Tragedia momentului în România! O cunoscută vedetă şi-a pierdut viaţa într-un accident cumplit

Gabriel Zamfirescu Publicat: 22 octombrie 2021, 14:47

Comentarii
Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Este doliu în România. Unul dintre cei mai cunoscuţi antrenori de bix din ţara noastră şi-a pierdut viaţa într-un mod tragic. A murit după un accident rutier extrem de grav produs în Bucureşti, pe şoseaua Chitilei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Tragedia momentului în România

Dumitru Dobre era cunoscut publicului larg pentru rolul pe care l-a avut în filmul „Caisă”. Producţia fusese desemnată la Gala Premiilor Gopo drept cel mai bun film documentat din 2018. Dumitru Dobre se întorcea acasă, la orele prânzului, la volanul autoturismului său, împreună cu soția și un tânăr care se afla pe scaunul din dreapta.

Cu puţin timp înainte de a ajunge acasă, antrenorul ar fi virat spre stânga, a intrat pe contrasens și a intrat sub un TIR. Impactul a fost extrem de violent, iar antrenorul a murit. Soția lui Dumitru Dobre și pasagerul din dreapta au fost grav răniți. Ce trei au fost scoși dintre fiare de o echipă ISU şi au fost transportați de urgență la spital. Dumitru Dobre a ajuns la Spitalul Universitar de Urgență Elias, unde medicii au încercat, fără succes, să-l readucă la viață, anunţă gandul.ro.

Antrenorul, devenit celebru după rolul dintr-un film

Se pare că principala ipoteză de lucru a polițiștilor Brigăzii Rutiere ar fi aceea că șoferului i s-a făcut rău la volan, mai spune sursa citată. Cunoscut în lumea boxului românesc drept unul dintre cei vechi antrenori, Dobre a pregătit sportivi încă dinainte de 1989, când a antrenat la Grivița Roșie. După Revoluţie, antrenorul a trecut pentru o perioadă pe la Rapid, după care a trecut la marea rivală, CSA Steaua București.

Dumitru Dobre a devenit cunoscut publicului larg din postura de antrenor al tânărului pugilist Cristian Pălcuie, poreclit „Caisă”, personajul principal al documentarului cu același nume, regizat de Alexandru Mavrodineanu. Documentarul în care Dobre a avut un rol consistent, a fost prezentat, în premieră mondială, la TIFF 2018. Pelicula a câștigat apoi premiul pentru cel mai bun film din secțiunea română la Astra Film Festival, iar un nou premiu a fost obţinut la Gala Premiilor Gopo, unde a fost desemnat cel mai bun documentar din 2018.

Reclamă
Reclamă

Filmul vorbește despre eforturile unui antrenor român care încearcă să scoată campioni din mai mulți copii proveniți din familii defavorizate și relația acestuia cu cel mai bun elev al său, în vârstă de 13 ani, poreclit „Caisă”.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește Cristi Chivu să facă dubla campionat - Cupa Italiei cu Inter?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:59

Bayern – PSG 1-1. Parizienii se califică în finală pentru al doilea sezon consecutiv

23:59

PSG – Arsenal, marea finală a Ligii Campionilor din acest sezon! Când va avea loc duelul “de foc”

23:23

Foto“Au fost jefuiţi” Nemţii au izbucnit după ce Bayern nu a primit penalty! Ce spune, de fapt, regulamentul

23:02

Marquinhos, record impresionant în UEFA Champions League! A depășit o legendă a fotbalului la meciul cu Bayern

22:59

FotoFază scandaloasă în Bayern Munchen – PSG! Centralul nu a dictat penalty pentru un henţ clar în careu!

22:43

Khvicha Kvaratskhelia, performanță uriașă în Bayern – PSG! Singurul care a reușit asta în Champions League

1 Gigi Becali n-a stat pe gânduri: pe cine vrea premier al României, după căderea Guvernului lui Ilie Bolojan 2 Adrian Mutu, şocat de ce a putut spune Giovanni Becali: “Nu cred! Înseamnă că a îmbătrânit şi el” 3 Gigi Becali s-a răzgândit! Jucătorul rămâne la FCSB, după ce a fost dat ca și plecat: “Nu se pune problema” 4 Gigi Becali, victorie în procesul cu Steaua şi Florin Talpan. Suma uriaşă pe care nu o va mai plăti: “S-a terminat” 5 “Plec cu el să căutăm jucători” Anunţul lui Mihai Stoica despre antrenorul care a luat două titluri la rând cu FCSB! 6 Mihai Stoica a găsit atacant pentru FCSB: “Dacă nu dă două goluri în primul meci, mă nenoroceşte Gigi”
Citește și