Rafael Nadal, record de victorii în 2022
Nadal s-a impus după o oră şi 17 minute şi a obţinut victoria cu numărul 12 în acest an, din tot atâtea meciuri jucate, depăşindu-şi recordul din 2014, când a câştigat 11 jocuri. El s-a impus deja la Australian Open.
În sferturi, Nadal va evolua cu un alt american, Tommy Paul, locul 39 ATP.
Şi Daniil Medvedev, locul 2 ATP şi cap de serie numărul 1, este în sferturi, după 6-1, 6-2, cu spaniolul Pablo Andujar, locul 68 ATP şi după 64 de minute de joc.
Rafael Nadal – Daniil Mevdevdev, posibil duel în semifinalele de la Acapulco
Medvedev, care poate deveni numărul 1 mondial în această săptămână, va evolua în faza următoare, cu japonezul Yoshihito Nishioka, locul 103 ATP, venit din calificări. Nadal şi Medvedev sunt pe aceeaşi parte a tabloului şi se pot întâlni în semifinale.
Stefanos Tsitsipas, locul 4 ATP şi cap de serie numărul 3, a avut nevoie de doar 47 de minute pentru a-l învinge cu 6-0, 6-1, pe americanul JJ Wolf, locul 209 ATP, venit din calificări. Grecul va evolua mai departe tot cu un american, Marcos Giron, locul 59 ATP.
Germanul Peter Gojowczyk, locul 95 ATP, lucky loser, a trecut în sferturi după descalificarea germanului Alexander Zverev, locul 3 ATP şi cap de serie numărul 2, fază în care va evolua cu britanicul Cameron Norrie, locul 12 ATP şi cap de serie numărul 6.
- Rafael Nadal, 12 victorii consecutive în 2022
- Nadal e în sferturi, la Acapulco
- WTT Champions Yokohoama 2026 se vede în AntenaPLAY (4-9 august)
- AC Milan - Inter, e pe 5 august, de la ora 14:05, în AntenaPLAY
- Jucătoarea care o admira pe Simona Halep e noul star din WTA! Parcurs fabulos la Washington
- Carlos Alcaraz n-a mai jucat de aproape patru luni, dar a urcat în clasamentul ATP. Pe cine a depășit
- O nouă forță în tenisul românesc. Albert Ivan, inclus în campania „100 de tineri pentru dezvoltarea României”
- Novak Djokovic şi Aryna Sabalenka fac echipă la US Open! Cum arată tabloul
- Jannik Sinner și Novak Djokovic, OUT de la turneul de la Montreal. Ce se întâmplă cu Carlos Alcaraz































