Spania – Franța 1-2 | Finală nebună la Milano! „Cocoșii galici” au câștigat Liga Națiunilor. Karim Benzema și Kylian Mbappe, eroii lui Didier Deschamps

Dragoș Vasile Publicat: 10 octombrie 2021, 23:45

Spania – Franța 1-2 | Finală nebună la Milano! „Cocoșii galici au câștigat Liga Națiunilor. Karim Benzema și Kylian Mbappe, eroii lui Didier Deschamps

Franța a câștigat Liga Națiunilor

Ce finală nebună la Milano! Spania – Franța s-a încheiat cu victoria la limită a campioanei mondiale, 2-1.

După o primă repriză fără goluri, Mikel Oyarzabal a deschis scorul, în minutul 64, din pasa lui Sergio Busquets. Avantajul ibericilor a durat doar 2 minute. Karim Benzema a egalat cu o execuție extraterestră din afara careului.

Francezii au continuat asalatul la poarta lui Simon, iar Kylian Mbappe a marcat golul victoriei, în minutul 80, din pasa lui Theo Hernandez.

După Portugalia, Franța este a doua echipă din istorie care câștigă trofeul Ligii Națiunilor.

Spania – Franța 1-2

Min. 90+5: Fluier final! Franța a câștigat Liga Națiunilor.

Min. 80: GOOOL Franța! Kylian Mbappe și-a adus echipa în avantaj cu o execuție superbă.

Min. 66: GOOOL Franța! Karim Benzema a egalat cu o execuție extraterestră!

Min. 64: GOOOL Spania! Mikel Oyarzabal a deschis scorul.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45: Prima repriză s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Min. 1: A început marea finală!

Echipele de start pentru finala Ligii Națiunilor sunt următoarele:

• Spania: Unai Simon – Alonso, Eric Garcia, Laporte, Azpilicueta – Rodri, Sergio Busquets, Gavi – Oyarzabal, Sarabia, Ferran Torres

Naționala lui Didier Deschamps a învins-o dramatic pe Belgia, scor 3-2, după ce a fost condusă cu 2-0. De cealaltă parte, ibericii au învins „regina Europei” la limită, scor 2-1.

Înaintea meciului, cei doi selecționeri s-au lăudat reciproc. „E greu să lupți pentru posesie cu ei. Este imposibil să le iei mingea celor din echipa Spaniei”, a spus Didier Deschamps, în timp ce Luis Enrique a declarat că „Franța este cea mai bună echipă din lume. Echipa lor e plină de jucători de top și puncte de referință”.

Italia – Belgia 2-1 | „Squadra Azzura” a câștigat finala mică din Liga Națiunilor

Italia a învins, duminică, la Torino, cu scorul de 2-1, Belgia, în finala mică a Ligii Naţiunilor.

După o primă repriză fără goluri, Nicolo Barella a deschis scorul în minutul 46. Berardi a majorat avantajul italienilor în minutul 65, din penalty.

Puștiul De Ketelaere a redus din diferență în minutul 86, din pasa lui Kevin De Bruyne. Belgienii l-au încercat de mai multe ori pe Gianluigi Donnarumma, însă nu au mai reușit să puncteze. În cele 90 de minute, „diavolii roșii” au lovit bara de trei ori.

8:39 Reacţia lui Kylian Mbappe, după ce PSG a fost eliminată din Liga Campionilor. Întrebarea care l-a iritat pe starul lui PSG 7
23:44
PSG – Borussia Dortmund 0-1. Echipa germană e prima finalistă a Ligii Campionilor în acest sezon! Parizienii au avut 4 bare!
7
23:43
FotoOlimpiu Moruţan a mers în cârje la stadion pentru a-şi susţine echipa la semifinala cu Beşiktaş! Mesajul superb al clubului
7
23:32
Xavi a ales jucătorii care nu pot pleca de la Barcelona! Numele care nu pot fi transferate de nicio echipă din lume
7
23:17
Un veteran de la Real Madrid, mesaj emoționant înainte de returul cu Bayern Munchen din Ligă: „Probabil va fi ultimul meci”
7
23:16
Răspunsul primarului Buzăului la întrebarea dacă aşteaptă duelurile cu Gigi Becali: „Sper ca Gloria Buzău să devină «Steluţa» 2”
7
22:49
Reacția premierului Marcel Ciolacu după ce Gloria Buzău a promovat în Liga 1! Mesaj după finalul partidei cu Unirea Slobozia
7
22:21
Reacţia lui Ion Crăciunescu după ce Darius Olaru i-a strigat „Băi, prostule!” centralului meciului Universitatea Craiova – FCSB!