelisc din Buenos Aires. Protestatarii au blocat străzile la o oră de vârf, au aprins torţe, au flutarat steaguri şi au fredonat cântece dedicate lui "El Pibe D'Oro".

Mitingul a fost condus chiar de fosta soţie a lui Maradona, Claudia Villafane, şi de două dintre fiicele fostului mare fotbalist, Dalma şi Gianinna. Cererile formulate de membrii familiei au avut deja un ecou, Departamentul de Justiţie luând decizia de a se forma un consiliu medical care să analizeze moartea fostului star de la Napoli şi Barcelona.

Se anchetează dacă Diego Maradona a fost tratat în mod adecvat de membrii echipei medicale. Câştigătorul Cupei Mondiale a decedat la câteva săptămâni după ce a fost operat pentru un hematom pe creier. 

Reclamă
Reclamă

Înregistrările şocante cu Leopoldo Luque, medicul lui Diego Maradona

Leopoldo Luque a fost înregistrat în timp ce îi cerea detalii unui asociat despre starea de sănătate a lui Diego Maradona.

"La Bario San Andres. Trebuie să ajungi tot acolo unde mergem noi mereu, la Santa Maria de Tigre. Și ții drumul, mergi până când dai în strada Italia. La Italia stă. O să îți dau locația mai târziu. Da, idiotule, pare că a făcut stop cardio-respirator! Grasul va muri făcând pe el. Habar nu am ce a făcut", sunt fragmente din înregistrarea care a şocat-o pe fiica lui Diego Maradona.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce pronostic dai pentru Austria - România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:55 5 iun.

Franța a încasat 5 goluri într-un meci oficial după o pauză de 57 de ani! Festival de reușite în Nations League

23:46 5 iun.

Avertisment pentru Cristi Chivu: “Poate pleca până în decembrie” Dezvăluiri dure din vestiarul lui Inter

23:44 5 iun.

Spania – Franța 5-4! Semifinală „nebună” în Nations League. „Furia Roja”, duel cu Portugalia în ultimul act

23:13 5 iun.

Italienii au anunțat prima decizie a lui Cristi Chivu la Inter! Ce se va întâmpla începând cu primul meci

23:13 5 iun.

Cristi Chivu, criticat pentru plecarea la Inter! Presa din Parma a reacţionat dur: “Lasă un gust amar”

22:47 5 iun.

Gigi Becali, lăudat de Mircea Lucescu după ce l-a transferat pe Denis Alibec la FCSB: “Vă divulg ce mi-a spus!”

1 „Am câștigat. Eu sunt Steaua”. Florin Talpan a anunțat victoria „militarilor” în procesul pentru palmares cu FCSB 2 Gigi Becali a anunțat transferul lui Dennis Politic la FCSB: „Azi semnăm”. Suma plătită către Dinamo 3 BREAKING NEWSCristi Chivu semnează cu Inter! Gazzetta dello Sport: “Contract pe 2 ani!” 4 Mihai Stoica a dezvăluit ce jucători vor pleca de la FCSB: “E mai uşor să accepte”. Două reveniri anunţate 5 Novak Djokovic l-a învins pe Zverev şi s-a calificat în semifinale la Roland Garros. Duel de vis cu Jannik Sinner 6 Gigi Becali, reacție fermă după decizia în procesul pentru palmares cu CSA Steaua: „Mi l-au dat moștenire”
Citește și