Închide meniul
Video

La multi ani, Simona Halep! Simo împlineşte 30 de ani, într-o perioadă în care s-a măritat şi s-a despărţit de Darren Cahill

Antena Sport Publicat: 27 septembrie 2021, 10:59 / Actualizat: 27 septembrie 2021, 20:14

Reclamă

Profimediaimages

Din cauza accidentării la gambă suferită la Roma, Simona Halep a avut un an cu o puţină prezenţă pe terenurile de tenis. Însă, ea s-a căsătorit cu Toni Iuruc, la Constanţa, după o relaţie de aproape doi ani şi apoi a anunţat că a încetat, a doua oară, colaborarea cu antrenorul australian Darren Cahill.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Simona Halep, la 30 de ani! Două turnee de Grand Slam şi sume uriaşe câştigate din tenis

Simona Halep a început tenisul de la vârsta de patru ani, mai întâi sub îndrumarea antrenorului Ioan Stan. La 14 ani, ea a debutat în circuitul ITF şi a ajuns repede între cele mai bune tinere jucătoare din lume.

În 2008, Halep a câştigat turneul de la Roland Garros, la junioare, iar doi ani mai târziu a pătruns în circuitul profesionist.

Cariera ei a intrat pe o pantă constant ascendentă în a doua jumătate a anului 2013, în care a câştigat şase turnee, pe toate suprafeţele. Halep a cunoscut consacrarea în 2014, când a jucat finala de la French Open la senioare şi finala Turneului Campioanelor, la prima participare, pe lângă alte două trofee care i-au intrat în palmares.

Ca profesionistă, Simona Halep a câştigat în total 22 turnee, inclusiv două de Grand Slam, la Roland Garros, în 2018, şi Wimbledon, în 2019.

Reclamă
Reclamă

Cariera Simonei Halep, în cifre

  • Titluri WTA de simplu: 22 – Roma (Premier 5), Praga (WTA International), Dubai (Premier) – 2020, Wimbledon (Grand Slam) – 2019, Montreal (Premier 5), Roland Garros (Grand Slam), Shenzhen (WTA), toate trei în 2018, Madrid (Premier Mandatory), în 2017, Montreal (Premier 5), Bucureşti (WTA), Madrid (Premier Mandatory), toate trei în 2016, Shenzhen (WTA), Dubai (Premier 5), Indian Wells (Premier Mandatory), toate trei în 2015, Doha (Premier 5), Bucureşti (WTA), ambele în 2014, Nurnberg (WTA), ‘s-Hertogenbosch (WTA), Budapesta (WTA), New Haven (Premier), Moscova (Premier) şi Sofia (turneul „mic” al campioanelor), toate cele şase în 2013;
  • Finale WTA de simplu: 17 – Madrid (Premier Mandatory), Doha (Premier) – 2019, Cincinnati (Premier 5), Roma (Premier 5), Australian Open (Grand Slam) – în 2018, Beijing (Premier Mandatory), Cincinnati (Premier 5), Roland Garros (Grand Slam), Roma (Premier 5) – în 2017, Rogers Cup (Toronto), Cincinnati (ambele de categorie Premier 5) – în 2015, WTA Finals – Singapore (Turneul Campioanelor), Roland Garros (Grand Slam), Madrid (Premier Mandatory) – toate trei în 2014, Bruxelles (Premier), în 2012 şi Fes (WTA), în 2011 şi 2010.
  • Titluri la dublu: 1, Shenzhen – 2018, în echipă cu Irina Begu;
  • Finală (dublu): 1, Montreal – în 2016, în echipă cu Monica Niculescu;
  • Meciuri câştigate – meciuri pierdute: 531-224;
  • Premii totale: 37,842,748 milioane de dolari;
  • Cea mai înaltă clasare în ierarhia WTA: Locul 1 (64 de săptămâni).
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga Cupa României?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
9:57

FotoMarius Lăcătuş împlineşte 61 de ani. Cum a decis să bată penalty-ul legendar cu Barcelona în 1986 şi cum l-a convins şi pe Balint să execute

9:25

FCSB încă nu şi-a primit banii pentru transferul lui Florinel Coman. Mihai Stoica a oferit ultimele detalii: „Ne judecăm”

9:04

VIDEOPhoenix Suns – Boston Celtics 103 – 123. Gazdele au doborât un record în NBA! Jaylen Brown a marcat de la centrul terenului

8:33

„Ca nişte proşti!” Andrei Raţiu, reacţie dură după ce Rayo a fost umilită pe teren propriu în La Liga

8:23

Absenţe uriaşe înainte de FCSB – U Cluj. Patru jucători, OUT: „E clar, plecăm cu un handicap”

8:23

„Bazaconii extraordinare” Mihai Stoica a auzit spunându-se că un jucător dorit de Dinamo a refuzat FCSB şi a răbufnit: „Incredibil”

1 Foto„Mi-a fost rușine!” Trauma prin care a trecut o cunoscută jurnalistă: „Mi-am scos aproape toate hainele” 2 LIVE VIDEOMax Verstappen, pole-position în Marele Premiu al Japoniei! Tur uriaş pentru campionul mondial en-titre 3 FotoDorinel Munteanu a oferit faza serii în Petrolul – Sepsi 2-1! Antrenorul covăsnenilor l-a „lăsat mască” pe un copil de mingi 4 „Nu e permis” Dorinel Munteanu şi-a făcut praf jucătorii după înfrângerea cu Petrolul: „Sunt prea cocoloşiţi” 5 Adrian Mititelu a început „revoluţia” la FCU Craiova după ce a ratat play-off-ul! Aduce antrenor nou, iar lotul se schimbă radical 6 Mihai Stoica l-a „dat de gol” pe Gigi Becali! Care e decizia FCSB-ului în privinţa viitorului lui Elias Charalambous
Citește și