Închide meniul

Ladislau Boloni e categoric după România – Muntenegru 0-3: “Nu găsești un jucător talentat! Supărare mare!”

Dragoș Vasile Publicat: 15 iunie 2022, 20:44

Ladislau Boloni e categoric după România – Muntenegru 0-3: Nu găsești un jucător talentat! Supărare mare!

Ladislau Boloni, în timpul unui meci / Profimedia

Ladislau Boloni e categoric după România – Muntenegru 0-3. Echipa naţională e ultima în grupa din UEFA Nations League, după ce a înregistrat doar un succes în patru meciuri.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Înainte ca Edi Iordănescu să fie numit selecţioner, Boloni și FRF s-au înțeles din punct de vedere financiar, dar nu au căzut de acord asupra duratei contractului. Antrenorul și-a dorit un contract pe 4 ani, timp în care să reconstruiască naţionala României.

De asemenea, Federaţia Română de Fotbal a impus a o clauză prin care putea să dea afară selecționerul, în funcție de rezultatele din UEFA Nations League.

Ladislau Boloni e categoric după România – Muntenegru 0-3

„Nu prea e momentul cred acum… E prea mare supărarea de acasă ca să vin eu acum cu diverse opinii. Putem să facem rău oamenilor și nu doresc treaba asta. Păi cunoaștea situația foarte bine și poziția pe care am avut-o. Îmi este prieten, am încredere în el și îi doresc dacă va fi în aceeași situație să mă întrebe și pe mine dacă pot sau nu să îl ajut cu un sfat. Eu m-am consultat cu mai mulți oameni înainte să iau acea decizie.

Nu aș vrea să discut alte lucruri, pentru că în acest moment sunt preocupat cu alte probleme și nu cred că ar fi bine să fac alte declarații. Echipa națională poate să facă un meci deosebit de bun și imediat apoi să clacheze. Meciurile foarte, foarte slabe și inexplicabile. Ceea ce mă deranjează foarte mult e că ne inflamăm că batem Luxemburg cu 3-0.

Reclamă
Reclamă

Eu știu, eu cunosc și am curajul să spun știu ce ești și ce ai putea să devii. Văd calitățile unora și e nevoie doar să aibă o singură calitate de nivel internațional. Astăzi nu găsești un jucător talentat după aprecierile mele, care pot fi însă și greșite. Ultimii jucători din avengură internațională sunt Cristi Chivu și Adi Mutu și asta a fost acum 15 ani. Greșesc cumva?”, a declarat Ladislau Boloni, potrivit fanatik.ro.

EXCLUSIV | Dorinel Munteanu nu mai crede în națională, după România – Muntenegru 0-3

Dorinel Munteanu a mărturisit că nu mai crede în echipa națională, după România – Muntenegru 0-3. Cel mai convocat jucător din istoria naționalei a avut un discurs sincer și, în același timp, dureros după înfrângerea umilitoare din Liga Națiunilor.

„Prea multe nu sunt de spus. Aseară, ca și în primul meci cu Muntenegru, a fost un meci catastrofal. Nu înțeleg, că veneam după două meciuri destul de bune. Nu știu ce s-a întâmplat aseară, ce presiune a fost pe jucători și staff, dar ne-am făcut de râs. Jocul a fost oglinda rezultatului.

Reclamă

Nu cred (n.r. – că ne mai revenim). Nu cred în joc și în schimbarea din jurul echipei naționale. Nu avem cum. Dacă am fi câștigat aseară, stăteam foarte bine (n.r. – în grupa din Liga Națiunilor). Nu cred că mai avem șanse să prindem primele două locuri, sub nicio formă. Jocul nu îmi dă speranțe deloc, deloc. Aseară a fost un dezastru, ca și joc, ca atitudine. A fost urât.

Am spus mereu, și când antrena Mirel Rădoi, și când antrena Cosmin Contra, în interiorul echipei naționale nu e realitatea transmisă în exterior. Niciun jucător nu poate să joace singur. Jucătorii actuali nu sunt așa slabi cum arată rezultatele. Dar jucătorul nu poate să joace singur dacă nu e condus e un antrenor, de o ‘mână de fier’.

Ar trebui ca toți jucătorii noștri, când vin la națională, să fie aduși de antrenori cu picioarele pe pământ și să le explice ce înseamnă echipa națională. Mulți au spus că e o atmosferă super la națională. E o minciună! Nu poți să te retragi de la echipa națională dacă e o atmosferă bună. Unui jucător îi piere cheful de fotbal nu datorită rezultatului, ci când în perspectivă nu se vede nimic. Atmosfera de la națională este foarte slabă”, a spus Dorinel Munteanu, în emisiunea AS.ro LIVE.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce pronostic dai pentru Austria - România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
10:49

Austria – România LIVE VIDEO (sâmbătă, 21:45, Antena 1 şi AntenaPLAY). Meci crucial pentru tricolorii lui Mircea Lucescu

10:35

„Nu am mai spus-o la nimeni”. Ce discuție a purtat Louis Munteanu cu Dan Petrescu, înainte să semneze cu CFR Cluj. Sfatul primit

10:16

All-Star Game 2026, SUA vs restului lumii

10:08

Atuul lui Mircea Lucescu în faţa lui Ralf Rangnick, înainte de Austria – România

10:07

Neluțu Varga face un nou transfer la CFR Cluj. Întăriri pentru Dan Petrescu după plecarea lui Daniel Graovac la FCSB

9:30

„Ca Benzema la Real Madrid”. Mihai Stoica a dezvăluit cum l-a convins Gigi Becali pe Denis Alibec să revină la FCSB

1 Dinamo i-a găsit înlocuitor lui Dennis Politic. Jucătorul cotat la 2,8 milioane de euro e dorit de Zeljko Kopic 2 Gigi Becali s-a înţeles cu Hermannstadt pentru jucătorul de la FCSB: “Ajunge mare fotbalist” 3 Gigi Becali a schimbat oferta pentru transferul lui Dennis Politic: “Undeva la un milion de euro. Suntem aproape” 4 Novak Djokovic l-a învins pe Zverev şi s-a calificat în semifinale la Roland Garros. Duel de vis cu Jannik Sinner 5 Mihai Stoica a dezvăluit ce jucători vor pleca de la FCSB: “E mai uşor să accepte”. Două reveniri anunţate 6 Alexander Zverev i-a dat racheta lui Ion Ţiriac, în meciul cu Novak Djokovic. Imagini unice la Roland Garros
Citește și