Alex Maxim face meciul vieţii în Gaziantep – Galatasaray! Mijlocaşul român a reuşit un gol şi două assist-uri chiar înaintea meciurilor cu Grecia și Israel

Dragoș Vasile Publicat: 20 martie 2022, 16:33

Alex Maxim este mijlocaşul lui Gaziantep

TRT Spor Twitter

Alex Maxim e one-man show în confruntarea Gaziantep – Galatasaray. Internaţionalul român a oferit două assist-uri şi a marcat din penalty în minutul 71. Olimpiu Moruţan este titular, iar Alex Cicâldău e rezervă la gruparea „Cim Bom”.

Alex Maxim a făcut din nou spectacol în tricoul lui Gaziantep. Mijlocaşul român a oferit două pase de gol şi a marcat în confruntarea de foc cu Galatasaray, echipă la care Moruţan este titular, iar Alexandru Cicâldău a rămas pe bancă de rezerve.

Alex Maxim, one-man show în Gaziantep – Galatasaray

Gomis a deschis scorul în minutul 34, dar gazdele au restabilit egalitatea în prelungiri, prin Djilobodji. Alex Maxim a reuşit un assist superb în minutul 45+4.

VEZI AICI VIDEO CU PASA DE GOL A LUI ALEX MAXIM

În repriza secundă, în minutul 71, Maxim şi-a adus echipa în avantaj cu un gol marcat din lovitură de la 11 metri. Cotat la 3 milioane de euro pe site-urile de specialitate, Maxim a înscris 12 goluri pentru Gaziantep, în toate competiţiile.

De remarcat este faptul că internaţionalul român are un bilanţ excelent: a executat 18 lovituri de la 11 metri pentru Gaziantep şi le-a transformat pe toate!

În minutul 81, Maxim a fost din nou decisiv. I-a pasat lui Figueiredo, care a dus scorul la 3-1. A fost a şasea pasă decisivă a mijlocaşului român din acest sezon.

Alex Maxim, convocat de Edi Iordănescu pentru „dubla” cu meciurile cu Grecia și Israel

FRF a anunțat lotul ales de Edi Iordănescu pentru meciurile amicale pe care naționala României le va disputa cu Grecia (25 martie) și Israel (29 martie). Alex Maxim nu lipseşte de pe lista selecţionerului.

PORTARI: Marian Aioani (Farul Constanța, 0/0), Florin Iacob (UTA Arad, 0/0), Florin Niță (Sparta Praga | Cehia, 13/0);

FUNDAȘI: Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 22/1), Andrei Burcă (CFR Cluj, 8/0), Mario Camora(CFR Cluj, 6/0), Vlad Chiricheș (Sassuolo | Italia, 69/0), Radu Drăgușin (Salernitana | Italia, 0/0), Cristian Manea (CFR Cluj, 15/2), Ionuț Nedelcearu (Crotone | Italia, 20/2), Andrei Rațiu (Huesca | Spania, 5/0) , Adrian Rus (Fehervar | Ungaria, 6/0), Alin Toșca (Gaziantep F.K. | Turcia, 28/1);

MIJLOCAȘI: Mihai Bordeianu (CFR Cluj, 2/0), Alexandru Cicâldău (Galatasaray | Turcia, 14/2), Dennis Man (Parma | Italia, 9/1), Răzvan Marin (Cagliari | Italia, 36/2), Marius Marin (Pisa | Italia, 2/0), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K. | Turcia, 51/6), Valentin Mihăilă (Atalanta | Italia, 5/1), Alexandru Mitriță (PAOK Salonic | Grecia, 16/3), Octavian Popescu (FCSB, 0/0), Florin Tănase(FCSB, 10/1);

ATACANȚI: Denis Alibec (Atromitos | Grecia, 22/2), Andrei Ivan (Universitatea Craiova, 13/1), George Pușcaș (Pisa | Italia, 23/8).

23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumesc mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”