Roland Garros 2023 | Stan Wawrinka, în turul 2, după nu meci maraton de 4 ore și 35 de minute

Antena Sport Publicat: 29 mai 2023, 22:05 / Actualizat: 29 mai 2023, 23:09

Roland Garros 2023 | Stan Wawrinka, în turul 2

Stan Wawrinka, pe zgura de la Roland Garros / Profimedia Images

Roland Garros 2023 | Stan Wawrinka s-a calificat în turul 2 al turneului de la Paris. Elvețianul de 38 de ani de pe locul 89 ATP a avut parte de un meci maraton, de 4 ore şi 35 de minute, cu spaniolul Albert Ramos, locul 67 mondial, pe care l-a învins cu 7-6, 6-4, 6-7, 1-6, 6-4.

Wawrinka, campionul din 2015 pe zgura pariziană, unde nu mai trecuse de primul tur din 2020, va juca în runda următoare cu australianul Thanasi Kokkinakis (108 ATP).

Fost număr 3 mondial, câştigător a trei turnee de Grand Slam, elveţianul încearcă să revină la cel mai bun nivel al său după două sezoane în care a avut mari probleme cu accidentările.

După eliminarea sa în turul 2 al Openului Australiei în 2021, Wawrinka a ratat următoarele patru turnee de Grand Slam. El s-a întors în competiţiile de Grand Slam anul trecut la Roland Garros, fiind eliminat pe rând în primul tur la Paris, Wimbledon, US Open şi în acest an la Openul Australiei.

• Aslan Karaţev (Rusia) – Alexei Popyrin (Australia) 6-3, 6-7 (4/7), 6-1, 6-2
  • Tomas Etcheverry (Argentina) – Jack Draper (Marea Britanie) 6-4, 1-0 (abandon)
  • Alex De Minaur (Australia/N.18) – Ilia Ivaşka (Belarus) 6-1, 5-7, 6-1, 6-3

Ce crezi că va face FCSB cu PAOK, după ce a învins-o pe Sepsi?

VIDEOOvidiu Ionescu – Mohamed El-Beiali 1-3 a fost în AntenaPLAY! Românul, eliminat în primul tur de la China Smash 2024

14:59

Carlos Alcaraz – Daniil Medvedev, semifinală de foc la China Open! Victorii fără emoţii pentru cei doi favoriţi la Beijing

14:50

Ce cotă i-au dat specialiştii Simonei Halep pentru o victorie în primul meci disputat după cinci luni, la Hong Kong

14:44

Mason Mount, prima reacţie după ce Radu Drăguşin i-a spart capul! Imaginea făcută în timp ce era cusut de medicul lui United

1 FC Porto – Arouca 4-0 şi Braga – Rio Ave 4-0 au fost LIVE în AntenaPLAY. Spectacol total în Liga Portugal 2 FotoDavid Popovici își reia facultatea, după ce a avut primul an „înghețat”. Și-a decis viitorul: „Asta îmi doresc!” 3 VIDEOPAOK – Aris 0-1 a fost în AntenaPLAY. Echipa lui Răzvan Lucescu, prima înfrângere a sezonului chiar înaintea meciului cu FCSB 4 David Popovici, gest uriaș pentru 11 copii cu dizabilități: „Provin și din sistem!”. Anunțul făcut de campionul olimpic 5 Sepsi – FCSB 0-1. Victorie la limită pentru campioana României. Florin Tănase a marcat primul gol de la revenire 6 VIDEOLionel Messi, criză de nervi după ce a marcat un golazo! S-a năpustit asupra arbitrului: „Ești un nenorocit!”