Închide meniul

La mulți ani, Gheorghe Hagi! „Regele” împlinește astăzi 58 de ani! Mesaj special de la Galatasaray

Sebastian Cristian Publicat: 5 februarie 2023, 8:35 / Actualizat: 5 februarie 2023, 10:22

La mulți ani, Gheorghe Hagi! Regele” împlinește astăzi 58 de ani! Mesaj special de la Galatasaray

Gică Hagi / Hepta

La mulți ani, Gheorghe Hagi! „Regele” împlinește astăzi vârsta de 58 de ani. Considerat cel mai bun fotbalist român din toate timpurile, Gică Hagi are un palmares de invidiat.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

„Regele” fotbalului românescs s-a născut la 5 februarie 1965, în comuna Săcele, județul Constanța.

La mulți ani, Gheorghe Hagi! „Regele” împlinește astăzi 58 de ani

Palmaresul lui Hagi în prima ligă din Romania totalizează 223 meciuri şi 141 goluri, trei titluri de campion şi trei Cupe ale României. De asemenea, Gheorghe Hagi a fost în două rânduri golgheterul României, în sezoanele 1984/1985 şi 1985/1986.

După revoluție a început perioada petrecută în străinătate. Prima experiență a fost în Spania. Hagi a evoluat la Real Madrid (1990-1992, 19 goluri în 64 de meciuri) şi FC Barcelona (1994-1996, 7 goluri în 36 de meciuri). Între Madrid şi Barcelona, Hagi a jucat în Italia, la Brescia (1992-1994).

A urmat o perioadă de glorie în Turcia. Între 1996 şi 2001, Hagi a jucat la Galatasaray Istanbul, alături de care a obţinut patru titluri de campion şi două Cupe ale Turciei, o Cupa UEFA şi Supercupa Europei.

Reclamă
Reclamă

Alături de echipa națională, Hagi a participat la trei ediţii ale Campionarului European (1984, 1996 şi 2000) şi la trei ediţii ale Cupei Mondiale (1990, 1994 şi 1998). La finalul anului 1999, a fost desemnat fotbalistul român al secolului. Este golgheterul all-time al naționalei, alături de Adrian Mutu, ambii înscriind 35 de goluri.

Gică Hagi, mesaj special din partea celor de la Galatasaray

„Profesor de fotbal…legenda noastră! La mulți ani, Gheorghe Hagi!”, a fost mesajul postat de formația din Turcia pentru care Gică Hagi a scris istorie.

Reclamă

Dan Petrescu, declarație fabuloasă despre Gică Hagi: „Nu-mi dădea mingea! I-am zis: «Cred că am îmbătrânit din cauza ta!»”

Dan Petrescu, antrenorul campioanei CFR Cluj, a avut o declarație fabuloasă despre Gică Hagi.

Dan Petrescu și Gică Hagi au evoluat împreună atât la echipa națională, cât și la Steaua București.

Dan Petrescu a rememorat meciurile jucate alături de Gică Hagi. Totodată, „Burscul” a dezvăluit ceea ce îi reproșa lui Gică Hagi, în timpul antrenamentelor.

„O să-l sun. Sper să nu uit. Sper să nu treacă timpul prea repede să ne ducem toți, parcă îmbătrânim toți. Îi urez La mulți ani, toate cele bune, să fie sănătos. Sunt convins că își dorește foarte mult să câștige toate meciurile.

Sunt mult prea multe amintiri cu Hagi… una dintr-o mie. Au fost meciurile împreună de la Mondial, orice antrenament cu el era o plăcere. Singurul lucru pe care i-l mai spuneam era să-mi dea și mie mingea în dreapta, că eu plecam la învăluire. El nu-mi dădea mingea. I-am zis: «Cred că am îmbătrânit din cauza ta!». Era un fenomem!”, a declarat Dan Petrescu, în cadrul conferinței de presă premergătoare partidei CFR Cluj – FCSB.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce pronostic dai pentru Austria - România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
13:35

Simona Halep, după ce Centrul Național de Tenis i-a preluat numele: „Aici am crescut și aici am ajuns locul 1 în lume”

13:06

Gigi Becali, reacție fermă după decizia în procesul pentru palmares cu CSA Steaua: „Mi l-au dat moștenire”

12:34

Cine va arbitra partida Austria – România, din preliminariile World Cup 2026. Brigadă din Italia delegată

12:32

Bernadette Szocs, cea mai bună jucătoare din Europa

12:02

Gigi Becali a anunțat transferul lui Dennis Politic la FCSB: „Azi semnăm”. Suma plătită către Dinamo

11:52

„Am câștigat. Eu sunt Steaua”. Florin Talpan a anunțat victoria „militarilor” în procesul pentru palmares cu FCSB

1 Dinamo i-a găsit înlocuitor lui Dennis Politic. Jucătorul cotat la 2,8 milioane de euro e dorit de Zeljko Kopic 2 Gigi Becali a schimbat oferta pentru transferul lui Dennis Politic: “Undeva la un milion de euro. Suntem aproape” 3 Gigi Becali s-a înţeles cu Hermannstadt pentru jucătorul de la FCSB: “Ajunge mare fotbalist” 4 Mihai Stoica a dezvăluit ce jucători vor pleca de la FCSB: “E mai uşor să accepte”. Două reveniri anunţate 5 Novak Djokovic l-a învins pe Zverev şi s-a calificat în semifinale la Roland Garros. Duel de vis cu Jannik Sinner 6 Alexander Zverev i-a dat racheta lui Ion Ţiriac, în meciul cu Novak Djokovic. Imagini unice la Roland Garros
Citește și