Nice, pedeapsă dură după incidentele incredibile din meciul cu Olympique Marseille

Antena Sport Publicat: 9 septembrie 2021, 12:35

Comentarii
Nice, pedeapsă dură după incidentele incredibile din meciul cu Olympique Marseille

Profimediaimages

Meciul se va rejuca pe teren neutru şi cu porţile închise, iar clubul din Nisa a fost sancţionat cu un punct de penalizare (două în total, dar unul cu supendare).

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Nice şi-a aflat pedeapsa după incidentele teribile din meciul cu Marseille

Totodată, Nice va trebui să dispute trei meciuri cu porţile închise, dintre care unul l-a jucat deja, cu Bordeaux, la 28 august, iar al doilea este cel cu OM.

Comisia LFP a pronunţat sancţiuni şi împotriva mai multor jucători implicaţi în altercaţiile de pe teren cu suporteri din Nisa. Dimitri Payet a primit o suspendare de un joc, dar nu o va efectua decât în caz de recidivă.

Coechipierul său, Alvaro Gonzalez, a fost sancţionat cu două meciuri de suspendare, pe care le va efectua.

În cele din urmă, preparatorul fizic al clubului din Marsilia, Pablo Fernandez, care a lovit un suporter, a primit cea mai grea pedeapsă. El a fost suspendat de pe banca de rezerve şi din toate funcţiile oficiale până la 30 iunie 2022.

Reclamă
Reclamă

La 22 august, meciul de la Nisa, disputat pe Stadionul Allianz Riviera, a fost întrerupt în minutul 76, când gazdele conduceau cu 1-0, pentru că fanii echipei Nice au invadat suprafaţa de joc, după ce Dimitri Payet de la Olympique Marseille a retrimis în tribune o sticlă de apă aruncată pe teren.

Situaţia s-a inflamat când ultraşii din Nisa au invadat terenul şi au început lupte între suporteri, oficiali şi jucători ai ambelor echipe. În cele din urmă, jucătorii au părăsit terenul de joc şi au revenit la cabine.

Jorge Sampaoli nu şi-a lăsat jucătorii să revină pe teren

Antrenorul lui OM, Jorge Sampaoli, a insistat ca jucătorii săi să nu se întoarcă pe teren, având în vedere situaţia, decizie susţinută de preşedintele clubului din Marsilia, Pablo Longoria.

Reclamă

Meciul urma a fi reluat, dar Olympique Marseille a refuzat să revină pe teren, oficialii temându-se pentru securitatea jucătorilor.

Trei jucători ai lui OM, Luan Peres, Matteo Guendouzi şi Dimitri Payet, au fost răniţi în incidente, în timp ce conducerea lui Nice a susţinut că jucătorii Jean-Claire Todibo şi Justin Kluivert au fost agresaţi fizic de personalul de securitate al echipei din Marsilia, în timpul luptelor de pe teren.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Care e cel mai mare jucător "şlefuit" de Mircea Lucescu?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
9:35

“Așa a câștigat Inter”. Cristi Chivu n-a fost iertat de italieni deși s-a apropiat și mai mult de titlu

9:12

Olimpiu Moruțan “nu poate să fugă”, iar Daniel Paraschiv “nu se întâlneşte cu mingea”. Critici dure după remiza cu Argeș

9:05

VIDEORegula penalty-ului schimbată după un scandal în Champions League, aplicată la nivel de top. Ce s-a întâmplat

8:44

Ngezana forțează lovitura carierei. Ce ar urma să se întâmple cu el din vară

8:37

Barcelona a făcut din nou plângere la UEFA. Atletico Madrid, “victima” înainte de returul din Liga Campionilor

8:26

Basarab Panduru, uluit de scorul din meciul Universitatea Cluj – Universitatea Craiova: “Mă surprinde”

1 Atac incredibil la Chivu, după ce Inter s-a apropiat de titlu: „Supraevaluat și arogant” 2 Răsturnare de situaţie! Cristi Chivu primeşte o lovitură dură la Inter: “99% se face” 3 Efectul neașteptat al „masacrului electoral” din Ungaria. Ce se întâmplă cu Sepsi și Csikszereda 4 Nota primită de Cristi Chivu, după „remontada” de senzație a Interului la Como: „Era nevoie de un răspuns grozav” 5 Faza care nu s-a văzut la Como – Inter. Chivu a „explodat” pe bancă, Fabregas a sărit și el: „Calmează-te” 6 Oficial. Real Madrid i-a plătit clauza. Puștiul teribil adus de galactici
Citește și