Închide meniul

AS.ro LIVE | Alina Dumitru a fost invitata lui Cătălin Oprișan. Poveștile unei campioane olimpice

Alexandru Ivan Publicat: 22 iulie 2021, 8:25 / Actualizat: 22 iulie 2021, 11:19

Comentarii
AS.ro LIVE | Alina Dumitru a fost invitata lui Cătălin Oprișan. Poveștile unei campioane olimpice

Profimedia

Alina Dumitru se laudă cu multe medalii de aur obținute de-a lungul carierei sale fabuloase. Chiar și așa, performanța vieții a obținut-o la Jocurile Olimpice de la Beijing, în 2008.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Alina Dumitru, la AS.ro LIVE

În 9 august 2008, Dumitru devenea prima campioană olimpică din istoria judo-ului românesc, învingând-o în semifinală pe dubla campioană olimpică en-titre Ryoko Tani (Japonia) și, în finală, pe Yanet Bermoy (Cuba), în doar 80 de secunde.

Performanța lui Dumitru este memorabilă și pentru că era prima oară când Dumitru reușea să o învingă pe marea sa rivală Ryoko Tani, de altfel neînvinsă într-o competiție oficială din 1996.

Peste trei ani avea să cucerească medalia de aur la campionatele europene de la Istanbul. La Jocurile Olimpice de la Londra 2012 a luat argintul.

“Când m-am apucat de judo eram timidă și bolnăvicioasă și nu voiam decât să mă întăresc, fizic și psihic. Sportul m-a făcut mai puternică.

Reclamă
Reclamă

Au fost multe competiții la care am luptat accidentată – cu degete rupte, cu glezna luxată, cu mâna varză. Au fost și multe concursuri pe care le-am câștigat accidentată. Nu acceptam să renunț atunci când voiam să realizez ceva. La un moment dat, antrenorul îmi zicea că dacă nu sunt accidentată n-are rost să mai vină cu mine la concurs”, a spus Alina Dumitru, citată de lead.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

O va ajuta Olimpiu Moruţan pe Rapid să ia titlul în Liga 1?
Loading ... Loading ...
Citește și:
15:40
Simona Halep, într-o nouă ipostază! Ce rol va avea la Transylvania Open 2026: “Va fi prezentă toată săptămâna”
15:15
Andre Duarte, gata să debuteze la FCSB. Anunţul oficial al campioanei
14:39
Sorana Cîrstea şi-a aflat adversara din turul 2 de la Australian Open! Va juca împotriva unei duble câştigătoare la Melbourne
14:05
UEFA a anunţat arbitrul care va conduce meciul Dinamo Zagreb – FCSB! Brigadă olandeză la partida din Europa League
13:58
FotoZi istorică pentru Dinamo: a început demolarea vechiului stadion. Legendele clubului, prezente la marele eveniment
13:32
Naomi Osaka i-a lăsat mască pe toţi la Australian Open. Apariţie care s-a viralizat
1 Jucătorul revine la FCSB. Mutarea a fost anunţată oficial: “Îi urăm mult succes” 2 Surpriză de proporţii: Giovanni Becali a anunţat transferul lui Olimpiu Moruţan: “98-99% e aranjat” 3 Un club din Premier League forţează transferul definitiv al lui Radu Drăgușin 4 VIDEONu a rezistat! Selecţionerul Marocului l-a certat pe Diaz după ce şi-a bătut joc de penalty-ul din prelungiri! 5 Zeljko Kopic, în doliu! Tragedia a fost anunţată de antrenor: “Odihnește-te în pace” 6 Salariul uriaş pe care Olimpiu Moruţan îl va avea în Liga 1
Citește și