Închide meniul

Război în Ucraina | Rusia, exclusă din grupa de calificare de la Cupa Mondială de rugby, din care face parte și România! Anunțul Federației Internaționale

Cosmin Cioboată Publicat: 1 martie 2022, 16:22 / Actualizat: 1 martie 2022, 19:26

Comentarii
Război în Ucraina | Rusia, exclusă din grupa de calificare de la Cupa Mondială de rugby, din care face parte și România! Anunțul Federației Internaționale

Profimedia

Rusia, exclusă din toate competițiile de rugby, după atacul ordonat de Vladimir Putin în Ucraina!

Comitetul executiv al Federaţiei Internaţionale a decis “suspendarea completă şi imediată a Rusiei şi Belarusului din toate activităţile internaţionale de rugby” şi “suspendarea completă şi imediată a Federaţiei Ruse de Rugby din statutul său de membru al World Rugby până la noi ordine”, se arată într-un comunicat de presă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Rusia se afla în runda finală a calificărilor europene pentru Cupa Mondială din 2023, care va avea loc în Franţa. Naționala rusă era pe locul 5 în clasament, cu 3 meciuri rămase de disputat, doar primele două echipe calificându-se direct la turneu.

Rusia, exclusă din grupa de calificare de la Cupa Mondială, din care face parte și România

Din aceeaşi grupă face parte şi România. Meciul de calificare al ruşilor împotriva Georgiei, care trebuia să aibă loc în urmă cu două zile, a fost amânat şi, prin urmare, nu se va juca, la fel ca ultimele două partide cu Olanda şi Portugalia, din luna martie.

World Rugby nu a precizat care sunt consecinţele acestei suspendări în procesul de calificare.

Reclamă
Reclamă

”Decizia a fost luată în interesul valorilor de solidaritate, integritate şi respect pentru rugby”, a declarat forul, care a asigurat “sprijin deplin pentru comunitatea rugbyului” din Ucraina.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Care este cel mai în formă jucător al lui Dinamo?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:15
VideoFinal dramatic în Liga Campionilor Asiei! Seoul a condus tot meciul, dar Hiroshima a înscris de două ori în prelungiri
13:52
Teste pre-sezon din Bahrain LIVE VIDEO (18-20 februarie). Ultimele pregătiri înaintea debutului în noul sezon
13:38
Ilia Malinin, după şocul de la Jocurile Olimpice 2026: “Cei mai puternici pot duce lupte invizibile în interiorul lor”
13:18
80.000 de bilete vândute deja pentru prima ediţie a Marelui Premiu de la Madrid
13:12
Coco Gauff a vorbit deschis despre situaţia tensionată din SUA: “Nu cred că oamenii ar trebui să moară pe străzi”
13:09
Jaqueline Cristian s-a calificat în optimi la Dubai după 34 de minute! Va juca pentru sferturi împotriva numărului 7 WTA
1 Prima victimă după Universitatea Craiova. Gigi Becali îl scoate din echipă! 2 EXCLUSIVDinamo, acord de principiu cu George Pușcaș. Ultimele detalii despre transferul pregătit de alb-roșii 3 S-a ales praful de afacerea de 6 milioane de euro a lui Gigi Neţoiu: “Vreţi să ne terminaţi cu totul?” 4 Rezultat uriaş pentru România la bob, la Jocurile Olimpice. Clasare excelentă la jumătatea concursului 5 Mingea a intrat în poartă la şutul lui Carnat. O nouă eroare de arbitraj 6 Fostul jucător de la Dinamo, transfer la Barcelona sau Real Madrid!
Citește și