Închide meniul
Foto

Cum arată unica fiică a lui Victor Piţurcă. Claudia a fost audiată la DIICOT Craiova

Valentin Pîrcălabu Publicat: 27 februarie 2023, 17:12

Comentarii
Cum arată unica fiică a lui Victor Piţurcă. Claudia a fost audiată la DIICOT Craiova

Victor Piţurcă, declaraţii la ieşirea de la audieri / AntenaSport

Cum arată Claudia, unica fiică a lui Victor Piţurcă. Claudia a fost şi ea audiată la DIICOT Craiova, în dosarul în care a fost chemat ca martor şi fostul selecţioner al României. În acelaşi dosar este audiat şi soţul Claudiei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Fostul selecţioner, dar şi fiica sa, au trebuit să dea explicaţii într-un dosar care face referire la cumpărarea stadionului Extensiv. Victor Piţurcă a fost chemat ca martor în dosarul cu un prejudiciul estimat la 6.500.000 de lei.

Cum arată unica fiică a lui Victor Piţurcă

Spre deosebire de tatăl ei, Claudia a ieşit de la audieri fără să dea declaraţii. “Nu declar nimic”, au fost cuvintele rostite de fiica lui Victor Piţurcă.

“(Reporter: Fiica dumneavoastră are vreo implicare?) Ea nu are nicio implicare… într-adevăr ea e pe firmă şi administrator, dar totul face soţul ei.

Niciuna (n.r. dacă e vreo implicare penală). Pur şi simplu mi s-au pus întrebări dacă îi cunosc pe cei care au licitat. Nu îi cunosc, habar n-am cine sunt, nici nu cunosc care a fost preţul licitaţiei. Nu mi s-a comunicat, chiar am întrebat pe avocatul lui Mihăilescu cu cât s-a vândut, chiar nu ştiam. Şi el mi-a spus acelaşi lucru, că s-a vândut cu banii mai puţini decât a trebuit să fie vândut”, a spus Victor Piţurcă.

Reclamă
Reclamă

Dosarul în care au fost audiaţi Victor Piţurcă şi fiica sa

Stadionul Extensiv a fost scos la licitaţie, fiind achiziţionat în noiembrie 2021 de firma S.C. AGROFERT LAND INVEST SRL, pentru numai 60 de euro/mp. Firma Extensiv SRL, aflată în procedură de faliment, s-a considerat păcălită, ţinând cont că evaluarea făcută în 2017 indica un preţ de aproape 140 de euro/mp.

Prin plângerea a fost formulată la 06.12.2021 şi completată ulterior, persoana vătămată Mihăilescu Nicolae a sesizat DIICOT – Structura Centrală sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de constituire a unui grup infracţional organizat şi deturnarea licitaţiilor publice, fapte prev. de art. 367 alin 1 C.p. şi art. 246 C.p. constând în aceea că, la data de 12.11.2021, cu prilejul licitaţiei publice organizată de către lichidatorul judiriciar SC CASA DE INSOLVENŢĂ GMC SRL care a avut ca scop valorificarea bunurilor imoblie ale societăţii comerciale debitoare CSC EXTENSIV COM SRL, precedură care ar fi fost viciată prin înţelegerea dintre participanţi în scoul adjudecării la un preţ cât mai mic.

În cuprinsul sesizării s-a menţionat faptul că obiectul licitaţiei l-au constituit mai multe bunuri imobile situate pe teritoriul municipiului Craiova cu o valoare foarte mare. (…) Cu privire la acestea s-a considerat de către persoana vătămată că s-au constituit sub forma unui grup infacţional organizat în vederea săvârşirii infracţiunii de constituire a unui grup infracţional organizat.

Reclamă

Prejudiciul cauzat prin săvârşirea infracţiunilor a fost estimat de către petent la suma de 6.500.000 de lei„, se arată în ordonanţa DIICOT.

Cu un an în urmă, gsp.ro susţinea că fiica lui Piţurcă, Claudia, ar fi cumpărat caietul de sarcini cu 10.000 de lei, plătind garanţia de 550.000 de euro. Totuşi, aceasta s-ar fi retras cu două zile înaintea licitaţiei. „Piţi şi-a dat seama de anumite lucruri„, spuneau oameni implicaţi în tranzacţie, pentru sursa citată.

În vara anului 2021 au fost obţinute avizele prin care se puteau construi blocuri pe terenul intravilan pe care s-a construit stadionul Extensiv. Situaţia este una rară, în condiţiile în care în România este interzisă schimbarea destinaţiei unei baze sportive.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
16:34
Un apropiat al lui Gigi Becali îi sare în apărare lui Tavi Popescu: “Are dreptate 100%”
16:25
VideoUn nou şoc pentru Lewis Hamilton în calificările Marelui Premiu din Abu Dhabi! A fost eliminat în Q1
16:23
“Cutremur” la Rapid. Costel Gâlcă a exclus un jucător din lot pentru “acte de indisciplină”
16:20
LIVE VIDEOCalificările Marelui Premiu din Abu Dhabi sunt ACUM în direct pe Antena 3 CNN și live în AntenaPLAY
15:44
Dan Petrescu a dat-o în judecată pe Rapid. Motivul uluitor din spatele deciziei
15:19
„La noi se prăbușește totul”. Daniel Pancu și-a luat gândul de la play-off: „Ar fi un miracol”
1 EXCLUSIVMircea Rednic, revenire senzaţională în Liga 1! Are contractul pe masă 2 VideoLando Norris l-a evitat în ultima secundă pe Verstappen: “Ce face omul ăsta? Era să ne lovim” 3 VIDEOTragerea la sorţi a grupelor World Cup 2026 | România a aflat cu cine poate juca. Cum arată toate grupele 4 România, victorie zdrobitoare la Campionatul Mondial. Tricolorele n-au avut milă de Senegal 5 Cum arată “grupa morţii” de la World Cup 2026 şi care sunt cele mai aşteptate dueluri 6 S-a decis cine arbitrează confruntarea FCSB – Dinamo
Citește și