Simona Halep vrea să ajungă din nou în Top 10 WTA în 2022, dar nu vrea să pună presiune pe rezultate. Speră însă într-un parcurs cât mai lung în primul turneu de Mare Şlem al anului, Australian Open 2022.
Obiectivul principal al Simonei Halep la Australian Open 2022
Simona Halep a câştigat deja primul turneu la care a paticipat în acest acest an, Melbourne Summer Set 1. “Simt că am făcut tot ce mi-am propus când eram copil, am câştigat Grand Slam-uri şi am ajuns numărul 1 mondial. Am câştigat multe titluri. Acum, nu mai pun presiune pe mine, pe rezultate, vreau să văd cât de bine pot juca în fiecare zi. Încerc să fiu mai bună de la o zi la alta”, a spus Halep într-un interviu pentru presa din Australia.
Românca vrea să revină în Top 10 WTA
Mai mult, Simona Halep vizează în 2022 revenirea în topul tenisului mondial. „Am fost mulţi ani acolo, la final am fost epuizată. După accidentările de anul trecut, am fost epuizată. De aceea am spus că poate e mai bine să fiu în afara topului 10. Dacă voi avea încredere, voi putea ajunge înapoi acolo. Va fi greu, e mult de muncă şi aş avea multe meciuri de câştigat. E frumos să fii capabil să joci la 30 de ani. Când eram copil, credeam că la 26-27 de ani voi fi retrasă. Acum, văd tenisul mai relaxată şi mă simt mai relaxată pe teren”, a spus Simona Halep, în presa din Australia.
Simona Halep a început 2022 în forță și a cucerit titlul de campioană la Melbourne Summer Set 1. Românca a învins-o în finală pe rusoaica Veronika Kudermetova, scor 6-2, 6-3. În urma acestui succes, Halep și-a asigurat un salt de cinci locuri în clasamentul WTA, până pe poziția a 15-a. În drumul spre trofeul de la Melbourne Summer Set 1, Simona Halep le-a învins pe Destanee Aiava, Gabriela Ruse, Viktorija Golubic, Qinwen Zheng și Veronika Kudermetova. Pe parcursul turneului, Simo a cedat un singur set, în meciul cu Golubic!
- Obiectivul principal al Simonei Halep la Australian Open 2022
- Românca a început perfect noul sezon
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Australian Open pregăteşte un eveniment în premieră. Roger Federer, invitat special
- Simona Halep s-a antrenat cu Jannik Sinner. Mesajul superb postat de Darren Cahill
- Sorana Cîrstea, după ce şi-a anunţat retragerea: “Pot să mă simt ca o ratată sau pot să dau totul pentru ziua de azi”
- Sorana Cîrstea a anunțat când se va retrage din tenis: „Va fi ultimul an. Nu e ușor să spui adio”
- O jucătoare de top din Rusia îşi schimbă naţionalitatea! Ţara occidentală pe care o va reprezenta






























