Video

Imagini fabuloase! David Popovici a primit medalia de argint de la marele Ian Thorpe! Ce i-a spus campionul român australianului

Valentin Pîrcălabu Publicat: 18 decembrie 2022, 12:58

David Popovici a primit medalia de la marele Ian Thorpe

Captură AntenaPLAY

Imagini fabuloase! David Popovici a primit medalia de argint de la marele Ian Thorpe. David Popovici a câştigat medalia de argint în proba de 200 de metri liber, de la Campionatele Mondiale în bazin scurt.

David Popovici a avut şi un scurt dialog cu legendarul Ian Thorpe. Conform comentatorilor aflaţi la faţa locului, David Popovici i-a multumit australianului pentru că a fost idol care l-a inspirat.

David Popovici a primit medalia de argint de la marele Ian Thorpe

„David Popovici i-a mulţumit lui Ian Thorpe că a fost un idol pentru el”, au spus comentatorii australieni. După ce şi-au primit medaliile, cei trei sportivi au făcut turul de onoare. David Popovici a primit din tribune un drapel al României şi a defilat cu el.

Video cu CURSA fabuloasă a lui David Popovici

David Popovici a încheiat un an de vis! 14 medalii şi un record mondial doborât, la doar 18 ani

David Popovici a încheiat un an de vis, înotătorul român cucerind 14 medalii la competiţiile la care a participat în 2022. Totodată, sportivul român a doborât recordul mondial la proba de 100 de metri liber.

David Popovici a intrat în vacanţă, după participarea la Campionatele Mondial în bazin scurt, de la Melbourne. Înotătorul român a cucerit o medalie la competiţia din Canada, argintul în proba de 200 de metri liber. Cursa a fost în exclusivitate pe Antena1 şi AntenaPLAY.

David Popovici a înotat magistral, în ultima cursă a anului 2022. Românul a cucerit argintul în proba de 200 de m liber, de la Campionatele Mondiale în bazin scurt, înregistrând timpul de 1.40.79.

David Popovici a avut un sezon de excepţie. Înotătorul român a cucerit 11 medalii de aur, la Campionatele Mondiale şi Europene la care a participat, şi alte 3 de argint. La acestea se mai adaugă şi recordul mondial doborât în proba de 100 de metri liber, la Campionatele Europene de seniori de la Roma.

David Popovici a scris istorie în acest an la probele de 100 şi 200 de metri liber. Campionul român a reuşit o “dublă” de aur la Campionatele Mondiale de la Budapesta, din vara trecută, acolo unde a cucerit cele mai strălucitoare medalii în probele de 100 şi 200 de metri liber.

Ulterior, şi la Campionatele Europene de seniori, desfăşurate la Roma, a câştigat ambele medalii, acolo reuşind să doboare şi recordul mondial la proba “regină”, de 100 de metri liber. Românul a înregistrat timpul de 46.86, întrecându-l pe barzilianul Cesar Cielo Filho.

David Popovici a participat şi la competiţiile pentru juniori, pentru că, în ciuda performanţelor extraordinare înregistrate la seniori, sportivul a împlinit 18 ani în luna septembrie. Înotătorul a cucerit medalii de aur şi argint la Campionatul European de juniori, desfăşurat la Otopeni, şi la cel Mondial, desfăşurat în Peru.

22:45
VIDEOMax Verstappen va pleca din pole position în Marele Premiu de Formula 1 de la Miami (Antena 3 CNN şi AntenaPLAY, 23:00)
4
22:35
Promisiunea lui Kopic după ce Dinamo a ajuns într-o situaţie dramatică: „Vom lupta până la final, vom lupta pentru club!”
4
22:20
Ahmed Bani, la pământ după ce Dinamo a fost egalată de U Cluj: „Trebuia să câștigăm cu orice preț!”
4
22:02
Cum arată clasamentul în playout după U Cluj – Dinamo 3-3. Situaţie disperată pentru echipa lui Kopic
4
21:31
NEWS ALERTReal Madrid e noua campioană a Spaniei! Echipa lui Ancelotti a câştigat titlul cu 4 etape înainte de final
4
21:29
Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
4
21:00
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
4
20:42
„S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
4
20:35
U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda