Valentin Cojocaru, clipe de coşmar după invazia Rusiei, în Ucraina! “A fost o bombă foarte aproape de noi. Ne-am băgat într-un buncăr”

Dan Roșu Publicat: 24 februarie 2022, 15:57 / Actualizat: 24 februarie 2022, 18:56

Comentarii
Valentin Cojocaru, clipe de coşmar după invazia Rusiei, în Ucraina! A fost o bombă foarte aproape de noi. Ne-am băgat într-un buncăr

Imagini teribile din Ucraina / Foto: Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

“La 5 jumătate ne-au luat pe toți din pat. Ne-am dus la o oră jumătate de Dnipro, la un hotel al președintelui și asteptăm aici să vedem ce se întâmplă. Situația e destul de dificilă, nu se aștepta nimeni la așa ceva și ne-a luat pe toți din pat. Dormeam, la 5 jumătate ne-a luat pe toți din pat, ne-am luat o borsetă și am plecat.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Citeşte şi: Momentul în care rușii intră în Kiev pentru un asalt cu rachete GRAD

Rusia a invadat Ucraina | Valentin Cojocaru: A fost o bombă foarte aproape de noi

Ne-am dus la bază de antrenament și după vreo 20 de minute a fost o bombă foarte aproape de noi, adică s-a auzit foarte puternic. Ne-am băgat undeva într-un buncăr și după aia am ieșit și am luat-o spre hotel.

Ideea e că nu putem părăsi țara momentan din câte am înțeles și trebuie să așteptăm… nu știu ce o să așteptăm. Am primit foarte multe mesaje, moemntan sunt în regulă, suntem toți în regulă pentru că suntem toți străinii într-un loc și sperăm că o să se îmbunătățească lucrurile curând. Ăsta este primul gând, fiecare să iasă din țară. Că o fi Polonia, că o fi Moldova, să ieșim din țară și să fim în siguranță”, a spus Cojocaru, la Pro TV.

Toate informațiile despre războiul din Ucraina sunt AICI, pe observatornews.ro!

Rusia a invadat Ucraina! Anunțul lui Oleg Protasov, rămas la Kiev

Oleg Protasov (58 de ani), aflat la Kiev, a oferit ultimele detalii legate de conflictul care a cutremurat întreaga planetă.

Reclamă
Reclamă

“Rușii au atacat deja, iar noi, cei din Kiev, ne pregătim de război. Bombele aterizează în punctele militare, nu în case. Este linişte, unii locuitori au plecat de azi, iar alții au rămas şi aşteaptă să vadă care va fi situaţia.

E doar începutul. Trebuie să înţelegem ce vrea acest om nebun (n.r. – Vladimir Putin). Deocamdată nu îmi e frică, pentru că rachetele nu pică spre casele oamenilor. Dar nu vom şti ce se va întâmpla mâine. Am auzit deja (n.r. – bombele).

Nu plec, rămân aici. Toţi din Federaţie rămânem, pentru a înţelege ce se întâmplă.”, a declarat Oleg Protasov, în exclusivitate pentru Antena Sport.

Reclamă

Preşedintele Comisiei SIE: Condamn cu fermitate atacul Federaţiei Ruse împotriva Ucrainei

Atacul asupra Ucrainei din această dimineaţă reprezintă un gest incalificabil, o gravă încălcare a dreptului internaţional şi a independenţei şi suveranităţii Ucrainei a afirmat preşedintele Comisiei parlamentare speciale pentru controlul parlamentar asupra activităţii Serviciului de Informaţii Externe Mihai Weber. „Vreau să-i asigur pe români că nu au motive de îngrijorare şi că niciun cetăţean al României nu are motive să se teamă, deoarece instituţiile cu atribuţii în domeniu vor aplica, la nivel interinstituţional, toate măsurile necesare pentru a gestiona în mod adecvat efectele acestei situaţii”, a adăugat social-democratul.

„Condamn în termenii cei mai fermi această agresiune, iar România, împreună cu comunitatea internaţională, trebuie să adopte o reacţie rapidă, unită, solidară, dură ca poziţionare politică şi cu un regim de sancţiuni care să izoleze Rusia. În calitate de preşedinte al Comisiei parlamentare de control a activităţii SIE, am urmărit şi urmăresc cu atenţie evoluţiile actuale de securitate de la graniţa cu Ucraina şi implicaţiile pe care le-ar putea avea asupra aspectelor de interes pentru România”, a declarat Mihai Weber, potrivit unui comunicat de presă al Camerei Deputaţilor.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Unde se va opri Sorana Cîrstea la Roma?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:25

Cristiano Ronaldo, distrus pe banca de rezerve! Cum a fost surprins, după autogolul care a stricat sărbătoarea la Al Nassr

23:13

VIDEOCristiano Ronaldo se pregătea să sărbătorească titlul, dar Al-Nassr şi-a dat un autogol incredibil în minutul 90+8

22:52

Barcelona ia măsuri după conferinţa lui Florentino Perez! Scandal uriaş în Spania

22:27

Lotul Suediei pentru Campionatul Mondial 2026. Marea absenţă

22:26

Sorana Cîrstea și-a aflat adversara din semifinale la Roma! Nu a învins-o niciodată în meci direct

22:24

Iker Casillas nu-l vrea pe Jose Mourinho la Real Madrid: „Cred că alți antrenori ar fi mai potriviți”

1 Chivu, fără milă după titlul câștigat cu Inter! Jucătorul pe care „românul nu vrea să-l mai vadă” 2 Decizia luată de Gigi Becali la FCSB pentru barajul de Conference League, după remiza cu Unirea Slobozia 3 Siyabonga Ngezana, mutarea carierei. Gigi Becali încasează banii 4 Cristi Chivu vrea un român la Inter. Pregătește un transfer de 20 de milioane de euro! 5 Opriți jocul, PSG devine imposibil de oprit! Luis Enrique pregătește transferul cu care face echipa perfectă 6 Marius Şumudică o dă de gol pe Dinamo! Transferurile pregătite de “câini”: “Peste nivelul celor de acum”
Citește și