Istvan Kovacs va fi arbitru de rezervă la Manchester City – Real Madrid, meci ce contează pentru returul semifinalelor Ligii Campionilor.
Polonezul Szymon Marciniak va arbitra meciul dintre Manchester City şi Real Madrid, programat miercuri, în manşa a doua a semifinalelor Ligii Campionilor la fotbal, în timp ce românul Istvan Kovacs va fi al patrulea oficial la partida de pe Etihad Stadium, transmite EFE, citat de agerpres.ro.
Istvan Kovacs va fi arbitru de rezervă la Manchester City – Real Madrid
Va fi al şaptelea meci arbitrat de Marciniak în acest sezon în Champions League, după Atletico Madrid – FC Porto (2-1), FC Barcelona – Inter Milano (3-3), Dinamo Zagreb – AC Milan (0-4), Olympique Marseille – Tottenham (1-2), FC Porto – Inter Milano (0-0), Napoli – AC Milan (1-1).
Arbitri asistenţi la meciul de miercuri (ora 22:00) vor fi Pawel Sokolnicki şi Tomasz Listkiewic, în timp ce responsabili arbitrajului video (VAR) vor fi tot polonezi, Tomasz Kwiatkowski şi Bartosz Frankowski. În tur, scorul a fost egal, 1-1, pe ”Santiago Bernabeu”.
Cealaltă semifinală, care va opune marţi echipele Inter Milano şi AC Milan, pe ”San Siro” (22:00), va fi arbitrată de o brigadă din Franţa, cu Clement Turpin la centru. Arbitri asistenţi vor fi Nicolas Danos şi Benjamin Pages, iar al patrulea oficial a fost desemnat Stephanie Frappart. Arbitru video va fi Jerome Brisard, iar arbitru asistent video Benoît Millot.
Clement Turpin a condus finala ediţiei trecute a competiţiei, pe 28 mai la Saint-Denis, câştigată de Real Madrid (1-0 cu Liverpool).
Turpin, care le-a arbitrat în acest sezon pe ambele echipe milaneze, va fi la al şaselea meci oficiat în acest sezon al Ligii Campionilor, după Inter – Bayern (0-2), Liverpool – Glasgow Rangers (2-0), Atletico Madrid – Bayern Leverkusen (2-2), Tottenham – Milan (0-0) şi Bayern Munchen – Manchester City (1-1).
Pep Guardiola, cu gândul la returul cu Real Madrid
Pep Guardiola este deja cu gândul la returul cu Real Madrid, din semifinalele UEFA Champions League, după ce Manchester City a învins-o categoric pe Everton. Managerul campioanei din Premier League a dezvăluit ce mesaj le-a transmis jucătorilor săi în privinţa meciului „de foc” cu „galacticii”.
„Jucăm semifinală de Champions League cu Real Madrid, acasă! Ce poți să spui despre asta. Le-am spus jucătorilor doar să se relaxeze și să facă ceea ce au făcut în ultimii 4-5 ani. Asta e tot”, a declarat Pep Guardiola, după succesul cu Everton.
De asemenea, Guardiola a vorbit şi despre victoria cu Everton, şi l-a lăudat pe Ilkay Gundogan, cel care a marcat o „dublă” în victoria cu 3-0 a „cetăţenilor”.
„Gundogan și-a arătat din nou clasa și angajamentul. Nu doar marchează goluri, el dă impuls echipei.
Împotriva lui Leeds a fost jucătorul decisiv și la fel s-a întâmplat și astăzi. Nimeni nu știe ce se va întâmpla cu el, poate va rămâne. Sper să se întâmpla așa. El poate face ce vrea”, a mai spus Pep Guardiola.
- Istvan Kovacs va fi arbitru de rezervă la Manchester City – Real Madrid
- Mamchester City – Real Madrid se va disputa miercuri, de la ora 22.00
- Portugalia - Uzbekistan e marţi, de la ora 20:00, live pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Anglia - Ghana e marţi noaptea, de la ora 23:00, live pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Universitatea Craiova și-a aflat adversara din turul 2 preliminar al Ligii Campionilor
- Unde se joacă manșa tur dintre Vitebsk și Universitatea Craiova! Cum afectează războiul din Ucraina locul de desfășurare
- Cine e ML Vitebsk, adversara Universităţii Craiova din Champions League! Are un singur trofeu câştigat în toată istoria
- ML Vitebsk – Universitatea Craiova, în turul 1 preliminar al Ligii Campionilor. Oltenii, mari favoriți
- Lista scurtă a posibililor adversari ai Universității Craiova în turul 1 preliminar UCL. Tragerea la sorți e de la 17:00
































