Închide meniul

Risto Radunovic, mesaj de luptă după golul marcat în Chindia – FCSB 0-2: “Se vede spiritul echipei!”

Iulian Focșăneanu Publicat: 11 decembrie 2022, 22:43

Risto Radunovic, mesaj de luptă după golul marcat în Chindia – FCSB 0-2: Se vede spiritul echipei!

Risto Radunovic, gol pentru FCSB / SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

Risto Radunovic a transmis un mesaj de luptă după golul marcat în Chindia – FCSB, scor 0-2, din etapa a 20-a a Ligii 1. Fundaşul muntenegrean a avut prima reacţie după ce echipa lui a obţinut a cinciea victorie din tot atâtea meciuri sub comanda lui Mihai Pintilii.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Radunovic a deschis scorul din penalty, în minutul 24. Rezultatul final a fost stabilit de Billel Omrani, care a înscris (73) primul său gol în tricoul lui FCSB. Cu această victorie, roş-albaştrii au depăşit-o pe Rapid în clasament şi au urcat pe podiumul Ligii 1. FCSB are 35 de puncte, cu 9 mai puţin decât liderul Farul.

Risto Radunovic, mesaj de luptă după Chindia – FCSB 0-2

O victorie foarte foarte muncită şi foarte grea, pe terenul foarte greu şi cu o echipă foarte bună. Mă bucur că ne-am adaptat foarte bine la teren, am făcut tot posibilul să câştigăm.

A fost un 11 metri în care am fost inspirat şi mă bucur că am ajutat echipa. Victoria e dedicată colegilor noştri care s-au lovit, Olaru şi Compagno, sper să fie bine şi să revină cât mai repede.

Nu trebuie să vorbim prea mult, atmosfera ne bucură. Cinci victorii, dar mai avem două meciuri care sunt foarte importante şi sperăm să câştigăm. Au fost foarte multe meciuri, au venit foarte mulţi jucători. Acum ne simţim toţi foarte bine. Eu am mare încredere în echipa asta, se vede spiritul echipei şi mă bucură acest lucru“, a declarat Risto Radunovic, la digisport.ro.

Reclamă
Reclamă

Pentru FCSB urmează chiar derby-ul cu CFR Cluj. Campioana en-titre tocmai s-a încurcat cu FC Botoşani. Jucătorii lui Dan Petrescu au remizat, scor 1-1.

FCSB, victorie cu Chindia lui Toni Petrea

FCSB a învins-o, în deplasare, pe Chindia Târgovişte, scor 2-0, într-un meci contând pentru etapa a 20-a din Superligă.

La Ploieşti, pe un teren prost, meciul a început cu o dublă accidentare, în minutul 2, când doi jucători de la FCSB, Compagno şi Olaru, s-au lovit cap în cap la o fază simplă. Cei doi s-au prăbuşit pe gazon, cu probleme vizibile, iar medicii au intervenit imediat. Compagno şi Olaru au fost duşi la ambulanţă şi transportaţi la spital, pentru o examinare amănunţită.

Reclamă

În minutul 22, Miculescu – jucătorul intrat în locul lui Compagno, a fost faultat în careu de Orozco Fernandez, iar arbitrul Horaţiu Feşnic a dictat penalty. A transformat cu siguranţă Radunovic, care a deschis scorul. Al doilea gol al oaspeţilor a fost înscris de Omrani – şi el intrat de puţină vreme, care a înscris cu un şut la colţul lung după o pasă primită de la Octavian Popescu.

Cu această victorie FCSB are 35 de puncte şi se află pe locul 3 în clasament, cu un meci mai puţin disputat.

CHINDIA: Căbuz – Căpuşă, Celea, Orozco Fernandez, A. Ioniţă – Akhmatov, Vorobjovas (Passaglia 77) – Neguţ (Ad. Şerban 77), Popadiuc, Dumitraşcu (Chamed 62) – D. Popa (Cooper 34). ANTRENOR: Anton Petrea

FCSB: A. Vlad – V. Creţu, Dawa, Tamm, Radunovic – Olaru (Oaidă 7), Şut, Edjouma (Nikolov 46) – Cordea (Omrani 66), Compagno (Miculescu 7), Oct. Popescu (Radaslavescu 79). ANTRENOR: Leonard Strizu

Cartonaşe galbene: Orozco Fernandez 23, Neguţ 40, Popadiuc 57, Celea 86 / Miculescu 41, Cordea 54

Arbitri: Horaţiu Feşnic – Sebastian Gheorghe, Alexandru Cerei – Andrei Antonie

Arbitri VAR: Andrei Florin Chivulete – Adrian Popescu

Observator: Adrian Comănescu

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va lua Cristi Chivu titlul cu Inter în sezonul 2025-2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
20:32

Coco Gauff, mesaj pentru Aryna Sabalenka, după finala de la Roland Garros! Liderul WTA a izbucnit în lacrimi

20:23

Mihai Stoica, mesaj dur pentru Florin Talpan! L-a atacat după decizia ÎCCJ, cu privire la palmaresul Stelei

20:21

VIDEOAustria – România LIVE VIDEO (21:45, Antena 1 şi AntenaPLAY). Echipele de start

20:15

Anunţul conducerii lui Rayo Vallecano despre transferul lui Andrei Raţiu: “Doar sume mari”

19:48

“Bine, idiotule” Întrebarea despre Lionel Messi care l-a făcut pe Ronaldo să ia prin surprindere pe toată lumea!

19:38

“Asta îl va ajuta!” Gianfranco Zola a analizat numirea lui Cristi Chivu pe banca lui Inter

1 Florin Niţă, marea lovitură încercată de Dinamo pe piaţa transferurilor 2 Louis Munteanu a părăsit cantonamentul României, chiar înaintea meciului cu Austria! Anunţul FRF 3 OFICIAL | Karlo Muhar a fost prezentat de CFR Cluj. Mijlocaşul croat a revenit în Gruia 4 Farul a transferat un fost atacant de la Rapid. Jucătorul a fost prezentat oficial 5 Jannik Sinner – Carlos Alcaraz e finala Roland Garros 2025! Italianul a trecut de Djokovic în semifinale 6 CFR Cluj dă o nouă lovitură! Un fundaş croat va semna cu formaţia din Gruia
Citește și