AS.ro LIVE | Cătălin Oprişan, ediţie specială după Israel – România 2-2. 16 ani de la sfertul UEFAntastic Steaua – Rapid!

Publicat: 30 martie 2022, 0:12 / Actualizat: 20 martie 2024, 17:36

România va juca 4 meciuri în Liga Naţiunilor

FRF

AS.ro LIVE | Cătălin Oprişan, ediţie specială după Israel – România 2-2. Cătălin Oprişan pregăteşte o emisiune specială în ediţia de miercuri a AS.ro LIVE. Emisiunea vine după amicalul Israel – România 2-2. De asemenea, azi se împlinesc 16 ani de la sfertul UEFAntastic Steaua – Rapid.

AS.ro LIVE | Cătălin Oprişan, ediţie specială după Israel – România 2-2

Israel – România 2-2. Edi Iordănescu a ratat incredibil şansa de a-şi trece în cont prima victorie pe banca naţionalei tricolore. Reprezentativa noastră a condus cu 2-0 încă din minutul 23, dar a fost egalată după pauză prin „dubla” lui Moanes Dabour. Dennis Man a fost remarcatul partidei de la Netanya, cu un gol şi o pasă decisivă.

S-au împlinit 16 ani de la sfertul UEFAntastic Steaua – Rapid

Steaua și Rapid s-au întâlnit în 2006 în sferturile de finală ale Cupei UEFA. „Dubla” dintre cele două grupări din Capitală este un moment unic în istoria fotbalului românesc.

Steaua reușea să se califice dramatic, după 1-1 în Giulești (30 martie 2006) și 0-0 pe Stadionul Național (6 aprilie 2006).

Rapid: D. Coman – M. Constantin, Maftel, I. Rada – Bădoi, R. Stancu, E. Dică (Neagu 77′), I. Stancu (N. Grigore 46′) – Buga, D. Niculae, V. Moldovan (Burdujan 64′)
Antrenor: Răzvan Lucescu

Steaua: Carlos – Ogăraru, D. Goian, Ghionea, P.Marin – Oprița, M. Rădoi, Paraschiv (Cristocea 66′), Nicoliță (Neșu 90′)- N. Dică, A. Cristea (Lovin 59′)
Antrenor: Cosmin Olăroiu

Marius Constantin şi Bănel Nicoliţă, în timpul sfertului Steaua – Rapid din Cupa UEFA
Steaua – Rapid s-au întâlnit în 2006 în Cupa UEFA

În semifinale, Steaua a câștigat meciul tur cu Middlesbrough, de la București, scor 1-0, iar în retur a pierdut, scor 2-4, după ce a condus cu 2-0.

Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

Cole Palmer e uriaș! A marcat 4 goluri în prima repriză din Chelsea – Brighton și a stabilit un record uluitor

17:49

CFR Cluj – UTA Arad LIVE TEXT (19:00). Dan Petrescu și Mircea Rednic caută victoria în Gruia. Echipele de start

17:23

Când este aşteptat să revină pe teren Olimpiu Moruţan! Veşti uriaşe despre internaţionalul român

17:11

Pep Guardiola, prima reacție după Newcastle – Manchester City 1-1: „Am luat decizii proaste!”

1 FotoDavid Popovici a refuzat un cadou de o valoare uriaşă, în România! „Îl scot la licitaţie” 2 FotoAdelina Chivu, dezvăluiri tulburătoare despre cea mai cumplită accidentare a lui Cristi Chivu: „Era într-o euforie că n-a murit” 3 VIDEOAdina Diaconu, victorie clară cu Balazova la China Smash 2024! Competiţia este exclusiv în AntenaPLAY 4 „Un moment greu!” Vlad Chiricheş, dezvăluiri despre suferinţa prin care a trecut la FCSB. Cât l-au afectat criticile lui Becali 5 „Îi măresc contractul şi îi iau un apartament!” Ce jucător va răsplăti Gigi Becali, după FCSB – RFS 4-1 6 VIDEOAl Ahly – Zamalek 1-1 (3-4 d.l.d). Zamalek a câştigat Supercupa CAF după un meci nebun. Dramatism total în AntenaPLAY