Închide meniul

Olimpiu Moruţan nu a primit notă de trecere după Sudtirol – Pisa 2-1. Cum s-au descurcat Marius Marin şi Adrian Rus

Iulian Focșăneanu Publicat: 4 septembrie 2022, 22:35

Comentarii
Olimpiu Moruţan nu a primit notă de trecere după Sudtirol – Pisa 2-1. Cum s-au descurcat Marius Marin şi Adrian Rus

Olimpiu Moruţan, într-un meci pentru Pisa / Profimediaimages

Olimpiu Moruţan nu a primit notă de trecere după Sudtirol – Pisa 2-1, meci din etapa a 4-a din Serie B. Mijlocaşul de 23 de ani, adus sub formă de împrumut de la Galatasaray, a primit cea mai mică notă după eşecul noii sale echipe.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pisa, cu Adrian Rus, Marius Marin şi Moruţan titulari, a pierdut în deplasarea la FC Sudtirol Bolzano, scor 1-2, în liga a doua din Italia.

Olimpiu Moruţan nu a primit notă de trecere după Sudtirol – Pisa 2-1

Pisa a deschis scorul prin internaţionalul moldovean Artur Ioniţă, în minutul 23, iar FC Südtirol a revenit în joc şi a câştigat prin dubla lui Matteo Rover, care a înscris în minutele 35 şi 62, ambele goluri din penalti.

Olimpiu Moruţan şi Marius Marin au fost integralişti, în timp ce Adrian Rus a ieşit de pe teren în minutul 83, fiind înlocuit cu De Vitis.

Cu gânduri de promovarea, echipa românilor are un start de sezon teribil. Pisa se află pe locul 19, penultimul, cu un singur punct.

Reclamă
Reclamă

Olimpiu Moruţan, cel care se remarcase în primele meciuri jucate în tricoul lui Pisa, a avut o evoluţie modestă cu Sudtirol. Italienii de la tuttomercatoweb.com i-au dat cea mai mică notă de pe teren. Fostul jucător de la FCSB a primit 4.5.

Are talent și se vede dar, în Serie B, necesită mai puțin rafinament și mai multă luciditate. A fost naiv şi a provocat un penalty“, anunţă sursa citată. Marius Marin a primit nota 9, iar Adrian Rus a primit 5.

Olimpiu Moruţan, primul gol în tricoul lui Pisa

Olimpiu Moruţan a înscris, în urmă cu două săptămâni, primul său gol în tricoul lui Pisa. Mijlocaşul de 23 de ani, adus sub formă de împrumut de la Galatasaray, a marcat în meciul cu Como.

Reclamă

Mouţan a fost titularizat de Rolando Maran alături de un alt internaţional român, Marius Marin. Celălalt tricolor, Adrian Rus, a fost lăsat pe bancă.

Oaspeţii au deschis însă scorul în minutul 5, prin spaniolul Blanco. Avantajul lor a rezistat până la jumătatea primei reprize. Pisa a primit penalty, iar Moruţan şi-a asumat răspunderea de la punctul cu var.

Olimpiu Moruţan l-a învins pe Ghidotti, de la punctul cu var, şi a făcut 1-1 în minutul 24. A fost primul său gol după aproape un an de pauză. Nu mai punctase din luna octombrie a anului trecut, când o făcuse în victoria lui Galatasaray cu Gaziantep.

Moruţan impresionase după venirea în Serie B. În cele trei meciuri jucate pentru noua sa echipă a reuşit un gol şi două pase decisive.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va prinde FCSB Conference League la finalul sezonului?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:08
Arsenal și Chelsea, victorii în Premier League. Manchester City, remiză după ce a condus de două ori
23:55 4 mart.
Ștefan Baiaram și-a anunțat plecarea de la Universitatea Craiova: „Mi-a promis conducerea”
23:52 4 mart.
“Este meritul lui Rădoi la Craiova?” Întrebarea care l-a iritat pe Filipe Coelho după ce a fost şi eliminat: “Nedrept”
23:47 4 mart.
Daniel Pancu a explicat gestul pe care i l-a făcut lui Coelho în timpul meciului Craiova – CFR Cluj 3-1!
23:37 4 mart.
Sorana Cîrstea s-a calificat în turul doi la Indian Wells. Succes în trei seturi pentru româncă
23:27 4 mart.
Andrei Cordea, după eliminarea din Cupă: “Obiectivul nostru este acum câştigarea campionatului!”
1 UPDATEKader Keita a primit control judiciar, femeia lovită ar fi intrat în comă! 2 “Îl dau imediat!” Gigi Becali şi-a dat acceptul pentru transfer. Ce club uriaş îl vrea pe jucătorul FCSB-ului 3 Gestul uriaş făcut de Cosmin Olăroiu pentru 10 elevi români blocaţi în Dubai, la 5.000 km de casă 4 Gigi Becali a anunţat despărţirea de un jucător de la FCSB: “M-a costat 400.000, nu a jucat nimic, nimic” 5 “Asta să-l întrebaţi pe Chivu!” Cesc Fabregas n-a stat pe gânduri după Como – Inter. “Mentalităţi diferite” 6 Era Kader Keita băut şi drogat în momentul accidentului? Au venit rezultatele
Citește și