Jaqueline Cristian – Alison Riske 6-2, 2-6, 5-7. Jaqueline Cristian a fost aproape să dea marea lovitură în turneului de la Linz. Aflată în prima ei finală din circuitul WTA, jucătoarea de 23 de ani din România a fost la un pas să o învingă pe sportiva din Statele Unite, care era cap de serie numărul 8.
Ajunsă pe tabloul principal din postura de lucky loser, Jaqueline a început ca din tun cel mai important meci din carieră. A defilat în primul set, pe care și l-a adjudecat cu 6-2. Adversara ei și-a revenit însă la timp și a câștigat cu același scor actul secund. În decisiv a fost un dramatism total. Românca a fost la două puncte de victorie, dar Riske a revenit incredibil și s-a impus cu 7-5.
Pe ce loc WTA va urca Jaqueline Cristian după ce a devenit campioană la Linz
Cristian a profitat de abandonul Simonei Halep din semifinalele competiției din Austria care are premii totale în valoare de 189.708 euro. În mare fomă, tânăra jucătoare nu a putut pune mâna pe trofeu. I-a revenit însă un cec de 13.224 de euro și 180 de puncte WTA.
Pentru performanța obținută la Linz, Jaqueline Cristian a urcat până pe locul 74 WTA. Aceasta este poziția pe care o va ocupa luni, după actualizarea clasamentului mondial. La startul competiției din Austria era pe locul 100. Dacă ar fi devenit campioană, făcea un salt până pe poziția a 61-a.
Până să ajungă în finală, Cristian a eliminat-o pe Kamilla Rakhimova (2-6, 6-2, 7-5) în manșa inaugurală. În turul secund nu a mai jucat, după ce Rebecca Peterson a fost nevoită să abandoneze. Jaqueline a reușit apoi un rezultat surprinzător și a eliminat-o cu 6-3, 7-6 pe Veronika Kudermetova (32 WTA). În semifinale ar fi trebuit să o întâlnească pe Simona Halep. Fostul lider mondial a acuzat probleme medicale, astfel că a acces direct în finala cu Alison Riske.
- Jaqueline Cristian, noua campioană de la Linz
- Pe ce loc a urcat românca după ce a câștigat primul turneu WTA din carieră
- Sezonul din NBA se vede exclusiv în AntenaPLAY, începând cu 26 octombrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Jaqueline Cristian, la cea mai bună clasare din carieră după semifinalele de la Osaka
- Elena Rybakina s-a calificat la Turneul Campioanelor! Lista completă a jucătoarelor de la Riad
- Jaqueline Cristian își continua forma bună din Japonia. Românca a debutat cu dreptul la Tokyo
- Jaqueline Cristian a ratat calificarea în finala de la Osaka. Înfrângere în trei seturi în semifinale
- Sorana Cîrstea, eliminată de la Osaka. A ratat calificarea în finală după ce a condus cu 3-1 în decisiv

































