Închide meniul

Chindia Târgovişte – FCSB 0-2. Echipa lui Gigi Becali a urcat pe podium. Billel Omrani, primul gol pentru roș-albaștri!

Antena Sport Publicat: 11 decembrie 2022, 22:28 / Actualizat: 17 ianuarie 2024, 18:56

Chindia Târgovişte – FCSB, scor 0-2, în etapa a 20-a a Ligii 1. Echipa lui Gigi Becali a urcat pe podiumul Ligii 1 după victoria în faţa trupei pregătite de Toni Petrea. Andrea Compagno şi Darius Olaru s-au lovit cap în cap în startul partidei şi au fost transportaţi la spital.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Risto Radunovic a deschis scorul din penalty, în minutul 24. Rezultatul final a fost stabilit de Billel Omrani, care a înscris (73) primul său gol în tricoul lui FCSB. Cu această victorie, roş-albaştrii au depăşit-o pe Rapid în clasament şi au urcat pe podiumul Ligii 1. FCSB are 35 de puncte, cu 9 mai puţin decât liderul Farul.

Chindia Târgovişte – FCSB 0-2

Min 73: Chindia – FCSB 0-2. Final de meci!

Min 73: Chindia – FCSB 0-2. Billel Omrani a înscris din pasa lui Octavian Popescu. A fost primul său gol pentru FCSB.

Min. 24: Chindia Târgovişte – FCSB 0-1. Risto Radunovic a deschis scorul din penalty! A şutat sub transversală, fără şanse pentru Căbuz!

Reclamă
Reclamă

Min. 22: Penalty pentru FCSB! Andrei Miculescu a primit penalty după ce a fost pus la pământ de Orozco. Jucătorul Chindiei a văzut şi cartonaş galben!

Min. 2: Darius Olaru s-a dat cap în cap cu Andrea Compagno! Cei doi jucători s-au ciocnit violent. Ambii au rămas la pământ după contact.

Min. 1: A început meciul.

Reclamă

Chindia: Căbuz – Căpușă, Celea, Orozco Fernandez, A. Ioniță – Akhmatov, Vorobjovas – Neguț, Popadiuc, Dumitrașcu – D. Popa
Rezerve: Dinu Moldovan, Passaglia, C. Dinu, Mihaiu, Chamed, Jipa, A. Șerban, Atanase, G. Cooper
Antrenor: Toni Petrea

FCSB: A. Vlad – V. Crețu, Dawa, Tamm, Radunovic – Olaru, Șut, Edjouma – Cordea, Compagno, Oct. Popescu
Rezerve: Ducan, Haruț, Miculescu, Omrani, Nikolov, Oaidă, Pantea, Bouhenna, Radaslavescu
Antrenor: Leo Strizu

Leo Strizu a „intrat în pâine” la FCSB. Cu Mioveni, a făcut prima schimbare înainte de pauză. Prima sa „victimă” a fost Răzvan Oaidă, înlocuit după doar 25 de minute în partida cu CS Mioveni. A fost extrem de inspirat! La doar 6 minute după ce Edjouma și-a făcut apariția pe gazon, mijlocașul venit de la FC Botoșani a reușit să înscrie. Francezul a marcat după ce o miinge a sărit la el într-o poziție ideală în careul advers.

Pentru Malcom Edjouma a fost al doilea gol din acest sezon al Ligii 1 pentru FCSB. A mai marcat de două ori și în preliminariile Conference League, în mandatul lui Nicolae Dică.

Leo Strizu l-a lăudat pe Toni Petrea

Leo Strizu e gata acum pentru duelul cu Toni Petrea. La conferinţa de presă premergătoare meciului, antrenorul lui FCSB l-a lăudat pe rivalul său.

Întâlnim o echipă puternică, condusă de Toni, pe care îl cunosc și am asistat la antrenamentele lui. Este un antrenor bun, se ghidează după niște principii bune și solide. Tot ce a arătat Chindia de când a venit el, avem de înțeles că a încercat și a putut să facă un lucru foarte bun. Mă refer mai ales la partea defensivă.

Antrenorul Toni le-a dat încredere și putere în faza ofensivă. Cuvântul spus este răbdare. Echipa noastră este pe un drum foarte bun, rezultatele ne confirmă acest lucru. Am mare încredere că vom obține cele trei puncte.

Toni Petrea este un antrenor bun, de-al nostru. Este la un alt club, își face meseria foarte bine, dar nu cred că este o situație delicată sau specială. (Reporter: Poate are ceva de demonstrat până la urmă) A demonstrat și aici, a avut rezultate. A demonstrat și la Târgoviște. Poate să fie un orgoliu. Nu știu de ce a plecat, nu pot să intru în acest subiect. Orice antrenor își dorește să demonstreze la fiecare club. Orice antrenor care întâlnește FCSB are o ambiție, vrea să bată. Acum rămâne de văzut dacă și poate”, a declarat Leo Strizu la conferința de presă„, a declarat Leo Strizu.

FCSB are patru victorii la rând în campionat și atacă o clasare pe podium. Chindia tocmai a suferit prima înfrângere în Liga 1 după aproape trei luni. A cedat duelul cu CFR Cluj și s-a oprit la 8 meciuri fără eșec.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în Serie A?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
19:02

VIDEOOscar Piastri, cel mai rapid pilot din a doua sesiune de antrenamente din MP al Regiunii Emilia-Romagna!

18:57

Cristiano Ronaldo e dorit de Al-Hilal! Șeicii pregătesc o lovitură uriașă în Arabia Saudită!

18:21

Astrit Selmani și-a anunțat plecarea de la Dinamo: „Ultimul meu meci de pe teren propriu”

17:59

LIVE SCOREOțelul – Farul 0-0. Laszlo Balint și Gică Hagi, la ultimul meci din play-out. Echipele de start

17:51

Ce i-a făcut Elias Charalambous lui Adrian Şut. Dezvăluiri din vestiar: „Era supărat, i-am luat telefonul”

17:43

Dan Șucu rămâne fără un jucător important la Genoa! Veteranul și-a anunțat plecarea

1 Mirel Rădoi a rezolvat primul transfer pentru sezonul viitor! Jucătorul care va ajunge la Universitatea Craiova 2 Dinamo s-a înțeles cu un fundaș din Liga 1! Jucătorul care îl va înlocui pe Josue Homawoo 3 S-a decis soarta lui Marius Măldărăşanu! Ce se întâmplă cu antrenorul dorit de Dan Şucu la Rapid 4 FotoAspersoare şi scandal pe teren, după ce Barcelona a luat titlul! Reacţia de mare antrenor a lui Hansi Flick 5 FotoImagini virale cu jucătorii FCSB-ului, cântând pe melodia de titlu: „Datorită lui nea Gigi” 6 „Mutu, Bergodi, Lennon, toţi au fost ‘proşti’?” Marius Şumudică a răbufnit. Mesaj dur despre situaţia de la Rapid
Citește și