FIFA a stabilit data pentru tragerea la sorți a play-off-ului pentru CM 2022! Care sunt posibilii adversari ai României

Alexandru Ivan Publicat: 21 octombrie 2021, 17:06

Comentarii
FIFA a stabilit data pentru tragerea la sorți a play-off-ului pentru CM 2022! Care sunt posibilii adversari ai României

Marcus Brandt/dpa

Evenimentul va avea loc pe 26 noiembrie, într-o zi de vineri, de la ora 18:00 (ora României), la Zurich, scrie frf.ro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

FIFA a stabilit tragerea la sorți a play-off-ului pentru CM 2022

În play-off vor participa 12 echipe: cele 10 echipe clasate pe locul 2 în grupele preliminare și primele două cel mai bine clasate în Liga Națiunilor și care nu vor termina pe primele două locuri în preliminarii.

Națiunile vor fi împărțite în trei grupe cu patru echipe. Meciurile din fiecare grupă se vor disputa în sistem de semifinale și finală. Cele trei echipe triumfătoare se vor alătura celor zece câștigătoare din grupele preliminare pentru a reprezenta Europa la cea de-a 22-a ediție a Campionatului Mondial Qatar 2022.

România ocupă în acest moment locul doi în Grupa J și mai are de disputat două partide, cu Islanda (11 noiembrie) și Liechtensterin (14 noiembrie). Două victorii le-ar asigura tricolorilor calificarea în play-off.

Care sunt posbilii adversari ai României

România nu va fi cap de serie la tragerea la sorţi pentru barajul de calificare la Campionatul Mondial din 2022. În acest moment, România poate da la baraj peste Serbia, Polonia, Elveţia, Suedia, Scoţia sau Croaţia. Lucrurile se pot modifica, având în vedere că mai sunt de jucat meciuri în preliminarii.

Reclamă
Reclamă

Chiar şi Portugalia lui Cristiano Ronaldo poate ajunge la baraj. Cea mai optimistă variantă ar fi să jucăm cu Scoţia în semifinale.

Cum arată clasamentul în grupa României

  • 1. Germania 21 puncte
  • 2. România 13 puncte
  • 3. Macedonia de Nord 12 puncte
  • 4. Armenia 12 puncte
  • 5. Islanda 8 puncte
  • 6. Liechtenstein 1 punct
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va califica Gică Hagi România la EURO 2028?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:04 25 apr.

Real Betis – Real Madrid 1-1. Dezastru pentru trupa lui Alvaro Arbeloa. A fost egalată în minutul 90+4

23:54

Cristi Chivu a amânat sărbătoarea de titlu cu Inter. Napoli, victorie la scor cu Cremonese

23:44

Mihai Popescu a aflat din presă de plecarea lui Mirel Rădoi de la FCSB! Ce mesaj a avut pentru antrenor

23:42

„Ne-a anunțat prin mesaj”. Darius Olaru regretă plecarea lui Mirel Rădoi de la FCSB: „A fost normalitate la echipă”

23:40

Florin Tănase, reacție sinceră după plecarea neașteptată a lui Mirel Rădoi

23:20

Mehmet Topal, “dărâmat”, după meciul cu FCSB: “Nu mă aşteptam la aşa prestaţie”! Mesaj clar pentru jucători

1 Gigi Becali îi prelungește contractul, după FCSB – Petrolul 3-1: „E mai bun decât înainte” 2 Adrian Ilie s-a decis! Anunțul făcut de “Cobra” despre venirea mult dorită de Gigi Becali la FCSB 3 “Va fi cel mai mare jucător al României!” Mircea Lucescu i-a simţit valorea, despre cine este vorba 4 FIFA a decis! Ce se întâmplă cu înlocuirea Iranului cu Italia la Campionatul Mondial din vară 5 Andrei Nicolescu a făcut anunțul cu privire la viitorul lui Zeljko Kopic la Dinamo: „Vom accepta să plece” 6 Primă anunţată în vestiarul Universităţii Craiova de patronul Mihai Rotaru: “Da, a venit și dânsul”
Citește și