Închide meniul
Video

“Aaa, Lăcătuş?!” Bobby Durbac, poveşti fabuloase de la Viena. Omul care a inventat “FSCB” a fost vânzător şi a ajuns şef într-o multinaţională

Mihai Ispas Publicat: 20 iulie 2021, 11:17 / Actualizat: 20 iulie 2021, 14:32

as.ro

Bobby Durbac a fost invitat la AS.ro LIVE. Omul care a inventat denumirea de “FCSB”, în timp ce era director de marketing al Stelei (2008-2011), are o poveste impresionantă de viaţă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Bobby Durbac, invitat la AS.ro LIVE

Fiul unui celebru jucător de rugby, el a practicat baschet, tenis, fotbal şi, bineînţeles, rugby. A renunţat la sport pentru studii şi a devenit vânzător la magazinul “Unirea” din Bucureşti.

A lucrat 14 ani pentru aceeaşi multinaţională. Ultimii 3 ani i-a petrecut ca şef la Viena, de unde coordona activitatea din 12 ţări. Aici, a ajuns să joace şi fotbal!

“Am jucat la o echipă de Liga a 6-a. Se numea RSK Viena. Vreau să-ţi spun că a fost o experienţă impecabilă!

Nu aveam ce să fac şi m-am dus la un meci, că tot mă plimbam într-o sâmbătă pe acolo. Am văzut că vârful lor era praf şi pulbere. Am aşteptat să se termine şi le-am zis: Salut, aş vrea să fac şi eu mişcare cu voi. / Dar ai mai jucat fotbal? / Bă, am fost pe la juniori, pe la Steaua. / Aaa, Lăcătuş!”, a povestit amuzat Bobby Durbac.

Reclamă
Reclamă

Condiţiile din Austria l-au şocat pe cel care avea să marcheze istoria FCSB.

“O infrastructură! Când am intrat la duş şi am văzut faianţă şi totul ca acasă, am rămas…! O organizare nemţească impecabilă. Aveam antrenor principal, antrenor secund, antrenor cu portarii…. Eu dacă voiam să stau de vorbă cu antrenorul principal, mai întâi trebuia să vorbesc cu căpitanul şi el transmitea mai departe. Aveam jurist şi un tip care făcea un fel de marketing. Erau patru sponsori!”, şi-a mai adus aminte Bobby Durbac, la AS.ro LIVE.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce pronostic dai pentru Austria - România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:55

Franța a încasat 5 goluri într-un meci oficial după o pauză de 57 de ani! Festival de reușite în Nations League

23:46

Avertisment pentru Cristi Chivu: “Poate pleca până în decembrie” Dezvăluiri dure din vestiarul lui Inter

23:44

Spania – Franța 5-4! Semifinală „nebună” în Nations League. „Furia Roja”, duel cu Portugalia în ultimul act

23:13

Italienii au anunțat prima decizie a lui Cristi Chivu la Inter! Ce se va întâmpla începând cu primul meci

23:13

Cristi Chivu, criticat pentru plecarea la Inter! Presa din Parma a reacţionat dur: “Lasă un gust amar”

22:47

Gigi Becali, lăudat de Mircea Lucescu după ce l-a transferat pe Denis Alibec la FCSB: “Vă divulg ce mi-a spus!”

1 „Am câștigat. Eu sunt Steaua”. Florin Talpan a anunțat victoria „militarilor” în procesul pentru palmares cu FCSB 2 Gigi Becali a anunțat transferul lui Dennis Politic la FCSB: „Azi semnăm”. Suma plătită către Dinamo 3 BREAKING NEWSCristi Chivu semnează cu Inter! Gazzetta dello Sport: “Contract pe 2 ani!” 4 Mihai Stoica a dezvăluit ce jucători vor pleca de la FCSB: “E mai uşor să accepte”. Două reveniri anunţate 5 Novak Djokovic l-a învins pe Zverev şi s-a calificat în semifinale la Roland Garros. Duel de vis cu Jannik Sinner 6 Gigi Becali, reacție fermă după decizia în procesul pentru palmares cu CSA Steaua: „Mi l-au dat moștenire”
Citește și