Alex Maxim e one-man show în confruntarea Gaziantep – Galatasaray. Internaţionalul român a oferit două assist-uri şi a marcat din penalty în minutul 71. Olimpiu Moruţan este titular, iar Alex Cicâldău e rezervă la gruparea “Cim Bom”.
Alex Maxim a făcut din nou spectacol în tricoul lui Gaziantep. Mijlocaşul român a oferit două pase de gol şi a marcat în confruntarea de foc cu Galatasaray, echipă la care Moruţan este titular, iar Alexandru Cicâldău a rămas pe bancă de rezerve.
Alex Maxim, one-man show în Gaziantep – Galatasaray
Gomis a deschis scorul în minutul 34, dar gazdele au restabilit egalitatea în prelungiri, prin Djilobodji. Alex Maxim a reuşit un assist superb în minutul 45+4.
VEZI AICI VIDEO CU PASA DE GOL A LUI ALEX MAXIM
În repriza secundă, în minutul 71, Maxim şi-a adus echipa în avantaj cu un gol marcat din lovitură de la 11 metri. Cotat la 3 milioane de euro pe site-urile de specialitate, Maxim a înscris 12 goluri pentru Gaziantep, în toate competiţiile.
De remarcat este faptul că internaţionalul român are un bilanţ excelent: a executat 18 lovituri de la 11 metri pentru Gaziantep şi le-a transformat pe toate!
🌟 MAXIIIIIIIIMMMMM! pic.twitter.com/YXSvnEvZea
— Gaziantep FK (@GaziantepFK) March 20, 2022
În minutul 81, Maxim a fost din nou decisiv. I-a pasat lui Figueiredo, care a dus scorul la 3-1. A fost a şasea pasă decisivă a mijlocaşului român din acest sezon.
🔥 Maxim’in inanılmaz asistinde Joao imzasını attı ve skor 3-1’e geldi! pic.twitter.com/Cav8ozbxjE
— Gaziantep FK (@GaziantepFK) March 20, 2022
Alex Maxim, convocat de Edi Iordănescu pentru “dubla” cu meciurile cu Grecia și Israel
FRF a anunțat lotul ales de Edi Iordănescu pentru meciurile amicale pe care naționala României le va disputa cu Grecia (25 martie) și Israel (29 martie). Alex Maxim nu lipseşte de pe lista selecţionerului.
PORTARI: Marian Aioani (Farul Constanța, 0/0), Florin Iacob (UTA Arad, 0/0), Florin Niță (Sparta Praga | Cehia, 13/0);
FUNDAȘI: Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 22/1), Andrei Burcă (CFR Cluj, 8/0), Mario Camora(CFR Cluj, 6/0), Vlad Chiricheș (Sassuolo | Italia, 69/0), Radu Drăgușin (Salernitana | Italia, 0/0), Cristian Manea (CFR Cluj, 15/2), Ionuț Nedelcearu (Crotone | Italia, 20/2), Andrei Rațiu (Huesca | Spania, 5/0) , Adrian Rus (Fehervar | Ungaria, 6/0), Alin Toșca (Gaziantep F.K. | Turcia, 28/1);
MIJLOCAȘI: Mihai Bordeianu (CFR Cluj, 2/0), Alexandru Cicâldău (Galatasaray | Turcia, 14/2), Dennis Man (Parma | Italia, 9/1), Răzvan Marin (Cagliari | Italia, 36/2), Marius Marin (Pisa | Italia, 2/0), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K. | Turcia, 51/6), Valentin Mihăilă (Atalanta | Italia, 5/1), Alexandru Mitriță (PAOK Salonic | Grecia, 16/3), Octavian Popescu (FCSB, 0/0), Florin Tănase(FCSB, 10/1);
ATACANȚI: Denis Alibec (Atromitos | Grecia, 22/2), Andrei Ivan (Universitatea Craiova, 13/1), George Pușcaș (Pisa | Italia, 23/8).
- Alex Maxim, assist superb în Gaziantep – Galatasaray
- Internaţionalul român, faţă în faţă cu echipa lui Olimpiu Moruţan şi Alex Cicâldău
- Play-off-urile din NHL şi NBA sunt exclusiv în AntenaPLAY
- 6 Hours of Spa-Francorchamps e live în AntenaPLAY, pe 9 mai
- Alex Mitriță, înger și demon în China! A ratat un penalty, dar s-a revanșat incredibil în duelul românilor
- Adrian Șut nu revine la FCSB! Mijlocașul, la un pas de un super-transfer într-un campionat de top
- Neymar a recunoscut că l-a pălmuit pe Robinho Jr: “A fost vina lui, iar eu am greşit şi mai mult”
- Neymar, un nou scandal la Santos! Fostul star de la Barcelona, acuzat că l-a pălmuit pe fiul lui Robinho la antrenament
- Americanii exultă după dubla de senzație a lui Louis Munteanu: „A început să arate ca un adevărat star”


































