EXCLUSIV

Daniel Pancu, despre meciul care a “distrus” naționala României în Nations League: “Nu pot să îmi explic!”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 7 octombrie 2022, 11:05

Comentarii
Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Daniel Pancu, despre meciul care a “distrus” naționala României în Nations League. Fostul internațional român a spus, la AS.ro LIVE, că nu își poate explica cum s-a pierdut meciul cu Muntenegru, de pe teren propriu.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România a pierdut partida cu Muntenegru de pe teren propriu la scor de neprezentare. România a terminat pe ultimul loc într-o grupă cu Bosnia, Muntenegru și Finlanda și a retrogradat în Liga C din Nations League.

Daniel Pancu, despre meciul care a “distrus” naționala României în Nations League

“Am jucat de la egal la egal și cu Bosnia, dar și cu Finlanda. Cu Muntenegru nu pot să îmi explic. Au venit fără 4 jucători la București și ne-au bătut cu 3-0, dar nu pot să îmi explic. E continuitate, Edi a renunțat la niște jucători pentru că a ajuns să îi cunoască“, a spus Daniel Pancu la AS.ro LIVE.

Edi Iordănescu, gata să ducă România la EURO 2024

Edi Iordănescu, gata să ducă România la EURO 2024. Selecţionerul României a transmis un mesaj de mobilizare pentru fani şi promite să facă orice să ducă naţională la Campionatul European din 2024.

Edi Iordănescu spune că a fost dezamăgit de startul din Liga Nţaiunilor, dar crede că poate duce România la EURO 2024.

Reclamă
Reclamă

„Întâi de toate, vă mulțumesc tuturor celor care susțineți echipa națională și cu atât mai mult celor care ați fost alături de noi la meciurile din acest an. Sprijinul vostru contează enorm pentru jucători, aveți capacitatea de a aduce un plus în jocul nostru. Pentru modul în care ne-ați susținut și pentru devotamentul vostru, vă mulțumesc din suflet!

Așa cum am spus-o și ieri, în fața membrilor Comitetului Executiv, trebuie să construim pe fundația pe care am reușit să o clădim pe parcurs în acest an. Ne aflăm într-un moment de consolidare care necesită continuitate. Am făcut o analiză și avem concluzii pozitive și negative.

Un lucru bun este că avem o medie de vârstă care ne oferă speranță. Fotbaliștii noștri sunt în pragul în care randamentul lor trebuie să atingă nivelul maxim. Iar jucătorii sunt principalul motiv pentru care am venit la echipa națională și pentru care am ales să continui pe acest drum! Cred în ei, cred în potențialul lor de a crește. Sunt sigur că vor munci și vor lupta, devenind mai buni!

Reclamă

Una dintre concluziile negative a fost că ne lipsește experiența internațională și că avem nevoie ca jucătorii noștri din străinătate să lupte pentru obiective mărețe ca să își ridice nivelul. În același timp, mă bucur că FCSB și CFR Cluj s-au calificat în grupele unei competiții europene, îi va ajuta pe jucătorii de acolo să capete experiență la acest nivel.

În Liga Națiunilor am trăit o dezamăgire, dar în luna septembrie am văzut speranță. Mă bucur că jucătorii au început să arate că pot forma în viitorul cel mai apropiat o echipă națională foarte competitivă. Am văzut o schimbare de atitudine, iar de aici nu putem decât să creștem. Eu am încredere că vom reuși!

Echipa națională ne-a dăruit multe bucurii, dar nu putem rămâne să trăim doar cu acele amintiri. Trebuie să acceptăm realitatea ca să o putem schimba. Respectăm trecutul, îl admirăm, dar trăim în prezent și avem datoria de a face orice pentru a avea un viitor. Vă rog să luptăm împreună pentru a ne bucura împreună! Vă asigur că noi, staff-ul echipei naționale și jucătorii, vom da totul pentru România la fiecare meci și ne vom ridica. Împreună vom reuși să ajungem din nou unde am fost, la turneele finale”, a fost mesajul lui Edi Iordănescu postat de frf.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește Cristi Chivu să facă dubla campionat - Cupa Italiei cu Inter?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:38

“Steaua a înfiinţat pressingul, nu Guardiola!” Victor Piţurcă e convins: “Iovan ar fi valorat 100 de milioane”

13:25

“Gigi Becali se bagă în seamă”. Florin Talpan a luat “foc” în instanţă, la procesul dintre Steaua şi FCSB: “Vă bateţi joc”

12:45

VideoEduard Ionescu a obţinut una dintre victoriile carierei, 3-0 cu chinezul Liang Jingkun, la Campionatele Mondiale

12:44

Statul în care se va caza Brazilia, pe parcursul Campionatul Mondial 2026. Alte trei naţionale l-au ales

12:29

40 de ani de la Sevilla! Ce scriau catalanii cu o zi înaintea finalei câștigate de Steaua: „Ordine caracteristică militarilor”

12:20

Steaua ’86, sărbătorită în Parlament, la 40 de ani la succesul istoric. Numele uriaşe prezente

1 Gigi Becali n-a stat pe gânduri: pe cine vrea premier al României, după căderea Guvernului lui Ilie Bolojan 2 Transferul oficial anunțat cu câteva ore înainte de Arsenal – Atletico! Clauză: 70 de milioane de euro 3 Șoc la CFR Cluj! Plecare din conducerea clubului: “Demisia am depus-o de ieri. Nu vreau să mă asociez cu ei” 4 UPDATECum a votat Gigi Becali la moțiunea de cenzură împotriva Guvernului. Apariție rară în Parlamentul României 5 Gigi Becali s-a răzgândit! Jucătorul rămâne la FCSB, după ce a fost dat ca și plecat: “Nu se pune problema” 6 Mihai Stoica a anunțat decizia luată de Gigi Becali, în privința noului antrenor de la FCSB: „Cu el va vorbi. Suntem obligați”
Citește și