Închide meniul

Juniorul Bogdan Duma a reușit surpriza în etapa a doua de Super Rally! Are 17 ani și este elev la un liceu din Cluj

Florian Ceafalău Publicat: 7 iunie 2023, 9:30 / Actualizat: 7 iunie 2023, 11:42

Comentarii
Juniorul Bogdan Duma a reușit surpriza în etapa a doua de Super Rally! Are 17 ani și este elev la un liceu din Cluj

Juniorul Bogdan Duma este marele câștigător al etapei a doua din Campionatul Național de Super Rally care a avut loc pe circuit urban în municipiul Alba Iulia, și este noul lider al campionatului.

Juniorul Bogdan Duma este marele câștigător al etapei a doua din Campionatul Național de Super Rally care a avut loc pe circuit urban în municipiul Alba Iulia, și este noul lider al campionatului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

A fost în premieră când o etapă de Super Rally a fost organizată în Alba Iulia, iar vineri seară piloții au avut parte de o primire specială. Mii de spectatori au fost prezenți la startul festiv dat chiar de către Garda de Onoare a Cetății Alba Carolina.

După ce în antrenamente a impresionat și a stabilit timpul de referință, un spectaculos 03:14,737, cu 5 secunde peste francezul Jerome France, Duma (Radical SR3) și-a continuat evoluția și în concurs, acolo unde a încheiat manșa în 03:12,990. France a abandonat înainte de manșele finale din cauza problemelor tehnice.

Deși inițial erau programate două manșe de concurs, ultima a fost anulată din cauza furtunii care a lovit Alba Iulia.

Juniorul Bogdan Duma este elev la un liceu din Cluj și are doar 17 ani

În vârstă de numai 17 ani, Bogdan Duma este elev la un liceu economic din Cluj și este considerat unul dintre cei mai talentați piloți din noua generație a automobilismului sportiv românesc. Acesta se află la al doilea succes din super rally după cel reușit anul trecut la Craiova, atunci când însă a profitat de condițiile meteorologice.

Reclamă
Reclamă

Podiumul de la Alba Iulia a fost completat de Aurelian Andronache (Speed Car GT) și de Mihai Leu (Radical SR8). La echipe victoria a revenit echipei VP Racing Team, formată din Bogdan Duma și Vali Porcișteanu, iar în Top 3 s-au mai clasat UniCredit Leasing Super Rally Team (Mihai Leu și Adrian Teslovan) și Impuls Leasing Team (Aurelian Andronache și Costel Cășuneanu).

După această etapă, Bogdan Duma a preluat conducerea clasamentului, cu 43 de puncte, urmat de Aurelian Andronache cu 28 și de Jerome France cu 25. Următoarea etapă va avea loc în perioada 30 iunie – 1 iulie tot pe traseu urban în municipiul Deva.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Este George Puşcaş soluţia cea mai bună pentru atacul lui Dinamo?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:42
Decizia luată de Jose Mourinho, înaintea returului Real Madrid – Benfica. Anunțul făcut de lusitani
17:38
Detaliul remarcabil din contractul lui Luis Diaz la Bayern Munchen! De ce poate fi amendat cu până la 50.000 de euro
17:21
VideoAntena Sport Update. Cele mai importante ştiri ale zilei de 23 februarie
17:12
Cristi Chivu, enervat de un norvegian înainte de Inter – Bodo/Glimt. Întrebarea care l-a deranjat: „Spui asta și râzi?”
17:03
Fost câştigător al Cupei Campionilor cu Steaua, Adrian Bumbescu şi-a ales favorita la titlu: “M-am născut acolo”
17:01
Adrian Șut, prima reacție după ce a spart gheața la Al-Ain: „Ne-am arătat mentalitatea”
1 FotoCare este, de fapt, motivul real pentru care Sorana Cîrstea şi Ion Ţiriac jr. s-au despărţit 2 Cum mai poate prinde FCSB play-off-ul, după ce FC Argeș a învins-o pe Farul. Toate calculele 3 Scenariul dezastruos pentru FCSB prinde contur! 3 condiţii pentru ca Gigi Becali să rateze play-off-ul 4 Ce notă a luat Louis Munteanu la debutul în MLS 5 EXCLUSIVCristina Neagu, cuvinte uriaşe pentru Bojana Popovic! Ce spune despre CSM Bucureşti, în Final Four 6 Bernadette Szocs, victorie şi calificare în 16-imi la Singapore Smash 2026
Citește și