Preparatorul fizic al lui OM, Pablo Fernandez, a fost suspendat “din toate atribuţiile oficiale”, ca măsură de precauţie, după ce a lovit un fan pe teren. Comisia de disciplină va judeca acest caz la 8 septembrie.
Nice – Marseille, meci cu un scandal imens în Ligue 1
Duminică, meciul de la Nisa, disputat pe Stadionul Allianz Riviera, a fost întrerupt în minutul 76, când gazdele conduceau cu 1-0, pentru că fanii echipei Nice au invadat suprafaţa de joc, după ce Dimitri Payet de la Olympique Marseille a retrimis în tribune o sticlă de apă aruncată pe teren.
Situaţia s-a inflamat când ultraşii din Nisa au invadat terenul şi au început lupte între suporteri, oficiali şi jucători ai ambelor echipe. În cele din urmă, jucătorii au părăsit terenul de joc şi au intrat la cabine.
Antrenorul lui OM, Jorge Sampaoli, a insistat ca jucătorii săi să nu se întoarcă pe teren, având în vedere situaţia, decizie susţinută de preşedintele clubului din Marsilia, Pablo Longoria. Meciul urma a fi reluat, dar Olympique Marseille a refuzat să revină pe teren, oficialii temându-se pentru securitatea jucătorilor, ceea ce a determinat LFP să declare finalul întâlnirii şi victoria echipei Nice, la masa verde, cu 3-0.
Trei jucători ai lui OM, Luan Peres, Matteo Guendouzi şi Dimitri Payet, au fost răniţi în incidente, în timp ce conducerea lui Nice a susţinut că jucătorii Jean-Claire Todibo şi Justin Kluivert au fost agresaţi fizic de personalul de securitate al echipei din Marsilia, în timpul luptelor de pe teren.
Meciul Nice – Bordeaux va avea loc sâmbătă, de la ora 18.00, în etapa a 4-a a Ligue 1.
- Nice – Bordeaux se va disputa cu porţile închise
- Luan Peres, Matteo Guendouzi şi Dimitri Payet au fost răniţi în incidente
- Play-off-urile din NHL şi NBA sunt exclusiv în AntenaPLAY
- Campionatul Mondial de hochei e live în AntenaPLAY (15-31 mai)
- Ștefan Târnovanu pleacă de la FCSB! Antrenorul român vrea să dea o lovitură de proporții
- Barcelona, de neoprit! A trimis oferta pentru jucătorul mult dorit: 100.000.000 de euro
- Cristi Chivu vrea să dea lovitura. Inter l-ar putea transfera pe starul lui AC Milan
- Viitorul lui Radu Drăguşin la Tottenham, din ce în ce mai clar. Anunţul momentului: “Here we go!”
- Răsturnare de situaţie: la ce echipă poate ajunge Denis Drăguş, jucător dorit şi de Gigi Becali la FCSB
































