Wimbledon 2021 | Mihaela Buzărnescu, eşec dramatic în primul tur. Venus Williams, impresionantă la 41 de ani

Publicat: 29 iunie 2021, 15:57

Mihaela Buzărnescu, învinsă de Venus Williams în primul tur de la Wimbleodn 2021

Mihaela Buzărnescu, locul 160 WTA, a oferit unul dintre cele mai disputate meciuri ale zilei la Londra. Românca a cedat primul set cu 7-5, după o mare luptă cu Venus Williams, locul 111 WTA.

Mihaela Buzărnescu, învinsă de Venus Williams la Wimbledon 2021

Buzărnescu a revenit în actul secund, pe care şi l-a adjudecat cu 6-4. La 41 de ani, cu 8 mai în vârstă decât adversara ei, Venus Williams a rezistat în decisiv şi a închis meciul cu 6-3, după aproape 3 ore de joc.

„Are 41 de de ani şi este încă acolo, luptând”, au scris organizatorii de la Wimbledon, pe pagina de Twitter. Aceştia notează că este primul succes al lui Venus din 2018, pe iarba londoneză, în proba de simplu.

Sora Serenei Williams va da piept în manşa a doua cu Ons Jabeur din Tunisia, locul 24 WTA şi cap de serie numărul 21.

Jucătoarele care pierd în primul tur primesc câte 48.000 de lire sterline (56.000 de euro) şi câte zece puncte WTA. Sportivele care trec în turul al doilea îşi asigură un premiu de 75.000 de lire sterline (87.000 de euro) şi 70 de puncte WTA, fiecare.

30
0:09
Costel Gâlcă, după ce echipa lui a învins-o în prelungiri pe Rapid: „Puteam câștiga la 3 goluri diferență”
23:52 Basarab Panduru l-a atacat pe Dan Şucu: „Te faci de râs, te-ai trezit că nu vinzi mobilă aici!” 23:50 VIDEOPreston North End – Leicester City 0-3 a fost în AntenaPLAY. Oaspeţii au făcut spectacol total în Championship 23:41 „Nu trebuie să acordăm atenţie rezultatelor” Bogdan Lobonţ, reacţie surprinzătoare după Rapid – Universitatea Craiova 1-2 23:36 Mircea Lucescu, semnal de alarmă pentru Rapid: „E imposibil să câştigi aşa campionatul”! Sfatul pe care i l-a dat lui Dan Şucu! 23:00 Corona Braşov a scris istorie în voleiul românesc şi a câştigat titlul naţional 22:57 Scene halucinante după Rapid – Universitatea Craiova 1-2! Iacob a sărit să îl bată pe un suporter! Reacţia lui după incident 22:46 Universitatea Craiova a învins-o pe Rapid în prelungiri şi a urcat pe locul 2 în play-off! Cum arată acum clasamentul 22:37 Cum a fost surprinsă Diana Şucu după golul lui Rapid, în timp ce Daniel Niculae îl îmbrăţişa pe Dan Şucu 22:35 Rafael Nadal s-a calificat în optimi la Madrid. Gest de mare campion al „Matadorului” Vezi toate știrile