Erling Haaland, o nouă prestaţie stelară! Norvegianul a reuşit o dublă cu Freiburg! Dormund a făcut scor cu echipa de pe locul 4 din Bundesliga

Gabriel Zamfirescu Publicat: 14 ianuarie 2022, 23:33

Erling Haaland, spectacol total în Bundesliga

Borussia Dormund, cu Erling Haaland în mare formă, s-a apropiat la doar trei puncte de liderul Bayern Munchen după prestaţia entuziasmantă din meciul cu cei de la Freiburg, altă pretendentă la locurile de Champions League.

Erling Haaland, o nouă prestaţie stelară!

Cei de la Borussia Dormund au rezolvat meciul încă din prima repriză. Era deja 3-0 la pauză. Thomas Meunier a reuşit o dublă de senzaţie în doar 15 minute, din pasele lui Brandt. Pe finalul primei reprize a intrat însă joc şi magicianul norvegian Erling Haaland. Mai întâi, a stabilit scorul pauzei, 3-0, cu o reuşită în prelungirile primului act după un assist al lui Bellingham. Apoi, în repriza a doua, Haaland a reuşit dubla. Demirovic făcuse 3-1 şi Freiburg visa să întoarcă scorul.

A intrat însă în scenă Haaland care a făcut 4-1 şi speranţele oaspeţilor s-au năruit. Pe final, a marcat şi Dahoud şi a stabilit scorul final, 5-1 pentru Borussia Dormund. În urma acestui rezultat, Borussia s-a apropiat la trei puncte de liderul Bayern Munchen care urmează să joace mâine în deplasare cu FC Koln. A fost cea de-a doua dublă pentru Haland în tricoul Borussiei într-o lună şi o săptămână, după ce marcase două goluri şi cu Beşiktaş în Champions League.

17:56 „I-ar fi făcut rău! Nu a gândit ca un părinte!” Adevăratul motiv pentru care Gică Hagi nu l-a transferat pe Ianis la Farul 17:35 VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a obținut pole-position-ul, live în AntenaPLAZ 17:05 VIDEOSporting – Portimonense LIVE VIDEO în AntenaPLAY (20:00)! Boavista – Gil Vicente se joacă ACUM 17:04 Antrenorul care a fost ofertat de Dan Șucu și Victor Angelescu! Variantă surpriză pentru Rapid: „Am primit semnale” 16:48 Ce se întâmplă cu Florinel Coman, după accidentarea suferită! Elias Charalambous a făcut anunțul: „Nu vrem asta!” 16:44 VIDEOApărare eroică a României în meciul cu Japonia, de la Campionatul Mondial de hochei, Divizia 1, Grupa A 15:55 VIDEOOvidiu Ionescu a debutat cu o victorie pe tabloul principal la Saudi Smash 2024, exclusiv în AntenaPLAY 15:50 UPDATELeeds – Southampton a fost live, în AntenaPLAY. Leeds a ratat promovarea directă în Premier League! Ipswich a promovat! 15:45 VIDEORomânia – Japonia 4-2 a fost în AntenaPLAY! Victoria ISTORICĂ pentru tricolori la Campionatul Mondial de hochei 15:31 Anunț important despre Radu Drăgușin! Ce se întâmplă cu românul, după ce Florin Manea a spus că ar putea pleca de la Tottenham Vezi toate știrile