Închide meniul

Boateng pleacă de la CFR Cluj! Dan Petrescu îl ia pe ghanez la Jeonbuk

Alex Masgras Publicat: 28 iunie 2023, 18:41

Boateng pleacă de la CFR Cluj! Dan Petrescu îl ia pe ghanez la Jeonbuk

Nana Boateng, în tricoul lui CFR Cluj / ProfiMedia

Boateng pleacă de la CFR Cluj! Dan Petrescu îl ia pe ghanez la Jeonbuk. Fostul antrenor din Gruia a semnat cu formaţia din Coreea de Sud şi vrea să îl aducă mijlocaşul de 29 de ani.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Nana Boateng a ajuns la CFR Cluj în urmă cu doi ani, atunci când a fost adus de formaţia din Gruia de la finlandezii de la KuPS.

Boateng pleacă de la CFR Cluj! Dan Petrescu îl ia pe ghanez la Jeonbuk

Potrivit digisport.ro, CFR Cluj va încasa aproximativ 2 milioane de euro de la Jeonbuk pentru Boateng. Suma primită de clujeni poate creşte în cazul în care se vor îndeplini anumite clauze de performanţă.

Nana Boateng a evoluat în 88 de meciuri pentru CFR Cluj în toate competiţiile. Sezonul trecut, ghanezul de 29 de ani a evoluat în 48 de meciuri şi a înscris 7 goluri. De asemenea, el a marcat golul calificării în primăvara europeană pentru CFR în meciul cu Balkani din faza grupelor, scor 1-0.

Potrivit transfermarkt.com, cota de piaţă a lui Nana Boateng este de 2,2 milioane de euro.

Reclamă
Reclamă

Boateng ar deveni al cincilea transfer din acest sezon pentru noua echipă a lui Dan Petrescu. Andre Luis, Tae-wook-Jeong, Dong-jun Lee şi Rafa Silva sunt jucătorii care au ajuns la Jeonbuk în acest sezon. Cel mai scump este Andre Luis, cel pentru care sud-coreenii au plătit 2,35 milioane de euro.

Dan Petrescu a obţinut prima victorie la Jeonbuk

Dan Petrescu a obţinut prima victorie la Jeonbuk. Noua echipă a antrenorului român s-a impus cu 4-0 în faţa celor de la Gwangju şi a obţinut calificarea în semifinalele Cupei Coreei de Sud.

Petrescu şi-a luat astfel revanşa pentru înfrângerea din urmă cu câteva zile în faţa celor de la Gwangju, care au câştigat duelul din campionat cu 2-0.

Reclamă

Jeonbuk, noua echipă a lui Dan Petrescu, este deţinătoarea Cupei Coreei de Sud. Chiar dacă în cupă a ajuns în penultimul act, lucrurile nu stau la fel de bine în campionat. Jeonbuk se află pe ocul 8 în clasament, după 19 etape.

Partida din semifinale a echipei lui Dan Petrescu va avea loc pe 9 august, într-o singură manşă, în timp ce ultimul act finala se va disputa în dublă manşă, pe 26 şi 29 octombrie.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
13:06

Lamine Yamal, mesaj ferm despre câştigarea Balonului de Aur înaintea confruntării cu Ousmane Dembele: “Asta aş vota”

12:52

Costel Gâlcă s-a înţeles cu Dan Şucu şi va semna cu Rapid. Toate detaliile din contract

12:35

UPDATEOFICIAL Liviu Ciobotariu e noul antrenor al Petrolului

12:26

Nick Kyrgios nu va participa la Wimbledon

12:13

F1 2025 Spanish Grand Prix: O radiografie completă a lui Cătălin-Cedric Ghigea despre un weekend definitoriu

11:59

Dinamo forţează transferul unui jucător din Liga 1. Noua ţintă a lui Zeljko Kopic a fost şi pe lista FCSB-ului

1 “Sunt prieten cu Gigi Becali!” Patronul de la Metaloglobus, revoltat după promovare: “Taxele mele se duc la Steaua” 2 EXCLUSIVCând revine Ianis Hagi! Se recuperează la Mogoşoaia alături de naţionala României 3 Florin Pîrvu, după ce Voluntari a ratat Liga 1: “Nu-l felicit în niciun caz pe Adrian Mihalcea” 4 Max a dat chix la final! Concluzia lui Adrian Georgescu, după Marele Premiu al Spaniei 5 Unirea Slobozia rămâne în Liga 1! Echipa lui Adrian Mihalcea a învins Voluntari la loviturile de departajare! 6 Plecări pe bandă rulantă de la Universitatea Craiova! Mirel Rădoi a renunţat la doi jucători în două ore
Citește și