Închide meniul

Tragedie în ciclism! Raul Garcia Alvarez a murit după 24 de ani de stat în comă

Cosmin Olteanu Publicat: 19 ianuarie 2023, 14:27 / Actualizat: 23 iulie 2023, 18:20

Comentarii
Tragedie în ciclism! Raul Garcia Alvarez a murit după 24 de ani de stat în comă

Cicliști/profimedia

Tragedie în ciclism! Raul Garcia Alvarez a murit, la vârsta de 42 de ani, după 24 de ani de stat în comă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Raul Garcia Alvarez a intrat în comă după un accident teribil petrecut la vârsta de 17 ani.

Tragedie în ciclism! Raul Garcia Alvarez a murit după 24 de ani de stat în comă

Raul Garcia Alvarez, un ciclist spaniol, a decedat, la vârsta de 42 de ani, după ce s-a aflat timp de 24 de ani în comă.

La vârsta de 17 ani, la scurt timp după ce a semnat un contract de profesionist cu echipa de cicliști, Venta Magullo-B Melero, Alvarez a suferit un accident cumplit. Acesta a căzut de la o înălțime de cinci metri pe un terasament, în timp ce se afla cu bicicleta pe munte.

Căzătura i-a cauzat un traumatism cranian sever, traumatism toracic și o tăietură adâncă la picior.

Reclamă
Reclamă

Alvarez a fost supus unei operații de patru ore și jumătate după ce a fost transportat cu avionul la spitalul din Madrid. Însă, în ciuda eforturilor depuse de medici, a intrat într-o comă ireversibilă.

Apoi, ciclistul a stat timp de un în spital, înainte de a fi dus acasă și îngrijit de familie până în ziua în care a decedat.

Fratele lui Alvarez, declarație sfâșietoare

Fratele lui Alvarez a declarat faptul că nici măcar medicii nu se așteptau ca fratele său să mai trăiască încă 24 de ani. Acesta consideră că Alvarez a fost ținut în viață de mama sa, care l-a vegheat în fiecare zi.

Reclamă

„Am fost lângă el până în ultimul moment. A fost greu, dar acum se odihnește în pace. Nici măcar doctorii nu au crezut că va mai trăi atâția ani. Eu cred că a trăit datorită mamei noastre, care la vegheat 24 de ore pe zi”, a declarat fratele lui Alvarez, potrivit ziarului El Norte de Castilla.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuși Daniel Pancu să o califice pe CFR Cluj în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
22:42
Alertă la PSG! Balonul de Aur a ieșit în minutul 25 al meciului cu Bayern, din Champions League
22:33
Talpan a ieşit la atac după victoria din instanţă cu FCSB: “Fără mine Steaua nu mai exista. Era la Becali”
22:11
LIVE TEXTLiverpool – Real Madrid 0-0, cu Istvan Kovacs arbitru. PSG – Bayern 0-2. Man, titular la PSV
21:59
“Sper să fie definitiv” Anunţul lui Mihai Stoica despre transferurile lui Louis Munteanu şi Emerllahu la FCSB
21:47
Uluitor! A devenit cel mai tânăr debutant din UEFA Champions League
21:30
Neluţu Varga i-a stabilit preţul lui Louis Munteanu! Suma pe care atacantul poate pleca de la CFR
1 Ilie Dumitrescu: “Dumnezeu să-l odihnească!” Prima reacţie după ce a murit o legendă a Stelei 2 “Se desființează echipa!” Decizie şoc în fotbalul românesc: Constantin Budescu și-a reziliat contractul 3 Alertă în Gruia! S-a cerut intrarea CFR-ului în insolvență 4 Neluțu Varga, răspuns ferm pentru Gigi Becali despre transferurile lui Louis Munteanu și Emerllahu la FCSB 5 Cutremur în gimnastică! O româncă e direct implicată: abuz sexual și violență! S-a cerut închisoare! 6 Valeriu Iftime, savuros! A numit echipele care vor ajunge în play-off: “Vă daţi seama ce a ajuns Botoşaniul”
Citește și