Patru români, acuzați de de trafic internațional de droguri, au fost reținuți. Bărbații sunt suspectați că au furat 20 de biciclete de la lotul național al Italiei. Prejudiciul este imens

Antena Sport Publicat: 29 octombrie 2021, 14:50

Comentarii
Patru români, acuzați de de trafic internațional de droguri, au fost reținuți. Bărbații sunt suspectați că au furat 20 de biciclete de la lotul național al Italiei. Prejudiciul este imens

Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Poliţiştii şi procurorii anunţă, vineri, că au destructurat un grup infracţional organizat, suspectat de trafic şi consum ilicit de droguri de mare risc, introducere în ţară de droguri de mare risc şi furt calificat cu consecinţe deosebit de grave.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În cadrul acţiunii, 20 de mandate de aducere au fost puse în executare.

Ce acuzații li se aduc celor 4 români

”Din cercetări a reieşit că, în prima parte a anului 2021, 4 bărbaţi, din judeţul Vrancea, ar fi constituit un grup infracţional organizat având ca scop introducerea în ţară de droguri de mare risc (cocaină), pe care le-ar fi comercializat în judeţele Vrancea şi Bacău. De asemenea, în aceeaşi perioadă s-ar fi conturat o linie infracţională distinctă, ce urmărea valorificarea în ţară a unor bunuri sustrase din diverse state europene”, a transmis Poliţia Română, conform news.ro.

La rândul lor, procurorii DIICOT au precizat că, la data de 23 octombrie 2021, inculpaţii au sustras 22 de biciclete, aparţinând lotului naţional al Italiei de ciclism, ce participa la o competiţie în Franţa, cu o valoare a prejudiciului de aproximativ 600.000 euro.

”La data de 28 octombrie 2021, procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Biroul Teritorial Vrancea împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Galaţi – Serviciul de Combatere a Criminalităţii Organizate Vrancea au efectuat un număr de 14 percheziţii domiciliare pe raza judeţului Vrancea în urma cărora au fost identificate şi ridicate 21 de biciclete dintre cele 22 sustrase de pe teritoriul Franţei, 8 ecrane interactive, un DVR, mai multe grame de haşiş şi suma de 13.850 lei şi 2.800 euro”, a mai transmis DIICOT.

Reclamă
Reclamă

În timpul cercetărilor efectuate în cauză a fost identificat şi producătorul celor 22 de biciclete, o societate comercială din Italia, care şi-a identificat bunurile sustrase.

În cursul zilei de vineri cei 4 inculpaţi vor fi prezentaţi Tribunalului Vrancea cu propunere de arestare preventivă, pentru o perioadă de 30 de zile.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va fi titular Daniel Bîrligea la Frosinone?
Loading ... Loading ...
Citește și:
21:35

Scuzele care nu au mai contat! Arbitrul a recunoscut greșeala din Ararat Armenia – Universitatea Craiova

21:00

LIVE TEXTU Cluj – Petrolul Ploiești 1-2. „Șepcile roșii”, fără Cristiano Bergodi pe bancă. Super-gol Lukic. Bară a lui Macalou

20:57

Dinamo forțează transferul înlocuitorului lui George Pușcaș! A marcat de 15 ori în sezonul trecut în Olanda

20:39

VideoJurnal Antena Sport | Simona Halep este chemată la cursele de mașini de Cristina Oprea

20:32

VideoJurnal Antena Sport | Nae Ungureanu a murit la 69 de ani

20:27

VideoJurnal Antena Sport | Dinamo e la mare căutare

1 Pe ce bani îl transferă Universitatea Cluj pe Jovo Lukic la FCSB 2 UPDATECristiano Bergodi a transferat la Universitatea Cluj portar de 1,97 metri. Şi Juventus l-a avut pe listă 3 Adevărul spus de Mihai Neşu, după ce soţia lui l-a părăsit şi s-a recăsătorit cu un om de afaceri 4 Cutremurător. Nicolae Negrilă a povestit cum a murit Nae Ungureanu: „Plâng, bă, tată! L-am găsit gheață” 5 Prima plecare de la Universitatea Craiova după eliminarea din Europa League! Mihai Rotaru caută deja înlocuitor 6 Gigi Becali trebuie să plătească 3 milioane de euro pentru înlocuitorul lui Daniel Bîrligea la FCSB
Citește și