Închide meniul

AS.ro LIVE | Alina Dumitru a fost invitata lui Cătălin Oprișan. Poveștile unei campioane olimpice

Alexandru Ivan Publicat: 22 iulie 2021, 8:25 / Actualizat: 22 iulie 2021, 11:19

Comentarii
AS.ro LIVE | Alina Dumitru a fost invitata lui Cătălin Oprișan. Poveștile unei campioane olimpice

Profimedia

Alina Dumitru se laudă cu multe medalii de aur obținute de-a lungul carierei sale fabuloase. Chiar și așa, performanța vieții a obținut-o la Jocurile Olimpice de la Beijing, în 2008.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Alina Dumitru, la AS.ro LIVE

În 9 august 2008, Dumitru devenea prima campioană olimpică din istoria judo-ului românesc, învingând-o în semifinală pe dubla campioană olimpică en-titre Ryoko Tani (Japonia) și, în finală, pe Yanet Bermoy (Cuba), în doar 80 de secunde.

Performanța lui Dumitru este memorabilă și pentru că era prima oară când Dumitru reușea să o învingă pe marea sa rivală Ryoko Tani, de altfel neînvinsă într-o competiție oficială din 1996.

Peste trei ani avea să cucerească medalia de aur la campionatele europene de la Istanbul. La Jocurile Olimpice de la Londra 2012 a luat argintul.

“Când m-am apucat de judo eram timidă și bolnăvicioasă și nu voiam decât să mă întăresc, fizic și psihic. Sportul m-a făcut mai puternică.

Reclamă
Reclamă

Au fost multe competiții la care am luptat accidentată – cu degete rupte, cu glezna luxată, cu mâna varză. Au fost și multe concursuri pe care le-am câștigat accidentată. Nu acceptam să renunț atunci când voiam să realizez ceva. La un moment dat, antrenorul îmi zicea că dacă nu sunt accidentată n-are rost să mai vină cu mine la concurs”, a spus Alina Dumitru, citată de lead.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cum se va termina derby-ul etapei a 13-a din Liga 1, Dinamo - Rapid?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:31
“Dinamo intră în Cartea Recordurilor”. Inițiativa fabuloasă în care se implică alb-roșiii la derby-ul cu Rapid
9:55
Zeljko Kopic surprinde. Croatul a numit cel mai dificil stadion pe care a jucat de când e antrenor la Dinamo
9:55
EXCLUSIVDaniel Pancu a intervenit în scandalul dintre Mircea Lucescu şi Răzvan Marin: “Eu sunt şeful aici”
9:23
Au loc Louis Munteanu şi Daniel Bîrligea într-un atac de vis la FCSB? Răspunsul lui Mihai Stoica
9:20
Nebunie la Mondialul U20. Cartonaș verde, al 3-lea portar introdus în minutul 120+5 și calificare la penalty-uri
9:06
Mama lui Ousmane Dembele, litigiu fiscal! De la ce a pornit totul
1 Gigi Becali şi Marius Lăcătuş, dialog tensionat: “Am fost un prost că am crezut în tine! Îmi eşti dator” 2 “Scandalosul atacant a publicat factura”. Ce s-a scris în Ucraina după ce Blănuță a donat bani către armată 3 “Mă aștept să fiu titular!” Răzvan Marin continuă disputa cu Mircea Lucescu 4 Zeljko Kopic n-a ținut cont de orgolii. Antrenorul a numit jucătorul din Liga 1 pe care l-ar transfera la Dinamo 5 Cristi Chivu l-a anunţat deja de plecare. Românul, prima măsură radicală la Inter 6 Turcii au oficializat mutarea la câteva zile după ce Gică Hagi a fost propus antrenor
Citește și