Italia – Belgia 2-1 | Meci nebun la Torino! „Squadra Azzura” a câștigat finala mică din Liga Națiunilor. „Diavolii roșii” au lovit bara de trei ori!

De Dragoș Vasile
Publicat: 10.10.2021, 18:32

Italia - Belgia 2-1. Meci nebun la Torino! "Squadra Azzura" a câștigat finala mică din Liga Națiunilor.

Italia - Belgia 2-1

Italia a câștigat finala mică din Liga Națiunilor

Italia a învins, duminică, la Torino, cu scorul de 2-1, Belgia, în finala mică a Ligii Naţiunilor.

După o primă repriză fără goluri, Nicolo Barella a deschis scorul în minutul 46. Berardi a majorat avantajul italienilor în minutul 65, din penalty.

Puștiul De Ketelaere a redus din diferență în minutul 86, din pasa lui Kevin De Bruyne. Belgienii l-au încercat de mai multe ori pe Gianluigi Donnarumma, însă nu au mai reușit să puncteze. În cele 90 de minute, „diavolii roșii” au lovit bara de trei ori.

🇮🇹 Italy back to winning ways to claim third place 👏#NationsLeague
— UEFA Nations League (@EURO2024) October 10, 2021

Franța – Spania, finala de vis din Liga Națiunilor

Franța – Spania este marea finală din Liga Națiunilor. Naționala lui Didier Deschamps a învins-o dramatic pe Belgia, scor 3-2, după ce a fost condusă cu 2-0.

Franța a fost dominată copios de Belgia în prima repriză. Campioana mondială en-titre a intrat la pauză cu un handicap de două goluri, după reușitele lui Yannick Carrasco și Romelu Lukaku, ambele din pasele lui Kevin De Bruyne.

Selecționata lui Deschamps a renăscut însă în repriza a doua. Franța a redus din diferență în minutul 62, prin Karim Benzema, care a reluat fără speranță pentru Courtois, dintre patru adversari.

Francezii au obținut apoi un penalty, în minutul 69, iar starul Kylian Mbappe și-a luat revanșa pentru ratarea de pe Arena Națională la Euro 2020 și a șutat aproape la vinclu, în stânga lui Courtois.

Deși părea că meciul se îndreaptă spre extra-time, Franța a dat lovitura prin Theo Hernandez, care a marcat în minutul 90+2 cu un șut bombă în diagonală, de la marginea careului, la care Courtois nu a mai avut ce să facă.

Bernadette Szocs, la AS.ro LIVE

Thibaut Courtois i-a făcut praf pe conducătorii FIFA şi UEFA
Fotbal extern • 11 oct., 12:58
Thibaut Courtois i-a făcut praf pe conducătorii FIFA şi UEFA. „Nu îi interesează despre jucători, ci doar ce se întâmplă cu buzunarele lor”. Discurs incredibil al vedetei de la Real Madrid
Ce i-a spus arbitrul Antony Taylor lui Eric Garcia
Fotbal extern • 11 oct., 9:33
Spania – Franţa 1-2 | Ce i-a spus arbitrul Anthony Taylor lui Eric Garcia după ce a validat golul lui Kylian Mbappe, care a declanşat revolta în Spania
Scandal uriaș după golul lui Kylian Mbappe
Fotbal extern • 11 oct., 0:38
Spania – Franța 1-2 | Scandal monstru după golul controversat marcat de Kylian Mbappe! Sergio Busquets „a luat foc”: „Nu are niciun sens ce ne-a spus arbitrul!”
O mai ții minte pe Fata Morgana? Iată cum arată acum Alina Cristina Coman, după ce a învins cancerul de piele
„Omul s-a trezit cu casă şi ce a făcut? Îmi trebuie cal!” Călăreţul Sergiu, pus la zid de o vedetă care a donat bani pentru el alături de Moroşanu
1
0:07 Gaz Metan – Dinamo 2-1 | ”Doar asta aud de la ei!” Dinamoviștii, puși la zid după înfrângerea de la Mediaș. Eșanu, desființat: ”A luat gol de la Sibiu și din Delta Dunării! Cine îl învață asta?!” 15
oct.
23:57
PSG – Angers 2-1. Victorie cu emoții pentru parizieni! VAR-ul a salvat echipa lui Mauricio Pochettino. Kylian Mbappe, gol și pasă decisivă
15
oct.
23:20
Gaz Metan – Dinamo 2-1 | ”De ce nu tragi la poartă?!” Ilie Poenaru a dezvăluit dialogul pe care l-a avut cu ”Ronaldo de România” înaintea meciului: ”Vă promit asta!”
15
oct.
23:04
Gaz Metan Mediaș – Dinamo 2-1 | Ronaldo Deaconu, bun de cinste după golurile de generic. „În seara asta, primesc primă dublă!”
15
oct.
22:47
Gaz Metan – Dinamo 2-1 | Mircea Rednic și-a pus vedetele la zid. Deian Sorescu, ținta principală. „Sunt lipsiți din formă, nu se regăsesc!”
15
oct.
22:44
Gaz Metan – Dinamo 2-1 | „Sunt supărat pe mine!” Steliano Filip, în depresie după o nouă umilință în Liga 1: „Cel mai greu moment din istoria clubului”
15
oct.
22:15
Gaz Metan – Dinamo 2-1. „Câinii”, 9 etape la rând fără victorie. Ronaldo Deaconu, omul serii la Mediaș. Prima înfrângere pentru Mircea Rednic
15
oct.
22:12
Edi Iordănescu, mesaj de mobilizare înainte de FCSB – CS Mioveni. „Puternici indiferent de moment!”
15
oct.
21:52
Mihai Stoica, anunțul momentului la FCSB! Câți jucători sunt disponibili pentru meciul cu CS Mioveni. „Dintre care 4 sunt U21”
15
oct.
21:25
Ronaldo de România! Deaconu, one-man show în Gaz Metan – Dinamo. Două goluri uluitoare în poarta lui Eșanu