Închide meniul

FRF i-a spus lui Mirel Rădoi ce selecționer aduce în locul lui. Ce planuri au Mihai Stoichiță și Răzvan Burleanu

Alexandru Ivan Publicat: 12 noiembrie 2021, 12:32

Comentarii
FRF i-a spus lui Mirel Rădoi ce selecționer aduce în locul lui. Ce planuri au Mihai Stoichiță și Răzvan Burleanu

Hepta

Stoichiță și Burleanu vor să aducă la națională doar un selecționer român. A dezvăluit-o chiar Mirel Rădoi, cel care ar urma să-și încheie mandatul după meciul de duminică cu Liechtenstein.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

FRF i-a spus lui Mirel Rădoi ce selecționer aduce în locul lui

Cu toate că a anunțat cu vârf și îndesat că pleacă de la națională, Mirel și-a mai adaptat discursul, ajungând acum la “dacă voi pleca”.

“Da, s-a discutat să se facă un contract pe o durată mai mare. Au fost anumite argumente din partea FRF şi tocmai de aceea am acceptat să semnez pe această perioadă, pentru că le-am înţeles şi lor argumentele. Nu mai am soluţii acum pentru postul de selecționer.

Nu mai am soluţii şi cred că nu va fi uşor nici pentru conducerea FRF să aleagă un nou antrenor, dacă noi nu vom mai continua. Din discuţiile pe care le-am avut cu ei în această ultimă perioadă, clar s-a expus atât din partea preşedintelui Răzvan Burleanu, cât şi a lui nea Mihai (n.r. – Stoichiţă), că următorul antrenor, dacă eu nu voi mai dori să continui, va fi român”, a spus Mirel Rădoi, după meciul România – Islanda 0-0.

Mirel Rădoi este selecționerul României din noiembrie 2019, când a fost promovat de la naționala de tineret. Rădoi i-a dus pe tricolorii U21 până în semifinalele Euro 2019, câștigând o grupă cu Anglia, Franța și Croația.

Reclamă
Reclamă

18 meciuri a adunat Mirel Rădoi pe banca României, dintre care 7 victorii, 3 remize și 8 înfrângeri. 1,33 este media de puncte obținute de România cu Rădoi la conducere.

România – Islanda 0-0. Tricolorii nu mai sunt la mâna lor pentru calificarea la baraj

Tricolorii nu au reușit să câștige marele meci din Ghencea și nu mai sunt la mâna lor pentru calificarea la baraj. România a început curajos meciul cu Islanda. Cea mai mare ocazie a tricolorilor a venit de la Florin Tănase, care a deviat pe spate la un corner, dar în drumul balonului s-a aflat, neinspirat, Alin Toșca, care a trimis mingea peste poartă.

Au ratat și islandezii ocaziile lor în prima repriză. Cea mai mare a avut-o decarul Gudmundson, care a șutat puțin pe lângă poarta lui Niță după ce l-a fentat pe Cicâldău.

Reclamă

Islanda a început mai tare repriza a doua și a ratat o ocazie mare la un corner, când Ianis Hagi a respins mingea chiar de pe linia porții. Același Ianis Hagi a fost protagonistul celei mai mari ocazii a meciului, în minutul 85, când a șutat în bară, de la distanță.

După 0-0 cu Islanda, România nu mai este la mâna ei pentru calificarea la baraj. Tot azi, Macedonia de Nord a învins Armenia cu 5-0. Asta înseamnă că tricolorii au nevoie de o victorie la scor cu Liechtenstein, în timp ce Islanda trebuie să încurce Macedonia în ultima etapă.

Ultima etapă programează, la 14 noiembrie, partidele Liechtenstein – Romania, Armenia – Germania şi Macedonia de Nord – Islanda, toate de la ora 19.00.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se va impune Dennis Man la PSV Eindhoven?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
10:21
FotoMohamed Salah, în lacrimi după un meci în care a scris istorie pentru Liverpool! Ce s-a întâmplat
10:14
Transferul scăpat printre degete de Interul lui Cristi Chivu. Mutarea, întoarsă din drum de suporteri
9:52
Jucătorul remarcat de Cosmin Contra după Dinamo – UTA 1-1. Mesaj pentru suporterii “alb-roșii”: “Să nu uite”
9:45
Ce a scris Gazzetta dello Sport despre Stanciu, după ce românul a marcat pentru Genoa la primul meci oficial
9:34
Mircea Lucescu a pus ochii pe un jucător-surpriză pentru națională. Ar fi o convocare în premieră
9:24
Carlos Alcaraz – Alexander Zverev, duel de senzaţie în semifinalele turneului de la Cincinnati
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Darwin Nunez, la Al Hilal. Manchester United l-a luat pe Sesko 2 Jucătorul “distrus” de Gigi Becali după ce FCSB a eliminat-o pe Drita din Europa League: “Nu prea a contat” 3 Mirel Rădoi a răbufnit după calificarea dramatică a Universității Craiova: „Dacă cineva m-a luat de prost…” 4 Gigi Becali și-a făcut planul de transferuri după calificarea în play-off-ul Europa League. Mutare de urgență 5 Daniel Pancu, uluit de un titular de la FCSB, după returul cu Drita: „E minunat, toți antrenorii și l-ar dori” 6 „Senzațional”. Ciprian Marica a remarcat un jucător de la FCSB, după calificarea în play-off-ul Europa League
Citește și