Fosta echipă a lui Marius Șumudică ar fi oferit 600.000 de euro pentru Deian Sorescu, scrie gazianteppusula.com. Potrivit sursei citate, jucătorul și-ar fi dat acordul să se transfere la Gaziantep.
Deian Sorescu, ofertat de Gaziantep
Cu toate acestea, suma de 600.000 de euro oferită de Gaziantep a fost considerată prea mică de către Dinamo. Prin urmare, transferul a picat.
“Jucătorul și-a dat acordul, dar clubul lui Sorescu a blocat transferul. Gaziantep a oferit 600.000 de euro, însă Dinamo a refuzat”, scrie sursa citată.
Deși traversează uriașe probleme cu banii, Dinamo nu vrea să renunțe la cel mai bun jucător al său decât pentru un milion de euro. Sorescu are 5 goluri în 3 meciuri în acest sezon de Liga 1.
„Sorescu e clar vedeta echipei, e golgheterul campionatului, are cinci goluri, e un jucător bun, un jucător mare. S-ar putea, dacă părăsește echipa, să o părăsească printr-un transfer care să fie bun și pentru club, și pentru el.
Dar în situația în care suntem noi, foarte greu ne putem despărți de orice jucător, pentru că îi putem înlocui doar cu copii de la echipa a doua”, a spus Iuliu Mureșan, la finalul partidei Dinamo – Academica Clinceni 3-1.
Deian Sorescu, cu gândul la transferul în afară
Căpitanul „câinilor” s-a declarat revoltat după ce nu şi-a încasat restanţele salariale nici până în acest moment.
“Meritul este al băieţilor. Împreună am reuşit să luăm cele 3 puncte. Nu trebuie să ne gândim la play-off. Pentru noi, cel mai important e menţinerea în prima ligă. Mă bucur să arătăm că fotbalul se joacă pe teren. Este frumos când câştigi. La finalul meciului mi s-a făcut milă, a intrat un copil pe teren şi i-am oferit tricoul. Mă bucur că au venit atâţia fani.

Sunt doar discuţii şi promisiuni. Unii jucători şi-au primit restanţele salariale. Mă număr printre cei care nu şi-au primit banii, nu sunt o prioritate. Mă bucur să ajut cu o sumă destul de mare (n.r. în cazul unui eventual transfer). În fotbal, orice jucător e de înlocuit”, a declarat Deian Sorescu după meciul din Ștefan cel Mare.
- Deian Sorescu, ofertat de Gaziantep
- Câți bani au oferit turcii
- Sezonul din NBA se vede exclusiv în AntenaPLAY, începând cu 26 octombrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Fost antrenor al lui Cristiano Ronaldo, în România, în Liga 2, la Slatina! Cum este posibil
- Corneliu Papură, demis de Mihai Rotaru
- Adrian Mititelu, atac dur la Răzvan Burleanu după scandalul de la Adunarea Generală FRF: “Clanul lui e în agonie”
- Cristi Săpunaru, anunţ despre viitorul său! Vrea să revină în fotbal la iarnă: “Planul e să facem un club puternic”
- Doliu în fotbalul românesc. A murit fostul conducător al echipei care i-a lansat pe Rădoi, Dănciulescu și Adi Ilie