Brentford – Arsenal 2-0, Gladbach – Bayern Munchen 1-1 şi Valencia – Getafe 1-0. Surprize mari în primele meciuri ale sezonului din Anglia, Germania şi Spania

Publicat: 14 august 2021, 0:00

Brentford a reuşit o mare surpriză contra lui Arsenal în primul meci al sezonului 2021/2022 din Premier League

Brentford – Arsenal 2-0. Surpriză uriaşă în primul meci din Premier League

Sezonul 2021/2022 din Premier League a debutat cu vizita lui Arsenal pe terenul nou-promovatei Brentford.

Gazdele au reuşit o mare surpriză şi au învins cu 2-0. Sergi Canos a marcat în minutul 22, iar Christian Norgaard a mărit avantajul în minutul 73.

Brentford a revenit după 74 de ani în prima ligă din Anglia, dar are un lot cu o valoare impresionantă: 164 de milioane de euro, potrivit transfermarkt.com.

Mikel Arteta a început campionatul cu multe nume noi printre titulari.

Echipa de start a lui Arsenal contra lui Brentford: Bernd Leno – Calum Chambers, Ben White, Pablo Mari, Kieran Tiernay – Sambi Lokonga, Granit Xhaka – Nicolas Pepe, Smith Rowe, Gabriel Martinelli – Folarin Balogun; Antrenor: Mikel Arteta

Gladbach – Bayern Munchen 1-1. Lewandowski, gol la debutul lui Nagelsman

Şi în Germania a început noul sezon. La debutul oficial cu antrenorul Julian Nagelsman, campioana Bayern Munchen s-a deplasat pe terenul lui Borussia Monchengladbach.

Gazdele au reuşit o remiză surprinzătoare: 1-1. Au marcat Alassane Plea în minutul 10 şi Robert Lewandowski în minutul 42.

Polonezul a început astfel cu gol noul campionat, după ce în ediţia precedentă a avut 41 de reuşite, cu care a bătut recordul istoric al lui Gerd Muller.

Echipa de start a lui Bayern contra lui Gladbach: Manuel Neuer – Josip Stanisic, Dayot Upamecano, Nikklas Sule, Alphonso Davies – Joshua Kimmich, Leon Goretzka – Leroy Sane, Thomas Muller, Serge Gnarby – Robert Lewandowski

Valencia – Getafe 1-0. Eliminare record în 31 de secunde

În Spania, primul meci al campionatului a fost Valencia – Getafe. Carlos Soler înscris în minutul 11, când gazdele se aflau deja în inferioritate numerică.

Hugo Guillamon a fost eliminat în mintul 3, cu ajutorul VAR, pentru un fault comis după doar 31 de secunde. E cel mai rapid fault care duce la o eliminare din istoria competiţiei.

12:37 „L-a trimis să se bucure de pensie”. Grecii nu au avut milă de Fatih Terim, după ce Răzvan Lucescu i-a grăbit demiterea 12:35 Ovidiu Popescu, la un pas de a fi deturnat din drumul spre Sepsi de o altă rivală de Liga 1 a FCSB-ului. Anunţ de ultimă oră 12:20 LIVE VIDEOCalificările la Porsche Mobil 1 Supercup Imola 2024 sunt ACUM în AntenaPLAY. Programul complet 11:50 VIDEONoel Leon a câştigat sprintul din Formula 3 de la Imola, LIVE în AntenaPLAY! Cursa e duminică, ora 9:30, în AntenaPLAY 11:49 Reacţia lui Marius Lăcătuş, după atacul brutal al CSA Steaua la adresa FCSB: „Sunt sigur că vor acţiona!” 10:42 FotoMeseriile pe care le au cei doi băieţi ai lui Florin Răducioiu: „Nu trebuie să le fie ruşine! Aş fi vrut să facă mai mult!” 10:42 Lewis Hamilton, luat la ţintă de Max Verstappen şi Fernando Alonso la Imola: „Crede că e singur pe circuit” 10:23 Giani Kiriţă, avertisment pentru Dinamo înaintea barajului cu Csikszereda: „La ei o să fie foarte greu, nu va fi ușor!” 10:09 CFR Cluj – Farul şi Universitatea Craiova – Sepsi LIVE TEXT (21:00). Luptă de foc pentru locul 2 din Liga 1 9:42 „M-am chinuit să râd!” Replică usturătoare după ce Marius Şumudică a spus că FCSB l-a egalat la numărul de titluri Vezi toate știrile