Dinamo, egal dramatic în Liga Campionilor la handbal masculin! „Dulăii”, meci de infarct cu HC Zagreb

Viviana Moraru Publicat: 8 decembrie 2022, 22:01

Dinamo, egal dramatic în Liga Campionilor la handbal masculin! „Dulăii, meci de infarct cu HC Zagreb

Dinamo Bucureşti, prima înfrângere în European League

Dinamo, în timpul unui meci / Hepta

Dinamo a remizat dramatic cu HC Zagreb, în Liga Campionilor la handbal masculin. „Dulăii” au scăpat printre degete victoria, cu 40 de secunde înainte de final având avantaj de un gol. Scorul final a fost 27-27 (14-13).

Dinamo rămâne pe locul 4 în grupa din Liga Campionilor. Graţie egalului din această rundă, alb-roşii au acumulat 10 puncte.

Dinamo, egal dramatic cu HC Zagreb în Liga Campionilor la handbal masculin

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost Akimenko 6 goluri, Negru şi Zeinelabedin, câte 5, iar de la oaspeţi s-a remarcat Dibirov 7.

După un meci mai dificil decât estima, Dinamo nu ar fi obţinut acest egal fără intervenţiile excelente ale portarului Saeid Heidaridad, 17 la număr.

În etapa a IX-a s-au mai jucat meciurile dintre SC Magdeburg – GOG 36-34, FC Porto – PSG 33-35 şi Veszprem HC – Wisla Plock 32-22.

În primele meciuri din grupă, Dinamo a obţinut rezultatele: 28-30 cu SC Magdeburg, 30-33 cu Veszprem HC, 38-38 cu GOG, 32-27 cu FC Porto, 29-35 cu PSG Handball, 29-28 cu HC Zagreb, 32-27 şi 28-26 cu Wisla Plock.

După 9 etape, campioana României are 10 puncte în clasamentul grupei A, locul 4. Pe podium se află, în ordine, PSG 16 puncte, Veszprem HC 15 şi SC Magdeburg 12.

În etapa următoare, Dinamo Bucureşti va juca tot pe teren propriu, cu Veszprem HC, în 15 decembrie.

Doar primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în play-off, în 22 şi 30 martie 2023, urmate de sferturile de finală, în 10 şi 18 mai, respectiv Turneul Final Four, la Koln, în 17-18 iunie. Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona. Dinamo Bucureşti nu a trecut de faza grupelor în sezonul anterior, anunţă news.ro.

CSM Bucureşti, victorie de vis cu Ferencvaros! Cristina Neagu, din nou magistrală

CSM Bucureşti a învins clar Ferencvaros, cu scorul de 30-24 (10-11), duminică, în Sala Polivalentă din Capitală, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Graţie succesului cu Ferencvaros, CSM Bucureşti a acumulat 11 puncte în grupa de Liga Campionilor, egalând liderul Vipers.

Prima repriză a aparţinut echipei oaspete, care a condus cu 3-1 şi 5-3, apoi s-a desprins la 8-5, iar la pauză avea un avans de un gol, 11-10.

CSM Bucureşti a făcut diferenţa în repriza secundă, după o serie remarcabilă începută în min. 48, la scorul de 20-21, şi încheiată în min. 58, la scorul de 27-21, câştigând în cele din urmă cu 30-24 meciul cu Ferencvaros.

Cristina Neagu a fost şi de data aceasta cea mai bună de pe teren, cu 14 goluri marcate, pentru ”tigroaice” puctând şi Elizabeth Omoregie 6 goluri, Crina Pintea 4, Malin Larsen Aune 2, Grace Zaadi Deuna 2, Alexandra Dindiligan 1, Siraba Dembele Pavlovic 1, Ema Alivodic 1. Marie Skurtveit Davidsen a apărat 12 şuturi, încheind cu un procentaj bun, de 36,36%.

Pentru ”Fradi” au înscris Antje Angela Malestein 5 goluri, Emily Bolk 4, Andrea Lekic (ex-CSM) 4, Alicia Stolle 3, Greta Marton 3, Dragana Cvijic (ex-CSM) 2, Zita Szucsanszki 1, Katrin Gitta Klujber 1, Szandra Szollosi-Zacsik 1. Meciul a fost arbitrat de bosniacii Aleksandar Jovic şi Nedim Arnautovic, iar delegat EHF a fost olandezul Ferdinand van der Helm.

11:57 Florinel Coman pleacă la vraciul Marijana! Când se va întoarce starul lui FCSB de la Belgrad şi când ar putea juca 11:11 Mobilizare generală înainte de FCSB – Farul! Jucătorii liderului, pregătiţi de sărbătoare! Ce îndemn au avut pentru fani 10:42 Sorana Cîrstea – Iga Swiatek şi Jaqueline Cristian – Danielle Collins LIVE SCORE (12:00). Dueluri de foc pentru românce la Madrid 10:13 Performanţă uriaşă pentru Eliza Samara! A câştigat Liga Campionilor la tenis de masă pentru a treia oară consecutiv 10:02 Ţara din Europa care refuză să folosească VAR, după ce fanii s-au revoltat! Anunţul federaţiei 9:49 Leicester a promovat în Premier League. Leeds are şanse mici să promoveze direct. Cum ar putea arăta play-off-ul 9:28 Dennis Man îi dă mari emoţii lui Edi Iordănescu! Internaţionalul român, scos din lotul lui Parma. Anunţul presei din Italia 9:05 „Iar o să îmi iau înjurături”. Helmut Duckadam, un nou discurs dur la adresa conducerii CSA Steaua: „Poate nu mă pricep eu” 8:56 Dezvăluirea făcută de Ioan Andone, la 64 de ani. Care este, de fapt, numele său din buletin 8:34 Verdictul specialistului, după controversele din Dinamo – FC Voluntari: „E neglijenţă” / „Asta e poziţie normală?” Vezi toate știrile