Închide meniul

Agnelli și De Laurentiis risca să ajungă la închisoare! Acuzații incredibile pentru patronii de la Juventus și Napoli

Alexandru Ivan Publicat: 12 aprilie 2022, 18:16

Comentarii
Agnelli și De Laurentiis risca să ajungă la închisoare! Acuzații incredibile pentru patronii de la Juventus și Napoli

Profimedia

Un an de suspendare a fost cerut împotriva preşedintelui clubului Juventus, Andrea Agnelli, şi unsprezece luni împotriva preşedintelui grupării Napoli, Aurelio De Laurentiis, chemaţi marți în faţa justiţiei sportive italiene pentru presupusă fraudă contabilă în timpul transferurilor de jucători, informează news.ro

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Unsprezece cluburi, dintre care cinci din Serie A, sunt judecate, începând de marţi dimineaţă, de comisia disciplinară a federaţiei italiene, fiind acuzate că au “înregistrat câştiguri de capital şi drepturi de transfer pentru valori mai mari decât cele autorizate”, potrivit Federaţiei Italiene de Fotbal (FIGC).

Andrea Agnelli și Aurelio De Laurentiis riscă să ajungă la închisoare

Cluburile în cauză riscă în principal o amendă. Dar cei aproximativ 60 de manageri şi reprezentanţi care au fost deferiţi în nume personal ar putea putea primi sancţiuni care pot ajunge până la suspendare.

La deschiderea procedurii cu uşile închise, procurorul federaţiei a cerut suspendări pentru aproximativ zece directori de la Juventus, care se află în prim-planul acestui caz din cauza numeroaselor câştiguri de capital înregistrate în ultimele sezoane la vânzarea de jucători, pentru sume considerate uneori supraevaluate în raport cu valoarea reală a fotbaliştilor în cauză.

El a cerut un an de suspendare pentru preşedintele bianconero Andrea Agnelli, 16 luni şi 10 zile pentru fostul director sportiv Fabio Paratici, acum la Tottenham, şi opt luni pentru vicepreşedintele Pavel Nedved, potrivit unui comunicat al FIGC.

Reclamă
Reclamă

O amendă de 800.000 de euro a fost solicitată împotriva clubului Juventus. Pentru preşedintele lui Napoli, Aurelio De Laurentiis, procurorul federal a cerut o suspendare de 11 luni şi 5 zile.

Transferul lui Osimhen la Napoli, considerat fraudulos

Clubul napoletan, împotriva căruia a fost solicitată şi o amendă de 392.000 de euro, este cercetat în legătură cu transferul nigerianului Victor Osimhen de la Lille, în 2020, potrivit presei italiene.

În paralel cu achiziţionarea atacantului, pentru o sumă estimată la aproximativ 70 de milioane de euro, Napoli a redus de fapt nota de plată prin vânzarea a patru jucători către clubul francez, pentru un total de aproximativ 20 de milioane de euro. Această sumă este considerată de presă ca fiind mult supraevaluată, având în vedere aceşti jucători, dintre care trei nu au jucat niciodată pentru Lille şi evoluează acum în diviziile de amatori din Italia.
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se va impune Dennis Man la PSV Eindhoven?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
11:40
“Omul” Schumacher și “caracatița” Hamilton. Dezvăluiri oferite de omul care a lucrat cu amândoi la Mercedes
11:22
Lista convocărilor preliminare pentru meciurile cu Canada și Cipru. Alegerile lui Mircea Lucescu
11:14
Mihai Rotaru, prima reacție după calificarea Universității Craiova: „Eram epuizați psihic”. Ce a spus despre Gigi Becali
11:06
Cea mai radioactivă țară din lume a jucat primul ei meci din istorie. Povestea completă
10:48
„Am crezut într-un miracol”. Edi Iordănescu, la pământ după ce Legia Varșovia a fost eliminată din Europa League
10:34
Cum arată clasamentul coeficienților UEFA după meciurile celor de la FCSB, CFR și Craiova. România a coborât
1 Jucătorul “distrus” de Gigi Becali după ce FCSB a eliminat-o pe Drita din Europa League: “Nu prea a contat” 2 Drita – FCSB 1-3. Campioana, calificare în play-off-ul Europa League, după un meci de vis la Priştina 3 Câţi bani şi-a asigurat FCSB pentru calificarea în play-off-ul Europa League. “Tun financiar” dat de Gigi Becali 4 Mirel Rădoi a răbufnit după calificarea dramatică a Universității Craiova: „Dacă cineva m-a luat de prost…” 5 Gigi Becali și-a făcut planul de transferuri după calificarea în play-off-ul Europa League. Mutare de urgență 6 „Senzațional”. Ciprian Marica a remarcat un jucător de la FCSB, după calificarea în play-off-ul Europa League
Citește și