Unde va juca Cristiano Ronaldo în noul sezon. Anunţul făcut de L’Equipe despre viitorul starului portughez

Iulian Focșăneanu Publicat: 21 iulie 2022, 17:56

Comentarii
Unde va juca Cristiano Ronaldo în noul sezon. Anunţul făcut de LEquipe despre viitorul starului portughez

Cristiano Ronaldo, înaintea unui meci pentru Manchester United / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

S-a aflat unde va juca Cristiano Ronaldo în noul sezon. Chiar dacă au apărut zvonuri că se pregăteşte o revenire la Sporting Lisabona, după 19 ani, acestea nu mai sunt de actualitate. CR7 mai are numai două variante, anunţă jurnaliştii francezi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cristiano Ronaldo şi-a forţat plecarea de pe Old Trafford, după ce Manchester United a ratat calificarea în grupele Champions League. Atacantul de 37 de ani este golgheterul la zi al competiţiei stelelor, cu 140 de goluri în 183 de apariţii, şi îşi doreşte să continue să se distanţeze de rivalul său Lionel Messi (125 de reuşite). Acesta a fost principalul motiv pentru care şi-a dorit să se despartă de “diavoli” în această vară.

Unde va juca Cristiano Ronaldo în noul sezon

Cristiano a încercat să îi convingă pe oficialii lui Bayern să îl transfere, dar nu a avut câştig de cauză nici după transferul lui Robert Lewandowski a Barcelona. Potrivit lequipe.fr, deţinătorul a 5 Baloane de Aur mai are două opţiuni pentru viitorul sezon.

Rivala lui Real Madrid, Atletico, este singura echipa care insistă pentru aducerea lui CR7. Diego Simeone şi-ar dori să îl aibă în atac pe fotbalistul care a scris istorie în La Liga.

Cristiano Ronaldo va ajunge fie la Atletico Madrid, fie va rămâne la Manchester United. Această variantă din urmă este puțin probabilă din cauza modului în care s-ar interpreta că Jorge Mendes nu a reușit să-i găsească clientului său un club din Champions League“, anunţă sursa citată anterior.

Reclamă
Reclamă

Cristiano Ronaldo are, în momentul de faţă, o cotă de piaţă de 30 de milioane de euro. În ultima ediţie din Premier League, portughezul a fost al 3-lea în topul golgheterilor. A avut 19 goluri, cu 4 mai puţin decât Mohamed Salah şi Son Heung-Min.

Cristiano Ronaldo, ofertă colosală din Arabia Saudită

Cristiano Ronaldo ar fi primit o ofertă colosală din partea unui club din Arabia Saudită. A avut varianta de a încasa 250 de milioane de euro, în două sezoane, devenind astfel cel mai bine plătit jucător din istoria fotbalului. Arabii sunt dispuşi să achite, în total, 300 de milioane de euro!

Lusitanul nu a fost prezent la reunirea echipei, şi nici la primul amical al „diavolilor” sub comanda lui Erik ten Hag, 4-0, cu Liverpool.

Reclamă

Cristiano Ronaldo este ofertat de o echipă din Arabia Saudită, a cărei identitate nu a fost dezvăluită. Arabii îi propun lui CR7 un contract valabil pe două sezoane, anunţă TVI şi CNN Portugalia, starul portughez urmând să încaseze 250 de milioane de euro, 125 pentru fiecare stagiune.

Totodată, Manchester United ar fi încasat 30 de milioane de euro, în urma transferului, alte 20 urmând a fi plătite către intermediari.

Cu toate acestea, Cristiano Ronaldo ar dori să evolueze în continuare pentru un club din Europa, cel puţin un sezon. Ţinta starului portughez este participarea la Cupa Mondială din Qatar, de la finalul acestui an, iar atacantul este încrezător că ar putea ajunge la un club important.

În prezent, cel mai bine plătit fotbalist este Kylian Mbappe, care are un salariu de 60 de milioane de euro pe sezon la PSG. Pe locul secund în acest top se află Leo Messi, căruia campioana Franţei îi oferă 40 de milioane de euro pe an.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine câștigă titlul de golgheter la Cupa Mondială?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:43 15 iun.

“Nu e nimic ruşinos”. Dick Advocaat a reacţionat, după ce Curacao a fost umilită de Germania la Campionatul Mondial

0:25 15 iun.

LIVE VIDEOOlanda – Japonia 2-1. ACUM pe Antena 1 și AntenaPLAY. Repriză spectaculoasă, cu trei goluri în 13 minute

0:18 15 iun.

“Aş fi vrut să-mi trag un pumn”. Jurgen Klopp, reacţie savuroasă după Germania – Curacao 7-1. Ce i-a spus lui Nagelsmann

23:21

U Cluj, întăriri de la CFR Cluj! Transferul plănuit de vicecampioana României

23:01

Cinci lucruri după Germania Curaçao 7-1, meciul cu cel mai emoționant moment de la Mondial

22:55

Germania a intrat în istorie după 7-1 cu Curacao. Performanţa cu care bate Brazilia

1 Revenire la FCSB. Se întoarce după trei luni! Gigi Becali a bătut palma cu el 2 O recunoşti? Prezenţă scandaloasă la inaugurarea bisericii de 10 milioane de euro a lui Gigi Becali 3 VideoN-a durat mult! Noua regulă din fotbal a fost „ocolită”: tactica genială cu care a păcălit arbitrul 4 Universitatea Cluj a dat o nouă lovitură pe piața transferurilor! Jucătorul a fost prezentat oficial 5 Record absolut în Australia – Turcia! Nestory Irankunda a intrat direct în istorie 6 Campionatul Mondial 2026 | Rezultate, program şi clasamente de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic
Citește și