Dumitru Dragomir îl taxează pe Răzvan Burleanu, susţinând că preşedintele FRF nu se pricepe la fotbal, în ciuda funcţiei pe care o deţine. Totodată, fostul şef de la LPF a declarat că echipei naţionale i-a surâs norocul la tragerea la sorţi a a grupelor preliminare pentru EURO 2024.
România se va duela cu Elveţia, Israel, Kosovo, Belarus şi Andorra în încercarea de a se califica la Campionatul European din 2024. Selecţionata lui Edi Iordănescu a evitat grupe de foc, din care fac parte Olanda, Italia sau Franţa.
Dumitru Dragomir îl taxează pe Răzvan Burleanu
Dumitru Dragomir a declarat că Răzvan Burleanu nu este potrivit pentru funcţia de preşedinte al Federaţiei Române de Fotbal. Totodată, fostul şef de la LPF l-a apărat pe Mihai Stoichiţă, după ce acesta a fost acuzat că se implică în tactica echipei naţionale.
„Burleanu e om politic. Nu e un om care se pricepe la activitatea asta. E o activitate grea, nu o înveţi într-o viaţă. Eu am fost 40 de ani preşedinte la fotbal şi tot nu cred că stăpânesc bine acest domeniu.
Mi-a plăcut Stoichiţă cum a pus problema. De data asta a spus clar (n.r. – Stoichiţă) că Iordănescu este cel care decide tot. Multă lume îl acuza pe Stoichiţă că intervine în procesul de pregătire. Din tribună şi eu strig, şi tu. Dar dacă eşti pe bancă… Din tribună, dacă nu striga Stoichiţă, l-aş fi acuzat că e de rea credinţă, nu dacă strigă. Este normal. El este antrenor cu studii vechi în fotbal”, a declarat Dumitru Dragomir, pentru Orange Sport.
Cât despre şansele României de a se califica la Campionatul European, Dragomir a declarat că nici cel mai bine cotat adversar din grupa preliminară nu este „de speriat”.
„Dacă nici cu ăştia nu ne calificăm atunci cu cine? Dacă nici pe ăştia nu-i batem, atunci pe cine? Convingerea mea e că nici Elveţia nu e de speriat”, a mai spus Dumitru Dragomir, pentru aceeaşi sursă.
Mihai Stoichiţă, îngrijorat după ce România şi-a aflat adversarele din preliminariile EURO 2024
Mihai Stoichiţă s-a arătat îngrijorat după ce România şi-a aflat adversarele din preliminariile EURO 2024. Elveţia, Israel, Kosovo, Belarus şi Andorra sunt adversarele „tricolorilor”, iar directorul tehnic al FRF a avut un mesaj clar.
