Închide meniul

CFR Cluj – Academica Clinceni 2-0 | Dan Petrescu a dezvăluit detaliul care a decis partida: “Am avut inspiraţia asta!”

Antena Sport Publicat: 29 noiembrie 2021, 23:41

Comentarii
CFR Cluj – Academica Clinceni 2-0 | Dan Petrescu a dezvăluit detaliul care a decis partida: Am avut inspiraţia asta!

SportPictures / Flaviu Buboi/Sport Pictures via Hepta

CFR Cluj a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Academica Clinceni. Golurile au fost marcate de Costache ‘5 şi Sigurjonsson ’29. Dan Petrescu a avut cuvinte de laudă la adresa celor doi marcatori.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

”Meciul a fost mai greu decât spuneţi. În prima repriză, a fost echilibrat. Noi am marcat în două dintre cele trei ocazii pe care le-am avut. Am avut inspiraţia să-i bag pe Costache şi pe Sigurjonsson şi bravo lor, înseamnă că sunt cu capul aici.

Ei puteau înscrie oricând şi să schimbe meciul. Mă felicit, şi fundaşii au jucat foarte bine, e al cincilea meci la rând în campionat în care câştigăm fără să luăm gol. Sunt foarte mulţumit de toţi care au jucat. Era foarte importantă victoria, ştiu cât de greu e să motivezi jucătorii în aceste meciuri. Ne aşteaptă un meci incredibil de greu, cu o echipă care nu ia gol, e mai rău decât CFR”, a spus Dan Petrescu, după CFR Cluj – Academica Clinceni 2-0.

CFR Cluj – Academica Clinceni 2-0 | Ionuţ Chirilă, multumit de prestaţia echipei sale

Şi Ionuţ Chirilă şi-a lăudat echipa pentru jocul din meciul cu campioana, deşi Academica Clinceni a avut încă o înfrângere.

E important că am jucat de la egal la egal cu echipa care domină fotbalul românesc de 4 ani, fără să poată să-i opună nimeni rezistență. Eu îmi felicit echipa pentru că am demonstrat că putem fi egalii unei echipe care are buget de 10 milioane de euro.

Reclamă
Reclamă
CFR are două campionate, unul în România și unul în Europa League și Conference League. Nu am fost cu nimic mai prejos decât ei, în condițiile în care nu am avut nouă jucători apți. Sunt convins că dacă aveam echipa completă, istoria jocului era alta pentru că am arătat personalitate”, a spus şi Ionuţ Chirilă.
Înapoi la Homepage
Reclamă

Poate lua Dinamo titlul în Liga 1 în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
22:37
Reacția lui Darius Olaru, după ce a marcat un gol de generic în FCSB – Rapid 2-1: “Îmi pare rău că se termină”
22:31
Gigi Becali l-a făcut praf pe Istvan Kovacs pentru arbitrajul de la FCSB – Rapid: “Cum să faci aşa ceva?”
22:24
Gigi Becali l-a “luat la ţintă” pe Daniel Bîrligea, apoi a anunţat o decizie surprinzătoare în privinţa lui!
22:13
FotoDan Şucu nu a mers la derby-ul FCSB – Rapid! Cum a fost surprins în tribune la meciul Genoa – Atalanta
22:09
Răzvan Lucescu l-a răpus pe marele Rafa Benitez. PAOK a câștigat derby-ul cu Panathinaikos
22:01
FCSB – Rapid 2-1. Roș-albaștrii se impun și se apropie la 2 puncte de play-off. Giuleștenii pot fi “detronați”
1 FCSB a renunţat la el, acum Rapid îl transferă! Fundaşul de naţională, gata să-şi dea acordul 2 Pensia pe care Gigi Becali o primeşte de la statul român. “Ce-mi dați, bă, atâția bani?” 3 Transfer de la Universitatea Craiova la AEK Atena? Cu ce jucător a discutat patronul grecilor 4 Răspunsul lui Denis Drăguş la oferta FCSB. Anunţ surpriză din Turcia 5 Jucătorul lui Dinamo, „distrus” după eșecul cu UTA: „Chiar nu știu ce joacă, sincer vă spun” 6 Gigi Becali, transfer-surpriză la FCSB! Jucătorul pe care îl vrea patronul campioanei
Citește și