Erling Haaland, o nouă prestaţie stelară! Norvegianul a reuşit o dublă cu Freiburg! Dormund a făcut scor cu echipa de pe locul 4 din Bundesliga

Gabriel Zamfirescu Publicat: 14 ianuarie 2022, 23:33

Erling Haaland, spectacol total în Bundesliga

Borussia Dormund, cu Erling Haaland în mare formă, s-a apropiat la doar trei puncte de liderul Bayern Munchen după prestaţia entuziasmantă din meciul cu cei de la Freiburg, altă pretendentă la locurile de Champions League.

Erling Haaland, o nouă prestaţie stelară!

Cei de la Borussia Dormund au rezolvat meciul încă din prima repriză. Era deja 3-0 la pauză. Thomas Meunier a reuşit o dublă de senzaţie în doar 15 minute, din pasele lui Brandt. Pe finalul primei reprize a intrat însă joc şi magicianul norvegian Erling Haaland. Mai întâi, a stabilit scorul pauzei, 3-0, cu o reuşită în prelungirile primului act după un assist al lui Bellingham. Apoi, în repriza a doua, Haaland a reuşit dubla. Demirovic făcuse 3-1 şi Freiburg visa să întoarcă scorul.

A intrat însă în scenă Haaland care a făcut 4-1 şi speranţele oaspeţilor s-au năruit. Pe final, a marcat şi Dahoud şi a stabilit scorul final, 5-1 pentru Borussia Dormund. În urma acestui rezultat, Borussia s-a apropiat la trei puncte de liderul Bayern Munchen care urmează să joace mâine în deplasare cu FC Koln. A fost cea de-a doua dublă pentru Haland în tricoul Borussiei într-o lună şi o săptămână, după ce marcase două goluri şi cu Beşiktaş în Champions League.

23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumescu mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”