Închide meniul

Petrolul – FC Voluntari 0-1. Final dramatic la Ploiești! Ilfovenii au dat lovitura în prelungiri, din penalty, după un fault comis de Gabi Tamaș

Viviana Moraru Publicat: 18 iulie 2022, 23:19

Comentarii
Petrolul – FC Voluntari 0-1. Final dramatic la Ploiești! Ilfovenii au dat lovitura în prelungiri, din penalty, după un fault comis de Gabi Tamaș

Galeria Petrolului, în timpul unui meci

Petrolul Ploieşti – FC Voluntari 1-0. Ilfovenii au dat lovitura pe finalul partidei, după un penalty comis de Gabi Tamaş, şi transformat de Daniel Florea. Partida a putut fi urmărită în format live score, pe as.ro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Petrolul Ploieşti a suferit o înfrângere, la revenirea în Liga 1 după şase ani. “Lupii” au fost învinşi de Voluntari, trupa care a încheiat pe locul 4 sezonul trecut.

Petrolul Ploieşti – FC Voluntari 0-1. Înfrângere pentru “lupi”, la revenirea în Liga 1

Min 90+2. GOOOL FC Voluntari! Daniel Florea a marcat din penalty!

Min 89. Penalty pentru FC Voluntari! Arbitrul central George Găman dictează lovitură de la 11 metri, după un fault comis de Gabi Tamaș în săritură, în propriul careu. Fundașul Petrolului a primit cartonaș galben.

Min. 22: Gol anulat pentru Petrolul Ploieşti. Reuşita lui Adrian Dumitriu a fost anulată, pe motiv de ofsaid.

Reclamă
Reclamă

Echipele de start:

Petrolul: Avram – Meijers, Tamaș, Huja – Pashov, Dumitriu, Seto, Țicu – Cioiu, Ivanovski, Grozav
Rezerve: Moroz, A. Olaru, Velisar, Borța, Cebotaru, M. Bratu, Tucaliuc, Măzărache, Jair
Antrenor: Nicolae Constantin

Voluntari: M. Popa – Ricardinho, Meleke, Armaș, A. Vlad – Matricardi, Droppa – Rață, Costin, Marcelo – Nemec
Rezerve: Rîmniceanu, Aliji, Maronne, Andreș, Răduț, Tavares, L. Fulop, D. Florea, Merloi
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Reclamă

Petrolul Ploieşti a promovat în Liga 1, la capătul sezonului trecut. Formaţia s-a clasat pe primul loc în eşalonul secund, şi şi-a asigurat biletele pentru prima scenă a fotbalului românesc, alături de Hermannstadt, echipă clasată pe locul doi.

Conducerea Petrolului a ales să îi ofere credit în continuare antrenorului alături de care a promovat, Nicolae Constantin. De cealaltă parte, şi Voluntari l-a păstrat pe Liviu Ciobotariu, după sezonul în care a avut performanţe notabile la club, calificând echipa pentru prima dată în play-off.

Totodată, atât Petrolul, cât şi Voluntari, au fost active pe piaţa transferurilor. Ploieştenii au reuşit mutări răsunătoare, aducându-i pe Gabi Tamaş şi Gicu Grozav. Totodată, Nae Constantin se poate baza şi pe serviciile lui Mirko Ivanovski şi Christian Irobiso, jucători veniţi de la Dinamo, după retrogradarea echipei.

Partida va avea loc pe stadionul Petrolului Ploieşti, arena “Ilie Oană”. Este de aşteptat ca fanii echipei gazde să vină în număr cât mai mare şi să facă spectacol la revenirea echipei în Liga 1.

Constantin Budescu, la un pas de Petrolul Ploieşti

Constantin Budescu este aproape de a face din nou echipă cu Gabi Tamaş. Conducerea de la Petrolul Ploieşti îl aşteptă pe fostul mijlocaş de la FCSB la atrenamente, pentru debutul în noul sezon de Liga 1.

Constantin Budescu a rămas fără angajament după despărţirea de Voluntari. Mijlocaşul în vârstă de 33 de ani este aproape de a semna un contract cu formaţia nou-promovată în Liga 1, Petrolul.

Costel Lazăr, preşedintele „lupilor galbeni” este optimist în ceea cea priveşte transferul lui Constantin Budescu, şi afirmă că îndată ce condiţia fizică i se va îmbunătăţi, „magicianul” va fi jucătorul Petrolului.

„Urmează să vină, dar el își dorește să fie sigur că poate juca. Să înceapă să alerge și atunci vom discuta despre momentul semnării contractului. Mai durează cam o lună, în opinia mea. Budescu este un jucător valoros pentru România”, a declarat Coste Lazăr, pentru digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce pronostic dai pentru România - Canada?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:34
Kurt Zouma a devenit cel mai scump jucător din Liga 1! Cine se află în spatele starului de 10.000.000 de euro
23:33
Reacţia lui Neluţu Varga, după ce a realizat unul dintre cele mai tari transferuri din istoria Ligii 1
23:11
Kurt Zouma, anunţat oficial de CFR Cluj! “Luaţi o pauză de la Insula”! Lovitura verii în fotbalul românesc
23:02
Gigi Becali a auzit câți bani trebuie să ofere pentru transferul lui Louis Munteanu și a răbufnit: “Sunt nebun?”
22:55
Motivul pentru care Gigi Becali exclude transferul unui jucător de la CFR Cluj!
22:42
Motivul pentru care Adrian Rus nu a ajuns la FCSB! Gigi Becali a spus cine s-a opus transferului
1 Lovitură de proporţii pentru Adrian Mititelu. Cât va încasa după transferul lui Blănuţă, făcut în ultima secundă 2 Ianis Hagi, acord total cu noua echipă. Noul coleg a confirmat mutarea: “S-a făcut transferul” 3 Întăriri pentru Costel Gâlcă la Rapid. Victor Angelescu a confirmat un nou transfer: “Am discutat cu Dan Şucu” 4 Vladislav Blănuţă, transfer la Dinamo Kiev! Anunţul făcut la miezul nopţii 5 Ce sumă trebuie să plătească Gigi Becali pentru jucătorul dorit de la CFR Cluj. Neluţu Varga i-a stabilit preţul 6 Veste cruntă pentru un fotbalist de la Dinamo! Zeljko Kopic l-a anunțat să-și caute echipă
Citește și