Închide meniul

Război în Ucraina | Rusia, exclusă din grupa de calificare de la Cupa Mondială de rugby, din care face parte și România! Anunțul Federației Internaționale

Cosmin Cioboată Publicat: 1 martie 2022, 16:22 / Actualizat: 1 martie 2022, 19:26

Război în Ucraina | Rusia, exclusă din grupa de calificare de la Cupa Mondială de rugby, din care face parte și România! Anunțul Federației Internaționale

Profimedia

Rusia, exclusă din toate competițiile de rugby, după atacul ordonat de Vladimir Putin în Ucraina!

Comitetul executiv al Federaţiei Internaţionale a decis “suspendarea completă şi imediată a Rusiei şi Belarusului din toate activităţile internaţionale de rugby” şi “suspendarea completă şi imediată a Federaţiei Ruse de Rugby din statutul său de membru al World Rugby până la noi ordine”, se arată într-un comunicat de presă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Rusia se afla în runda finală a calificărilor europene pentru Cupa Mondială din 2023, care va avea loc în Franţa. Naționala rusă era pe locul 5 în clasament, cu 3 meciuri rămase de disputat, doar primele două echipe calificându-se direct la turneu.

Rusia, exclusă din grupa de calificare de la Cupa Mondială, din care face parte și România

Din aceeaşi grupă face parte şi România. Meciul de calificare al ruşilor împotriva Georgiei, care trebuia să aibă loc în urmă cu două zile, a fost amânat şi, prin urmare, nu se va juca, la fel ca ultimele două partide cu Olanda şi Portugalia, din luna martie.

World Rugby nu a precizat care sunt consecinţele acestei suspendări în procesul de calificare.

Reclamă
Reclamă

”Decizia a fost luată în interesul valorilor de solidaritate, integritate şi respect pentru rugby”, a declarat forul, care a asigurat “sprijin deplin pentru comunitatea rugbyului” din Ucraina.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
11:47

Manchester City l-a găsit pe înlocuitorul lui De Bruyne! 70 de milioane de euro pentru AC Milan

11:30

Carlo Ancelotti a readus speranţa la naţionala Braziliei: “Şi-a demonstrat inteligenţa”

10:59

Carlos Alcaraz a făcut publicul să râdă după ce a defilat în sferturi la Roland Garros: “Scuze pentru asta”

10:37

New York Knicks a rămas fără antrenor! Tom Thibodeau a fost concediat

10:11

Ştefan Baiaram va rata EURO 2025! Jucătorul Craiovei a părăsit cantonamentul naţionalei U21

9:46

Barcelona riscă să fie sancţionată în Champions League! Catalanii au încălcat, din nou, fair-play-ul financiar

1 UPDATEOFICIAL Liviu Ciobotariu e noul antrenor al Petrolului 2 Dinamo forţează transferul unui jucător din Liga 1. Noua ţintă a lui Zeljko Kopic a fost şi pe lista FCSB-ului 3 Gigi Becali, ultimele detalii despre transferul lui Dennis Politic la FCSB: “Asta e oferta finală” 4 Alexandru Musi s-a înţeles cu Dinamo. Dennis Politic, tot mai aproape de transferul la FCSB 5 Gigi Becali a reacționat după ce a auzit că Dan Șucu ar vrea un jucător de la FCSB 6 Karlo Muhar i-a dat răspunsul lui Gigi Becali în privinţa transferului la FCSB!
Citește și